Prąd w Gdańsku. Gdańska grupa zakupowa podpisała umowę z Energą, podwyżka o 77%

We wrześniu nie udało się rozstrzygnąć przetargu na dostawcę energii dla metropolitalnej grupy zakupowej. Od tego czasu władze miasta pracowały nad rozwiązaniami, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkanek i mieszkańców. We wtorek, 29 listopada - po miesiącu rozmów - podpisano umowę na dostawę energii elektrycznej w 2023 roku.
29.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Umowę na 2023 rok podpisali (od lewej): Marta Soszka - przedstawiciel Energa Obrót, Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Mariusz Sadłowski - dyrektor biura energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
Umowę na 2023 rok podpisali (od lewej): Marta Soszka - przedstawiciel Energa Obrót, Piotr Borawski - zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Mariusz Sadłowski - dyrektor biura energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku
fot. UMG

Umowa na dostawę energii elektrycznej

We wtorek, 29 listopada, w Amber Expo umowę na dostawę energii elektrycznej na 2023 rok podpisali Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Mariusz Sadłowski, dyrektor biura energetyki w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Marta Soszka, przedstawiciel Energa Obrót. Umowa została podpisana w imieniu całej grupy metropolitalnej.

Byliśmy bardzo zdeterminowani, żeby jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne zarówno mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta, jak i wszystkim instytucjom oraz członkom naszej grupy zakupowej - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziś, po miesiącu rozmów, Gdańsk został zabezpieczony w energię elektryczną na cały następny rok.

Prąd dla Gdańska: podwyżka o 77 procent i specjalny zapis w umowie

Po przyjęciu ustawy ograniczającej wysokość cen energii, władze Gdańska wyłoniły dostawcę energii z wolnej ręki. Przepisy prawa o zamówieniach publicznych dają taką możliwość podmiotom czy grupom zakupowych, którym nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Ustawa zagwarantowała maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. To jednak podwyżka rzędu 77 proc. względem ceny, jaką miasto płaciło za energię w 2022 roku. Umowa, jaka została podpisana, daje jednak możliwość zmniejszenia tej stawki.

- W podpisanej dziś umowie mamy zagwarantowaną specjalną formułę, która zakłada, że jeśli w danym miesiącu średnia cena energii będzie poniżej ceny ustawowej, my zapłacimy niższą kwotę, niż ta, która została wskazana w ustawie - mówił Piotr Borawski. - To pierwsza tego typu umowa, którą podpisała Energa Obrót.

Nowy model zakupowy powiązany jest z zapisami ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Model oparty jest o średnią miesięczną cenę energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) z Rynku Dnia Następnego (RDN). W rezultacie oznacza to, że grupa metropolitalna, do której należy Gdańsk, ma szansę zapłacić za energię mniej, niż przewiduje maksymalna cena ustawowa.

Metropolitalna grupa zakupowa pozostała w komplecie

Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta, m.in. Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, zoo, czy dostawca wody i ścieków oraz ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk. Żaden z podmiotów należących do metropolitalnej grupy zakupowej nie zdecydował się wcześniej na jej opuszczenie, aby poszukiwać dostawcy na własną rękę.

- Wśród naszej grupy zakupowej, wszyscy opowiadali się za tym, aby wspólnie poszukać dostawcy energii - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Jak widać, również tym razem przyniosło nam to korzyści.

- Liczymy, że wraz z rozwojem Odnawialnych Źródeł Energii oraz uspokojeniem na rynku energetycznym ceny będą nieco niższe i naszym członkom grupy zakupowej uda się z nich skorzystać w kolejnych miesiącach - dodał Piotr Borawski.

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku