Poznaj stocznię widzianą oczami kobiet i weź udział w spacerze z Metropolitanką

​Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na 4 spacery tematyczne po terenach byłej Stoczni Gdańskiej. Terminy i zapisy na stronie www.ikm.gda.pl.
31.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Podczas spacerów można poznać ciekawe historie opowiadane z perspektywy pracujących tam kobiet.
Podczas spacerów można poznać ciekawe historie opowiadane z perspektywy pracujących tam kobiet.
mat. IKM/fot. Bartosz Bańka

Historia z perspektywy kobiet

Organizowane przez IKM spacery mają na celu: poznawanie Gdańska, tradycji, zabytków kultury i historii; poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego, w szczególności historii kobiet i równości płci.

Spacery w ramach projektu Metropolitanka, pokazują Stocznię Gdańską oczami kobiet: pracownic administracyjnych, porządkowych, inżynierek, animatorek. Podczas spacerów można się dowiedzieć jak praca w Stoczni wpłynęła na życie jej pracownic. Posłuchać historii o niepokornej suwnicowej, działaczkach Solidarności oraz o codzienności ludzi w czasie strajku w Sierpniu 1980.

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. her story – „jej historia”, w przeciwieństwie do his story – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, często pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.

Zwiedzanie jest bezpłatne, obowiązują jednak zapisy
Zwiedzanie jest bezpłatne, obowiązują jednak zapisy
mat. IKM/fot. Bartosz Bańka

“STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” - największa wystawa czasowa w historii ECS 

Proponowane trasy po stoczni

Podczas zwiedzania przewodniczki opowiadają o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet, miejscu gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz. W tym roku dostępne są cztery trasy tematyczne dla osób dorosłych:

  • Pracownice,
  • Działaczki Solidarności,
  • Matki Chrzestne Statków,
  • Strajkowa (dotycząca Sierpnia 1980)

Dla dzieci proponowana jest trasa Dziewczyny na maszyny!, która wprowadzi najmłodszych odbiorców w historię i świat Stoczni Gdańskiej z perspektywy związanych z nią kobiet – znanych i nieznanych bohaterek.

Jak wziąć udział w spacerze po stoczni?

Zwiedzanie jest bezpłatne, jednak konieczne są zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Formularz zapisów

W wiadomości zwrotnej po zapisaniu się, uczestnik otrzymuje informację o miejscu jego startu. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki są zobowiązani do przestrzegania regulaminu spacerów, który akceptują przy zapisach. Dotyczy to przede wszystkim spacerów dla dzieci z cyklu Dziewczyny na maszyny!

Szczegółowe informacje uzyskać można pisząc na adres: kontakt@ikm.gda.pl lub pod nr tel. 664 976 052 (pon.-pt. w godzinach 12.00-16.00).

Spacery pozwalają poznać najnowszą historię z perspektywy kobiet
Spacery pozwalają poznać najnowszą historię z perspektywy kobiet
mat. IKM/fot. Bartosz Bańka

Spacery odbywają się także w języku ukraińskim i rosyjskim.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie ikm.gda.pl. W zakładce Kalendarz oraz Zapisy znajduje się informacja o temacie trasy oraz kto i w jakim języku poprowadzi spacer.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org 

oprac. MW