• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj gedanistów - już prawie 50 stypendystów skończyło studia poświęcone historii naszego miasta

Poznaj gedanistów - już prawie 50 stypendystów Fundacji Gdańskiej skończyło studia poświęcone historii naszego miasta

Fundacja Gdańska przygotowała cykl wywiadów z gedanistkami i gedanistami - absolwentami programu stypendialnego dla studentów podyplomowej Gedanistyki, autorów haseł do internetowej encyklopedii naszego miasta - Gedanopedii. Bohaterką pierwszej rozmowy jest Aleksandra Kucharska, muzealniczka, rekonstruktorka, wielbicielka historycznej kuchni.
( Publikacja: 10.03.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Kucharska - stypendystka i absolwentka Gedanistyki w 2017 roku
Aleksandra Kucharska - stypendystka i absolwentka Gedanistyki w 2017 roku
Fot. Flashbabyphotos

 

W 2017 roku dzięki współpracy z Miastem Gdańsk, Uniwersytetem Gdańskim i Muzeum Gdańska, Fundacja Gdańska uruchomiła projekt stypendialny, dzięki któremu przyznawane są stypendia umożliwiające bezpłatny udział w studiach podyplomowych “Gedanistyka” na Wydziale Historycznym UG.

Do 2020 roku dzięki programowi stypendialnemu, Gedanistykę ukończyło już 48 osób. Kolejne dziesięć studiuje obecnie.

 

 

Kim są absolwenci programu? Co wynieśli z dwóch semestrów studiów, których program w sposób wszechstronny obejmuje dzieje i kulturę Gdańska od średniowiecza po dzień dzisiejszy, w szerokim kontekście historii regionu?

Odpowiedź na te i inne pytania da seria wywiadów z absolwentami stypendium, którą Fundacja Gdańska realizuje pod hasłem “Poznaj Gedanistów”. Rozmowy będą ukazywać się cyklicznie, co tydzień, na stronie internetowej Fundacji i profilu Gedanopedii na Facebooku. Pierwszy wywiad - z Aleksandrą Kucharską, pracowniczką Narodowego Muzeum Morskiego i rekonstruktorką Garnizonu Gdańsk, wielbicielką historycznych kulinariów, już się ukazał.

W czwartek, 11 marca, w internecie pojawi się kolejny wywiad - z Patrykiem Toczyńskim, przewodnikiem i hodowcą psów mocną związanym z Suchaninem, o którego dziejach napisał książkę. 

 

Patryk Toczyński
Patryk Toczyński
Fot. mat. Fundacja Gdańska

 

Umieszczenie wywiadów na profilu społecznościowym Gedanopedii i nazwa cyklu nie są przypadkowe - każdy student i studentka korzystający ze stypendium przyjmuje zobowiązanie napisania w trakcie studiów przynajmniej pięciu haseł do Gedanopedii (wirtualnej encyklopedii Gdańska), opieki i ewentualnej aktualizacji 200 haseł już w niej zamieszczonych i uczestniczenia w comiesięcznych spotkaniach Komitetu Wiedzy Gedanopedii.

- Chcemy pokazać, że za Gedanopedią stoją pasjonaci historii Gdańska różnych zawodów, którzy tutaj działają i poszerzają swoją wiedzę o Gdańsku, m.in. poprzez studiowanie Gedanistyki - mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej. - Od przyznania pierwszych stypendiów minęło pięć lat. To dobry czas na podsumowanie projektu, pokazanie, co przyniósł jego dotychczasowym uczestnikom.  

 

 

Gedanopedia.pl to wirtualna wersja Encyklopedii Gdańska, wydanej nakładem Fundacji Gdańskiej w listopadzie 2012 roku. Treści z papierowej wersji oraz zgromadzony dodatkowy materiał został bezpłatnie udostępniony w internecie mieszkańcom, mieszkankom i pasjonatom Gdańska. Jest to największa w Europie encyklopedia internetowa skoncentrowana na jednym mieście.

Gedanopedia to ponad 5000 haseł w przekroju 1000 lat historii miasta, okraszonych ponad 4 000 ilustracji. Stypendyści z Gedanistyki opracowali ok. 240 nowych haseł.