• Start
  • Wiadomości
  • Powstaną mieszkania, usługi i hotel na północnym cyplu Wyspy Spichrzów

Powstaną mieszkania, usługi i hotel na północnym cyplu Wyspy Spichrzów

Granaria Development Gdańsk Sp. z o.o. zakończyła prace przygotowawcze i spełniła warunki pozwalające na rozpoczęcie budowy obiektów I etapu inwestycji na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Symbolicznym rozpoczęciem inwestycji było uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego, które nastąpiło 9 marca 2017 roku.
( Publikacja: 09.03.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prezydent Paweł Adamowicz podczas wmurowania aktu erekcyjnego

Akt erekcyjny podpisali: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele inwestorów – partnerów Miasta. Konsorcjum Immobel & Multibud reprezentowali Bartłomiej Hofman i Wojciech Ciurzyński, natomiast spółkę powołaną z tych dwóch podmiotów do zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów – czyli Granaria Development Gdańsk – Jan Kurbiel i Marcin Malka. Partnerem inwestycyjnym Granarii jest Konsorcjum UBM Hotel Granary – w jej imieniu podpis pod aktem erekcyjnym złożyli Peter Obernhuber i Sebastian Vetter. Poświęcenia placu budowy dokonał Metropolita Gdański Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

- Jest to dzień historyczny - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Wspólnie z partnerami z Belgii i Polski, czyli Immobel & Multibud, zbudowaliśmy partnerstwo publiczno-prywatne i właśnie przechodzimy do tworzenia kolejnego etapu. Chciałbym podziękować naszym partnerom oraz służbom miejskim i rządowym za współpracę, bo dzięki tej współpracy, możliwe jest dziś wmurowanie aktu erekcyjnego pod inwestycję, która zmieni tę część Gdańska.

Zaangażowanie inwestorów na Wyspie Spichrzów to dowód sukcesu naszego miasta – jak przed wiekami, Wyspa będzie znów miejscem wyjątkowym.

Oprócz hotelu i budynków mieszkalnych, inwestorzy wybudują m.in. kładkę z Długiego Pobrzeża na Wyspę Spichrzów, nową marinę, przebudują fragmenty ul. Chmielnej, Pożarniczej, Motławskiej oraz Most Stągiewny na zwodzony.

Z aktu erekcyjnego:

„Mając na względzie rozwój miasta Gdańska i dobro jego Mieszkańców niniejszym zostaje wmurowany akt erekcyjny pod inwestycję o nazwie Granaria, zlokalizowaną na północnym cyplu  Wyspy Spichrzów.

Wyspa Spichrzów to miejsce wyjątkowe, gdzie wielowiekowa  historia spotyka się ze współczesnością. Intencją władz miasta oraz inwestora jest połączenie ducha tej  tradycji z nowoczesną przestrzenią miejską. Jej właściwy rozwój będzie służył pięknu Gdańska, wygodzie jego Mieszkańców i satysfakcji wszystkich odwiedzających ten teren”.

Hotel, mieszkania i usługi

W I etapie planowane są budowy: czterogwiazdkowego hotelu zaprojektowanego przez pracownię projektową RKW z Dusseldorfu oraz budynku mieszkalno-usługowego zaprojektowanego przez Studio Architektoniczne Kwadrat.

Zespół hotelowy zaoferuje m. in. 240 pokoi, powierzchnie restauracyjne, usługowo-handlowe, biurowe, a także ogólnodostępny taras widokowy, który z wysokości 30 m pozwoli na widok panoramy Motławy obramowanej historyczną zabudową.

Z kolei w budynku mieszkalnym, Studio Kwadrat zaproponowało lokale mieszkalne i użytkowe, z właściwym podziałem na strefę nocną i dzienną, w większości dwustronnie doświetlone. Pierwsze lokale zostaną przekazane pod koniec 2018 roku.

Rozpoczęcie prac przygotowawczych przewidzianych w drugim etapie inwestycji, planowane jest – zgodnie z harmonogramem – na lipiec 2017.


Wizualizacja zabudowy

Partnerstwo publiczno-prywatne

W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na 18 tys. m2 powstaje nowoczesny kompleks handlowo-mieszkaniowo-usługowy o łącznej powierzchni użytkowej ok. 60 tys. mkw. Inwestycja będzie realizowana etapami i zakończy się w 2023 roku. Za zrealizowanie projektu odpowiada Granaria Development Gdańsk Sp. z o.o., lider konsorcjum IMMOBEL& MULTIBUD. Więcej informacji: www.granaria.pl

230 uzgodnień i decyzji

Prace  przy zagospodarowaniu północnego cypla Wyspy Spichrzów przebiegają zgodnie z harmonogramem, choć wymagają od inwestora uzyskania wielu koniecznych uzgodnień i decyzji – aby otrzymać pozwolenie na budowę należało uzyskać ich aż 230! Potrzebne one były do prowadzenia równocześnie sześciu projektów: hotelu, budynku mieszkaniowo-apartamentowego, kładki św. Ducha, przebudowy mostu Stągiewnego na most zwodzony, renowacji Długiego Pobrzeża, przebudowy ulicy Chmielnej i jej połączenie z Podwalem Przedmiejskim. Poprawi to układ komunikacyjny oraz unowocześni drogową infrastrukturę.

O konsorcjum Granaria

Konsorcjum jako Inwestor – partner miasta, działa operacyjnie poprzez spółkę Granaria Development Gdańsk sp. z o.o. W składzie konsorcjum znajdują się podmioty z grupy IMMOBEL oraz MULTIBUD.

IMMOBEL od ponad 150 lat  jest jednym z ważniejszych graczy na rynku deweloperskim w Belgii. Aktywnie działa także w Wielkim Księstwie Luksemburga.  Obecnie rozwija działalność w Polsce. Realizuje projekty biurowe oraz mieszkaniowe. IMMOBEL jest notowany na Euronext w Brukseli. W portfolio Spółki znajdują się obecnie m.in. tak znane projekty jak: poznański Okrąglak i Kwadraciak, warszawski CEDET, a także tereny inwestycyjne pod zabudowę mieszkaniowa oraz biurową, zlokalizowane w Warszawie oraz Gdańsku.

MULTIBUD jest grupą firm w branży usług inwestycyjno-budowlanych od kilkunastu lat. Zaangażowany jest  kapitałowo w projekty deweloperskie  realizowane z partnerami we Włochach, na Ochocie, na Mokotowie oraz na Żoliborzu. Łączna wartość tych projektów przekracza 50 mln zł. Grupa dysponuje portfelem znacznych projektów deweloperskich pozyskanych do realizacji w silnych konfiguracjach partnerskich oraz w interesujących lokalizacjach w Polsce.

Nie tylko Granaria

Nie tylko Granaria inwestuje na północnym cyplu. Przypomnijmy, że 11 maja 2016 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję Deo Plaza na północnym cyplu Wyspy Spichrzów. Inwestorem zespołu budynków jest spółka Zbigniewa Nowaka, prezesa Grupy Nowak i spółki celowej Deo Plaza. Prace trwają, a oddanie inwestycji planowane jest w drugiej połowie 2018 roku.