• Start
  • Wiadomości
  • Powrót zimy w mieście. Na ulicach Gdańska pracuje ponad 60 pojazdów odśnieżających

Powrót zimy. Na ulicach Gdańska pracuje ponad 60 pojazdów odśnieżających

Czwartek, 20 stycznia, w całej Polsce przyniósł zimową aurę. Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni kontynuuje ostrzeżenie o sztormie dla części wschodniej strefy brzegowej. Synoptycy ostrzegają też przed silnym wiatrem i zamieciami.
( Publikacja: 20.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pogodowa mapa Europy
Od czwartkowego poranka nad województwem przechodzą liczne opady krupy śnieżnej i śniegu, podczas których występują silne podmuchy konwekcyjne powodujące zawieje
old.radar-opadow.pl / Pomorski Alarm Pogodowy

 

Nocne zmiany w organizacji ruchu w okolicy Bramy Wyżynnej. Z czwartku na piątek

AKTUALIZACJA, GODZ. 17

- Z uwagi na prognozy i ostrzeżenia służby w pełnej gotowości były już od 2 w nocy - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Na ranem, jeszcze zanim zaczęły się opady śniegu pojazdy wyjechały na drogi, aby przygotować nawierzchnię. I waśnie od godzin nocnych jeździmy cały czas, bo opady są nawracające. Cały nasz potencjał jest w terenie – czyli ponad 60 pojazdów. Akacja dotyczy zarówno podstawowego układu komunikacyjnego jak i uzupełniającego. 

Prognoza na najbliższe godziny wskazuje, że do godziny 20 będą się utrzymywały przelotne opady śniegu. Potem kilka godzin przerwy. W nocy  przelotne opady wrócą. Jutro w ciągu dnia padać nie powinno, ale w weekend – tak wskazują prognozy śnieg wróci. Temperatura utrzymuje się lekko poniżej 0, więc śnieg sam nie zniknie.

 
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

GODZ. 14

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie o sztormie przedłuża do nocy - do godziny 01:00 w piątek, 21 stycznia. Ostrzeżenie obowiązuje wschodnią część strefy brzegowej, dla której prognozowany jest wiatr zachodni do północno-zachodniego 7 do 8, w porywach do 9 w skali Beauforta. Dziś, o godz. 13, decyzją Anny Stelmaszczyk, zastępcy dyrektora Urzędu Morskiego - ogłoszono pogotowie przeciwsztormowe dla obwodów Sobieszewa, Rozewia, Lubiatowa, Ustki i Łeby.  

Pomorski Alarm Pogodowy przygotował dla naszego województwa prognozę, zgodnie z którą przez cały dzień w różnych regionach i z różną intensywnością spodziewać się możemy także licznych opadów krupy śnieżnej i śniegu. Towarzyszą im miejscowo silne podmuchy konwekcyjne, powodujące zawieje - to ważna uwaga dla kierowców. Najintensywniejsze opady mają występować do godzin około południowych, jednak również po południu nieco bardziej rozproszone również powinny się pojawiać.

- W czwartek spodziewajmy się temperatury z przedziału -3°C - 1°C oraz przelotnych, lecz intensywnych opadów śniegu. Pojawi się silny, porywisty wiatr, który na północnych krańcach województwa może osiągać 90-100 km/h. Może powodować zawieje i zamiecie śnieżne - informuje z kolei serwis Meteo Pomorze, dodając, że kolejne dni przyniosą umiarkowane i duże zachmurzenie z możliwymi lokalnymi, przelotnymi opadami śniegu.

Wiatr w nadchodzący weekend wciąż będzie wyraźnie odczuwalny, ale słabszy niż w czwartek. Będzie też nieco cieplej, choć nadal zimno - w głębi lądu panować ma lekki mróz, a na wybrzeżu około 0°C.