• Start
  • Wiadomości
  • #PosiłekzaWysiłek. Firmy wspierają przedsiębiorców, personel medyczny i seniorów

#PosiłekzaWysiłek. Przedsiębiorcy wspierają przedsiębiorców, personel medyczny i seniorów

Dotąd już 36 firm wsparło gdańską akcję, która zakłada pomoc przedsiębiorcom i pracownikom gastronomii, a także personelowi medycznemu oraz seniorom, którzy z powodu trwającej epidemii nie powinni opuszczać swoich mieszkań. Akcja ma potrwać co najmniej do końca czerwca, ale potrzebne jest dalsze jej wsparcie.
13.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach akcji #PosiłekzaWysiłek w maju br. przygotowanych zostanie ponad 150 posiłków
W ramach akcji #PosiłekzaWysiłek w maju br. przygotowanych zostanie ponad 150 posiłków
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Celem akcji #PosiłekzaWysiłek jest zachowanie miejsc pracy pracowników gdańskich restauracji, a jednocześnie wdzięczność i wsparcie dla pracowników ochrony zdrowia - wyrażaną poprzez przygotowanie dla nich każdego dnia ciepłych, dwudaniowych posiłków. Chodzi o to, by w trakcie walki z epidemią, nie musieli dodatkowo myśleć także o przygotowywaniu dla siebie posiłków.

Dzięki finansowaniu tej akcji przez darczyńców, pracować mogą restauracje, a dzięki temu utrzymać się na rynku w tym trudnym czasie. Projekt ten zakłada też pomoc seniorom, którzy w czasie epidemii są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem.

Co istotne, jest to systemowa, stała pomoc. Nie chodzi bowiem o to, by jednego dnia dostarczyć np. 20 posiłków, a drugiego 40, ale by była to w miarę stała liczba. Dzięki dotychczasowym datkom przedsiębiorców, możliwe jest przygotowywanie 150 posiłków codziennie, które przez cały miesiąc trafiają do wskazanych instytucji i podmiotów.

 

  Wdzięczność, rozpacz, nadzieja - przedsiębiorstwa ekonomii społecznej walczą o przetrwanie

 

Dwudaniowe obiady przyrządzane są w restauracji AmberSide i w Bistro 2 Smaki.

Pracownicy AmberSide, od 1 maja, przygotowują i rozwożą 100 posiłków: 50 do szpitala na Zaspie i 50 do Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. Z kolei Bistro 2 Smaki przygotowuje i rozwozi - za pośrednictwem rad dzielnic i wolontariuszy - posiłki do seniorów z dzielnic: Stogi, Śródmieście oraz Nowy Port. Jest to ponad 50 posiłków.

 

  #gastropomaga. Masz hurtownię i nadmiar żywności? Przekaż ją gdańskim gastronomom

 

Inicjatorami akcji #PosiłekzaWysiłek są: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, Pracodawcy Pomorza oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich
Inicjatorami akcji #PosiłekzaWysiłek są: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, Pracodawcy Pomorza oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Miesięczny koszt dwudaniowego posiłku dla jednej osoby z dowozem to 540 zł brutto. Sfinansować je mogą zarówno prywatne firmy, jak i indywidualni darczyńcy. Akcja #PosiłekzaWysiłek została także włączona do inicjatywy Fundacji Gdańskiej #GdanskPomaga.

 

Dotąd 36 firm wsparło tę akcję:

Termika, Interparking, R. Trykosko, SUEZ Północ, BIG Nieruchomości, Mostostal Pomorze, POLEKO Budownictwo, Kancelaria Radców Prawnych "Hałoń i Kucharski" sp. p., DS. Consulting Sp. z o.o. , Infico Sp. z o.o., DDS Poland, Ekoinbud, IQ PL, Gierusz i Wspólnicy, Gelateria Italia DURIAN - Żaneta Noga, STBU, Baukrane Budownictwo, GPEC, Centrum pojazdów Chłodniczych, NDI, Narzędzia, POWEL, GDA, Nowy Styl Group, Euro Styl, Europrojekt Gdańsk, ZMPG S.A., INTITEK Polska, DCT Gdańsk, QUERCO PROPERTY, TOP Q, Air Porducts, Polwar, APCOA Parking Polska, ROBYG Marketing i sprzedaż, Retencja pl.

 

Inicjatorami akcji #PosiłekzaWysiłek są: Międzynarodowe Targi Gdańskie, działająca przy InvestGDA Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, która realizuje projekty związane z utrzymaniem rynku pracy, samorząd biznesowy Pracodawcy Pomorza oraz Stowarzyszenie Kucharzy Polskich.