• Start
  • Wiadomości
  • #PomóżmyOdbudowaćUkrainę - gdańska pomoc dla ukraińskich wodociągów

#PomóżmyOdbudowaćUkrainę - gdańska pomoc dla ukraińskich wodociągów

W wielkanocny poniedziałek do Borodzianki w obwodzie kijowskim dotarł pierwszy transport pomocy od gdańskich przedsiębiorstw gospodarujących wodą – sprzęt o łącznej wartości ponad 150 tys. zł. To pokłosie spotkania przedstawicieli polskich i ukraińskich wodociągów, które pozwoliło poznać najpilniejsze potrzeby związane z utrzymaniem działania infrastruktury wod-kan w czasie wojny.
19.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Załadunek sprzętu przed wysyłką do Ukrainy
Załadunek sprzętu przed wysyłką do Ukrainy
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Wspólna inicjatywa

Motopompa do szlamu, młoty udarowo-obrotowe, szlifierki kątowe, zestawy naprawcze do sieci wod-kan czy generatory prądu – to tylko niektóre z darów od gdańskich firm zajmujących się gospodarką wodną. Wspólny transport pomocy materialnej przygotowały miejskie spółki: Gdańskie Wody, GIWK i Saur Neptun Gdańsk przy wsparciu Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Gdańskiej Fundacji Wody i Fundacji Gdańskiej. Zakres najpilniejszej pomocy ustalono podczas spotkania przedstawicieli polskich i ukraińskich wodociągów.

1,5 tony pomocy

W Wielki Piątek z Gdańska wyjechały 2 busy, po brzegi wypełnione darami.

– To bardzo konkretna pomoc, uszyta na miarę potrzeb, które zostały określone przez ukraińskie służby wodociągowe jako najpilniejsze. Nie mogliśmy pozostać obojętni na potrzeby kolegów z ukraińskich wodociągów. Bez wody nie ma życia, trudno nieść pomoc medyczną i humanitarną, dlatego przywrócenie dostaw wody jest niezwykle pilne – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Gdańsk od początku rosyjskiej agresji wspiera Ukrainę. Środki pomocowe zapełniły już 26 TIR-ów, które wyjechały od nas do dotkniętych wojną sąsiadów. Miasto Gdańsk przekazało także 2 autobusy, które zasiliły tabor miejski we Lwowie.

Miasto w ruinie

Po wyzwoleniu Borodzianki z rąk okupantów, w miejscu dawnego centrum, ukraińskie wojska zastały zgliszcza. To jedno z najbardziej zniszczonych działaniami wojennymi miast w obwodzie kijowskim. Rosyjskie ostrzały i bombardowania zdewastowały m.in. bloki mieszkalne, punkty usługowe i budynki administracji samorządowej. Jak podają ukraińskie władze, sytuacja w Borodziance może być jeszcze bardziej tragiczna niż w Buczy, gdzie dochodziło do masowych mordów ludności cywilnej. Spod gruzów wydobyto już ponad 40 ciał, a setki osób uznaje się za zaginione.

Pracownicy wodociągów w Borodziance i sprzęt z Gdańskat_stowarzyszenie_ukrvodokanalekologia
Pracownicy wodociągów w Borodziance i sprzęt z Gdańskat_stowarzyszenie_ukrvodokanalekologia
źródło: Stowarzyszenie Ukrvodokanalekologia

#POMÓŻMYODBUDOWAĆUKRAINĘ

Obecnie ukraińskim wodociągom potrzebne jest przede wszystkim specjalistyczne wsparcie techniczne oraz humanitarne. Po zakończeniu konfliktu ważna może być jednak także bezpośrednia pomoc fachowców. 4 marca w liście otwartym do wodociągowców, hydrotechników i meliorantów, Ryszard Gajewski zaapelował o połączenie branżowych sił w odbudowie ukraińskiej infrastruktury po wojnie. „Swoją wiedzą i doświadczeniem, nasza branża może dać Ukrainie nadzieję na nową przyszłość i długoterminową pomoc w odbudowie. Do tego zadania możemy zacząć przygotowywać się już dziś” – napisał prezes Gdańskich Wód.

Pełna treść listu otwartego do branży

Do tej pory na apel odpowiedziało już kilkanaście osób. Do pomocy zgłosili się zarówno studenci, jak i fachowcy z bardzo bogatym doświadczeniem zawodowym.  Chęć wsparcia można zgłaszać, pisząc na PomocDlaUkrainy@gdanskiewody.pl.

Ogólnopolską koordynacją pomocy rzeczowej i humanitarnej dla ukraińskiej branży wod-kan zajmuje się Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie. Pierwsza lista potrzeb jest dostępna na stronie Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie i będzie na bieżąco aktualizowana.

TV

100-lecie ulicy Krętej