Pomorze 250 lat temu zagarnięte przez Prusy. Debata o skutkach I rozbioru Polski

W tym roku minęło 250 lat od dnia, gdy część ówczesnych Prus Królewskich (bez Gdańska i Torunia) wskutek I rozbioru Rzeczypospolitej znalazła się w granicach państwa pruskiego. Było to wydarzenie o dalekosiężnych skutkach dla mieszkańców tych ziem - dziwić więc może, że jest całkowicie nieobecne w dzisiejszej debacie publicznej. Tym bardziej warto posłuchać rozmowy, która odbędzie się dzisiaj w gdańskiej sali “Polskie Niebo” - początek transmisji na naszym portalu, o godz. 18.
12.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Obraz w kolorystyce niebieskiej i pomarańczowej. Widać ludzkie postaci, głównie kobiet oraz herb Gdańska i głowę polskiego orła
Dyskusja o skutkach I rozbioru Polski dla Pomorza odbędzie się w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku, której sufit ozdobiony był alegorycznym malowidłem "Polskie Niebo". Po wybuchu II wojny światowej Niemcy zniszczyli ten obraz, ale w ostatnich latach udało się go odtworzyć dzięki wysiłkowi konserwatorów sztuki i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Organizatorami debaty są Stacja i Komisja Kaszubska Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku. 

W rozmowie będą uczestniczyć dwaj wybitni znawcy epoki i dziejów Pomorza: 

  • prof. Józef Borzyszkowski 
  • prof. Miloš Řezník

 

Dyskusję poprowadzi prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

- Tematem będzie nie tylko to, jak przebiegało zawłaszczanie ziem pomorskich, lecz przede wszystkim to, jakie były skutki dla miejscowej ludności i historii naszego regionu - zapowiada prof. Cezary Obracht-Prondzyński. - I dlaczego o tym wszystkim tak mało mówimy i nie pamiętamy?

Kwestia przyczyn, jakie doprowadziły do rozbiorów dawnej Rzeczypospolitej była centralnym punktem polskiej refleksji historycznej i myśli politycznej od co najmniej siedmiu pokoleń. Równie ważne było pytanie o to, w jaki sposób niepodległość odzyskać.

Tymczasem współcześnie temat ten niemal całkowicie zniknął z debaty publicznej. A przecież - jak podkreślają organizatorzy debaty - zagarnięcie Pomorza Nadwiślańskiego już w 1772 r. miało ogromne znaczenie dla naszego regionu. Choćby dlatego, że "ominęły" nas reformy polskiego oświecenia, dzieło Komisji Edukacji Narodowej, Konstytucja 3 Maja itd. Znaleźliśmy się znacznie wcześniej niż inne części ziem polskich w nowym porządku prawnym i politycznym, w sytuacji ostrego drenażu ekonomicznego ze strony władz pruskich, w obliczu odmiennej polityki wyznaniowej (kasata zakonów) oraz rosnącej militaryzacji życia społecznego. 

Symboliczną postacią dla dramatu tamtych lat jest postać Józefa Wybickiego - pomorskiego szlachcica, polskiego patrioty, późniejszego autora tekstu Mazurka Dąbrowskiego, którego los rzucił na tułaczkę. 

 

Plakat zapraszający do wysłuchania dyskusji. Można to zrobić osobiście, idąc na miejsce spotkania, lub online - dzięki transmisji, która dostępna będzie od godz. 18 na naszym portalu
Plakat zapraszający do wysłuchania dyskusji. Można to zrobić osobiście, idąc na miejsce spotkania, lub online - dzięki transmisji, która dostępna będzie od godz. 18 na naszym portalu
Stacja i Komisja Kaszubska Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku / Instytut Kaszubski w Gdańsku

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole