• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie pomaga. Samorządowcy: - Wsparcie humanitarne płynie z całego regionu

Pomorskie pomaga. Samorządowcy: - Wsparcie humanitarne płynie z całego regionu

Kolejny konwój z najpotrzebniejszym wsparciem wyjechał 11 marca z Gdańska. Na parkingu stadionu stanął już namiot z ubraniami i kosmetykami dla uchodźców. Od dzisiaj funkcjonuje także specjalna linia autobusowa łącząca stadion, dworzec PKP i punkt przy Dolnej Bramie 8. O bieżącej pomocy mówili dzisiaj pomorscy samorządowcy, wśród nich marszałek Woj. Pomorskiego, prezydenci Gdańska, Gdyni, Sopotu i starości.
( Publikacja: 11.03.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas konferencji na temat pomocy dla Ukrainy. Nz. (po lewej) marszałek województwa Mieczysłąw Struk, (po prawej) prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas konferencji na temat pomocy dla Ukrainy. Nz. (po lewej) marszałek województwa Mieczysłąw Struk, (po prawej) prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Jeszcze  w piątek 11 marca z najpotrzebniejszymi darami wyjadą 3 TIR-y do Terespola i dwa kolejne do miejscowości Równe. Transport ten możliwy jest dzięki mobilizacji i zaangażowaniu mieszkańców z całego regionu. Przygotowane paczki trafiały w ostatnich dniach do punktu magazynowego w Polsat Plus Arenie Gdańsk. Tam uruchomiony został także punkt - specjalnie ustawiony namiot - w którym uchodźcy mogą otrzymać nowe ubrania i środki higieniczne.

- Przed tygodniem wysyłaliśmy stąd pierwszy transport humanitarny dla Ukrainy. Zapowiedzieliśmy, że będziemy pomagać razem jako samorządowcy z Pomorza. Liczba gotowych do wyjazdu tirów rośnie z dnia na dzień. Wciąż jednak apelujemy o dary, które będą przekazywane w powstałym przy stadionie punkcie. Zaczyna brakować żywności z długim terminem przydatności. Listę najpotrzebniejszych rzeczy można znaleźć na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przybyłych z Ukrainy jest coraz więcej. Dla sprawnego przemieszczania się uruchomiliśmy specjalny autobus, który będzie kursował na trasie Stadion - Dworzec - Dolna Brama 8 - Dworzec - Stadion. Pracujemy i niebawem otworzymy drugie miejsce, które obok Dolnej Bramy 8 i Domu Harcerza za Murami będzie stanowić punkt informacyjny.

Zobacz całą konferencję:


W związku ze zwiększającą się liczbą ukraińskich miast, które ulegają pod naciskami rosyjskiej agresji, w kolejnych dniach i tygodniach spodziewany jest wzrost liczby uchodźców wojennych, którzy mogą trafić na teren Pomorza. Dlatego marszałek Mieczysław Struk zaproponował w przyszłym tygodniu wspólną naradę instytucji rządowych, samorządowych i organizacji pozarządowych.

- Chcielibyśmy zorganizować wspólnie okrągły stół i podzielić się pewnymi kompetencjami – to nastąpi już w przyszłym tygodniu. Uważamy, że ludzie dobrej woli, samorządy i organizacje pozarządowe mogą w tej materii wiele zdziałać - mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. - Nie wystarczy stworzyć miejsca buforowe, jak choćby hale sportowe, trzeba bowiem tworzyć miejsca stałego pobytu. Stąd mój apel, by jak najszybciej uruchomić ośrodki wypoczynkowe usytuowane w naszym regionie, które dysponują olbrzymią liczbą miejsc, a obecnie stoją w dużej mierze puste. W wielu przypadkach zarządcami tych ośrodków jest strona rządowa. Apelujemy do premiera o takie decyzje i o to, aby ustalona została stawka rekompensaty z tytułu przyjęcia takich osób, na poziomie, który pozwoli pokryć koszty ich funkcjonowania.

11 marca wyjechała z Gdańska kolejny konwój ze wsparciem
11 marca wyjechał z Gdańska kolejny konwój ze wsparciem
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Wsparcie pomocowe, zbiórki darów i chęć dalszego działania widać w całym województwie Pomorskim. Ale to dopiero początek, wszystko na to wskazuje, długiej drogi. Tak zgodnie oceniają sytuację prezydenci trójmiasta.

- Chcę zacząć od słów szczególnego podziękowania dla setek tysięcy osób na Pomorzu, które zgłaszają się do pracy w ramach czy to organizacji pozarządowych, czy jako indywidualni mieszkańcy, którzy chcą nieść pomoc. Dziękujemy za ten wielki wysiłek. Chcę też podziękować wszystkim zaangażowanym instytucjom. To naprawdę ruch wielkich wspaniałych serc - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Chcemy zachęcić, żeby te działania były konkretne i szybkie, żebyśmy mogli dalej nieść pomoc z takim wspaniały wielkim sercem, jakie pokazała Polska w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Zrobimy co w naszej mocy. Nasze serca, nasze domy, nasze miasta są otwarte, ale potrzebujemy także konkretnego wsparcia, które pozwoli nam lepiej i skuteczniej dalej nieść tę pomoc.

Zanim zdecydujesz się na pomoc, warto sprawdzić, co jest najpotrzebniejsze
Zanim zdecydujesz się na pomoc, warto sprawdzić, co jest najpotrzebniejsze
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- W Sopocie zarejestrowaliśmy już 1200 osób. To bardzo dużo i rzeczywiście jesteśmy na pewnym skraju naszych możliwości. Współpraca z rządem jest konieczna. Dlatego dobrze, że przegłosowana została ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Bardzo ważne jest również, aby była stała systematyczna pomoc i refinansowanie dla podmiotów prywatnych, które zdecydują się przyjąć uchodźców i to nie może być 40 zł. Trudno sobie wyobrazić, żeby te kobiety z dziećmi, dłużej niż kilka dni przebywały na salach gimnastycznych.

rozklad

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy, ale także tych, którzy chcą tę pomoc nieść, zachęcamy do odwiedzenia strony Gdańsk Pomaga Ukrainie, gdzie można znaleźć odpowiednie formularze, a także najważniejsze informacje, adresy, możliwość wpłaty darowizn czy informacje o trwających zbiórkach i najpotrzebniejszych rzeczach.