• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie firmy dla powodzian na Ukrainie. Konsul w Gdańsku, Łew Zacharczyszyn, dziękuje

Pomorskie firmy dla powodzian na Ukrainie. Konsul w Gdańsku, Łew Zacharczyszyn, dziękuje

Sześć ton produktów żywnościowych, środków higieny osobistej i żywności zebrano na rzecz powodzian na ukraińskim Podkarpaciu i Zakarpaciu. W przyszłym tygodniu powinny dotrzeć do potrzebujących. To odpowiedź pomorskich przedsiębiorców na apel o pomoc, wystosowany przez Łwa Zacharczyszyna, konsula generalnego Ukrainy w Gdańsku. 
24.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Palety i paczki z pomocą dla powodzian na Ukrainie już czekają na transport. Od lewej stoją: Grzegorz Pellowski, konsul Łew Zacharczyszyn, Tomasz Limon z Pracodawców Pomorza i Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców
Palety i paczki z pomocą dla powodzian na Ukrainie już czekają na transport. Od lewej stoją: Grzegorz Pellowski, konsul Łew Zacharczyszyn, Tomasz Limon z Pracodawców Pomorza i Zbigniew Jarecki, prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Tak wielkiej powodzi na Ukrainie nie było od 10 lat. Tysiące rodzin na południe od Lwowa znalazły się w tragicznej sytuacji, potrzebują każdej pomocy.

Grzegorz Pellowski, właściciel znanej gdańskiej marki piekarniczej i cukierniczej, mówi, że nie było nad czym się zastanawiać. W jego firmie jest 40 pracowników z Ukrainy. Udzielenie pomocy powodzianom było jednocześnie odruchem serca i sprawdzianem organizacyjnym.

W marcu tego roku kilka organizacji zrzeszających przedsiębiorców na Pomorzu powołało sztab antykryzysowy do ochrony interesów gospodarczych w obliczu pandemii koronawirusa - jedyny taki w kraju. Współdziałanie przyniosło współpracę i dobre owoce w skali regionu. Gdy z prośbą o pomoc humanitarną zgłosił się konsul Łew Zacharczyszyn, pomorscy przedsiębiorcy uznali, że to dobry czas, by zrobić coś dobrego dla potrzebujących.

Pozytywny odzew przyszedł ze strony kilku organizacji:

  • Izba Rzemieślnicza w Gdańsku
  • Kaszubski Związek Pracodawców
  • Kaszubski Klub Biznesu 
  • Pomorski Związek Pracodawców Lewiatan
  • Izba Rzemieślnicza w Wejherowie

Łącznie udało się zebrać - w postaci darów rzeczowych i darowizn finansowych - około 6 ton produktów. Obecnie załatwiane są formalności związane z transportem na Ukrainę. Pomoc humanitarna powinna dotrzeć do potrzebujących w przyszłym tygodniu. Dystrybucją na miejscu będzie zajmowała się lwowska Caritas.  

- Chciałbym podziękować przede wszystkim panu Tomaszowi Limonowi z Pracodawców Pomorza, bo on pierwszy wziął na siebie koordynację tej akcji - mówił konsul Łew Zacharczyszyn. - Chciałbym też podziękować przedstawicielom pomorskich organizacji przedsiębiorców, którzy okazali szczodrość. Biznes w tych czasach nie jest w łatwej sytuacji, my to wiemy i rozumiemy. Tym więcej cenimy pomoc, okazaną w trudnych czasach.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy