Polskie samorządy w solidarnym geście dla Lwowa. Milion złotych od Gdańska na sesji RMG

Gdańsk wspólnie z największymi polskimi samorządami włącza się w zbiórkę na rzecz budowy lwowskiego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę. Projekt uchwały zakładającej przekazanie miliona złotych zostanie przedstawiony Radzie Miasta Gdańska podczas najbliższej sesji 25 maja.
18.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radni siedzą na krzesłach podczas sesji
Radni Gdańska podczas najbliższej sesji, 25 maja, będą głosowali nad projektem uchwały zakładającej przekazanie miliona złotych na rzecz budowy lwowskiego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Milion złotych dla Lwowa

W obliczu trudnej sytuacji w Ukrainie, spowodowanej ogromem zniszczeń i ludzkich nieszczęść wywołanych zbrodniczą wojną rozpętaną przez Federację Rosyjską, Gdańsk okazuje solidarność i przekazuje milion złotych na wsparcie budowy centrum rehabilitacyjnego dla ofiar wojennych. Trafiają one właśnie do Lwowa i są to zarówno cywile, jak i wojskowi, którzy ponieśli obrażenia skutkujące m.in. amputacjami kończyn. Celem projektu UNBROKEN jest przywrócenie sprawności motorycznej, zapewnienie samodzielnego funkcjonowania na miarę możliwości oraz powrót do szkoły lub na rynek pracy

- pisze w uzasadnieniu uchwały Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Będzie łączenie on-line z merem Lwowa

Budowane centrum to pomysł Andrija Sadowego, mera Lwowa. Centrum UNBROKEN to projekt wyjątkowy na skalę światową. Jego mottem jest przywracanie nadziei, radości z życia i możliwość choć częściowego powrotu do normalności osób okaleczonych przez wojnę. Jest także szansą dla tysięcy ofiar wojny z terenu całej Ukrainy. Dzięki protezom, leczeniu oraz opiece psychologicznej poszkodowani odzyskują nie tylko sprawność fizyczną, ale też samodzielność, poczucie własnej wartości, godności, chęci życia i pracy na rzecz wolnej i niezależnej Ukrainy. O tym projekcie mer Sadowy opowie radnym podczas łączenia na najbliższej sesji Rady Miasta.  

Budowę centrum rehabilitacyjnego wsparły już inne polskie samorządy. Z Warszawy na ten cel przekazano 2 miliony złotych, natomiast milion złotych przeznaczył Wrocław. Łączny koszt budowy to 77 mln euro. Szczegóły dotyczące tego projektu oraz możliwość wsparcia dostępne są na stronie internetowej międzynarodowej fundacji UNBROKEN.