Polski Chór Kameralny - "Mała Msza" Gioacchino Rossiniego. W rocznicę bitwy pod Monte Cassino

W sobotę, 18 maja, Polski Chór Kameralny zaprasza do Archikatedry Oliwskiej na wyjątkowe wydarzenie artystyczne. Zespół pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wraz z czwórką znakomitych solistów, z towarzyszeniem historycznych fortepianów i fisharmonii, wykona "Petite messe solennelle" Gioacchino Rossiniego. W sprzedaży są bilety na to wydarzenie.
08.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pięć twarzy osób złożone z pięciu zdjęć
Podczas koncertu wystąpią (od lewej): Ryoko Morooka, Valentina Coladonato, Federica Carnevale, Andrzej Lampert, Sergio Foresti
fot. Materiały organizatora

W hołdzie dla Monte Cassino

W tym roku - 18 maja - mija 80. rocznica bitwy na wzgórzu Monte Cassino zdobycia Klasztoru Benedyktynów. W 1944 roku zwycięstwo Polaków przełamało niemiecką linię obrony i otworzyło Aliantom drogę do wyzwolenia Rzymu. 

Z tej okazji - w sobotę, 18 maja - odbędzie się koncert Polskiego Chóru Kameralnego w hołdzie dla heroicznej walki polskich żołnierzy pod wodzą generała Władysława Andersa. Dyrektor chóru prof. Jan Łukaszewski wybrał jedno z najoryginalniejszych i najbardziej interesujących dzieł religijnych wszechczasów - „Mała msza uroczysta” Gioacchino Rossiniego (160 lat pod premierze). 

Wykonanie jak oryginał sprzed 160 lat

Gdańskie wykonanie będzie odwzorowywać oryginalny, premierowy skład: na cztery głosy z towarzyszeniem dwóch historycznych fortepianów z połowy XIX wieku, fisharmonii i chóru mieszanego. Udział włoskich i polskich wykonawców z bogatym dorobkiem pod kierunkiem maestro Jana Łukaszewskiego gwarantuje najwyższy poziom artystyczny.  W koncercie wezmą udział fortepiany Pleyel 1842 r. i Erard 1842 r. z pracowni pianin i fortepianów w Słupnie prowadzonej przez Andrzeja Włodarczyka.

Słuchając tej niezwykłej, bardzo złożonej, półtoragodzinnej kompozycji włoskiego mistrza opery, można się zastanawiać, dlaczego nazwał mszę „małą”? Sam Rossini zanotował na początku partytury: „Mała msza uroczysta na cztery głosy z towarzyszeniem dwóch fortepianów i fisharmonii, napisana na wilegiaturze w Passy. Dwunastu śpiewaków trojga płci: mężczyźni, kobiety i kastraci, wystarczy do jej wykonania…”.

Liczba śpiewaków to nutowe odbicie dwunastu apostołów odwzorowane z fresku mistrza Leonarda da Vinci "Ostatnia wieczerza", jednak - jak zapewniał kompozytor - nie uświadczy się w tym gronie Judasza, a śpiew będzie na chwałę Boską.

Koncert odbędzie się w sobotę, 18 maja, w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku o godz. 20.30. Bilety w cenie: 50, 70 i 100 zł na platformie bilety24.pl.

Koncert odbędzie się pod auspicjami Marii Anders, córki generała Władysława Andersa. Honorowym patronatem objęli wydarzenia Ambasador Włoch w Polsce oraz Arcybiskup Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański.

Plakat Polskiego Chóru Kameralnego
mat. Polski Chór Kameralny

PETITE MESSE SOLENNELLE

autor: Gioacchino Rossini

wystąpią:

  • Valentina Coladonato (sopran)
  • Federica Carnevale (alt)
  • Andrzej Lampert (tenor)
  • Sergio Foresti (bas)
  • Monika Plachta, Magdalena Żak de Carvalho (fortepian)
  • Ryoko Morooka (fisharmonia)
  • Polski Chór Kameralny
  • Jan Łukaszewski (dyrygent)

 

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej