• Start
  • Wiadomości
  • Wrócił śnieg - pada, może być niebezpiecznie na drogach. Poznajmy zasady odśnieżania

Wrócił śnieg - pada, może być niebezpiecznie na drogach. Poznajmy zasady odśnieżania

Jak podaje portal Pogodynka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) we wtorek, 6 lutego, w Gdańsku śnieg może padać przez cały dzień, a także w nocy. Trzeba liczyć się z trudnymi warunkami na drogach, pamiętajmy więc o bezpieczeństwie. Przy okazji przypominamy ABC odśnieżania, które obowiązuje w Gdańsku.
05.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rowerzysta w okolicach hali Olivia, 5 lutego 2018 r.

Prognoza na wtorek, 6 lutego: Zachmurzenie duże, przelotne opady śniegu, temperatura -1 stopni Celsjusza.

Środa, 7 lutego: Słonecznie, temperatura -1.

Czwartek, 8 lutego: zachmurzenie małe, -1.

Więcej szczegółów podaje Marcin Czeczatka, dyżurny Odziału Morskiego IMGW w Gdynia. Mówi on, że do nocy z wtorku na środę (6/7 lutego) czekają nas przelotne opady śniegu, momentami bardzo intensywne. Potem mają ustać. Tej nocy temperatura może spaść nawet do - 9 czy -10 stopni. Później przyjdzie ocieplenie (temperatury od -3 do 0) i brak opadów śniegu aż do niedzieli. Śnieg może wystąpić w nocy z niedzieli na poniedziałek (11/12 lutego).   


W Gdańsku sypało w godzinach popołudniwych

Przy okazji przypominamy ABC odśnieżania obowiązujące w Gdańsku.

Jakie są zasady poruszania się piaskarek?

- Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego, który obejmuje drogi tranzytowe, wojewódzkie i powiatowe oraz prowadzące komunikację autobusową (łącznie 28 tras o długości 584 km) w warunkach niskiej wilgotności powietrza wykonawca utrzymania zimowego dróg zabezpiecza je już przed wystąpieniem prognozowanych opadów śniegu, wysyłając w trasy auta wyposażone w zraszacze solanką. Ponadto wykonawca rozstawia sprzęt w newralgicznych punktach miasta, aby w przypadku wystąpienia opadów w czasie szczytu komunikacyjnego łatwo mógł dotrzeć w różne rejony Gdańska.

Czy piaskarki mogą jeździć i posypywać w korkach?

- Co do zasady, piaskarki mogą pracować w korkach. Muszą to robić umiejętnie, żeby nie sypać piasku na karoserię innych samochodów. Nie ma minimalnej prędkości piaskarki, która ograniczałaby uruchomienie posypu.

Jakie środki są stosowane w posypywaniu dróg?

- Na drogach gminnych i wewnętrznych stosowane są środki chemiczne i kruszywo, przy czym na drogach gruntowych - wyłącznie kruszywo. Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego w warunkach niskiej wilgotności powietrza, a zwłaszcza w przypadku suchej nawierzchni, wykonawca jest zobowiązany do zastosowania roztworu wodnego chlorku sodu (czyli soli). W wyjątkowych przypadkach, gdy ten sposób okaże się nieskuteczny, a jednocześnie pojawi się tzw. lodowica na fragmentach nawierzchni, wykonawca jest zobowiązany do jej usunięcia przy pomocy mieszaniny chlorku wapnia i chlorku sodu. Jeśli temperatura powietrza spada poniżej -7 st. C wykonawca jest zobowiązany zastosować mieszankę kruszywa i chlorku sodu lub chlorku wapnia w celu uszorstnienia jezdni. Droga powinna być odśnieżona na tyle, aby pojazdy mogły się poruszać bezpiecznie, dostosowując prędkość do warunków.

Czy inne pojazdy (osobowe, ciężarowe) przeszkadzają w odśnieżaniu?

Główne „grzechy” kierowców, którzy utrudniają odśnieżanie służbom miejskim to:

  • nieprawidłowo zaparkowane samochody
  • niedostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze
  • poruszanie się samochodami z nieodśnieżonymi szybami, co znacznie ogranicza widoczność
  • jazda na letnich oponach
  • wykonywanie manewrów utrudniających pracę pojazdów przeznaczonych do odśnieżania miasta

Które drogi są odśnieżane w pierwszej kolejności?

- W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi podstawowego układu komunikacyjnego (szczegółowy opis pod pierwszym pytaniem). W następnej kolejności odśnieżane są drogi o znaczeniu lokalnym (357,1 km). Zimowym utrzymaniem objęte są również drogi rowerowe (52 km). Jeśli wystąpią ciągłe i intensywne opady śniegu w ciągu dnia (od godz. 4.00 do 20.00), chodniki powinny zostać odśnieżone w ciągu 5-6 godzin od momentu ustania opadów.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

Zimowe utrzymanie części chodników, ciągów pieszych, schodów terenowych przylegających bezpośrednio do nieruchomości położonych na przykład przy obiektach handlowych, prywatnych lub publicznych nieruchomościach spoczywa na właścicielu lub zarządcy nieruchomości, wzdłuż której przebiega ciąg pieszy.

Kto wydaje decyzję o podjęciu akcji?

- Decyzję o podjęciu akcji podejmuje wykonawca utrzymania zimowego dróg, według kryteriów zawartych w umowie. Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego wykonawca przystępuje do akcji natychmiast po rozpoczęciu opadów śniegu, na drogach o znaczeniu lokalnym odśnieżanie rozpoczyna się w ciągu 2-3 godzin od wystąpienia zjawisk zimowych.

Kiedy auta do odśnieżania ruszają w trasę? Czy jest jakaś zasada co do pogody?

- Na drogach podstawowego układu komunikacyjnego działania zmierzające do usuwania skutków zimy podejmowane są natychmiastowo, wraz z rozpoczęciem opadów śniegu. Zajmują się tym jednostki dyżurujące, które obowiązuje całodobowa gotowość zimowa. Pozostałe jednostki muszą przystąpić do usuwania skutków zimy w ciągu 2 godzin od wystąpienia zjawisk zimowych. Na drogach o znaczeniu lokalnym w ciągu 2-3 godzin.

Czy jest jakiś monitoring tych pojazdów?

- Wszystkie pojazdy biorące udział w akcji „zima” mają obowiązek być wyposażone w GPS. Przebieg ich tras jest monitorowany. Monitorowane jest także położenie lemiesza i fakt posypywania.

Co to są za pojazdy, jak są przystosowane?

- W tym sezonie zimowym do odśnieżania miasta zabezpieczono 133 pojazdy różnego przeznaczenia, w tym pługoposypywarki, auta wyposażone w zraszacze solanką, ładowarki, ciężkie pojazdy wyposażone w pługi lemieszowe oraz pługi wirnikowe.

Jakie są koszty odśnieżania?

- W roku budżetowym 2018 na utrzymanie zimowe dróg zaplanowano 15,5 mln zł. Należy podkreślić, że umowa z wykonawcami utrzymania zimowego dróg w Gdańsku jest skonstruowana tak, że płatność uzależniona jest od uzyskanego rezultatu wykonanej pracy tj. przejezdności gdańskich dróg, a nie od ilości przejechanych kilometrów, liczby pojazdów czy wysypanej soli.


ZDJĘCIA GDAŃSKA W PONIEDZIAŁEK, 5 LUTEGO, WCZESNE GODZINY POPOŁUDNIOWE

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo