• Start
  • Wiadomości
  • Podyplomowa Gedanistyka z propozycją stypendium po raz piąty - trwają zapisy

Podyplomowa Gedanistyka z propozycją stypendium po raz piąty - trwają zapisy

Dziesięcioro przyszłych absolwentów otrzyma finansowanie czesnego na Gedanistyce! Ruszyła piąta edycja programu stypendialnego na studiach podyplomowych Uniwersytetu Gdańskiego, oferująca wsparcie finansowe dla najbardziej zaangażowanych w dbanie o dziedzictwo oraz tożsamość Gdańska. Zgłoszenia potencjalnych stypendystów do 26 września.
( 20.09.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Flaga Gdańska na Ratuszu Głównego Miasta
Flaga Gdańska na Ratuszu Głównego Miasta
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Niezmienne zainteresowanie programem stypendialnym nie słabnie. To budujące, że gdańszczanki i gdańszczanie chcą poszerzać swoją wiedzę o Gdańsku i jego dziejach. Grono ambasadorek i ambasadorów naszego pięknego miasta rośnie z roku na rok. Cieszy nas, że możemy się przyczynić do rozwoju i utrwalania wiedzy oraz pasji o Gdańsku – mówi Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Idea projektu stypendialnego prowadzonego w partnerstwie przez Fundację Gdańską, Miasto Gdańsk, Uniwersytet Gdański oraz Muzeum Gdańska powstała w 2017 roku. Program stypendialny jest kontynuowany również w roku akademickim 2021/2022 i zakłada wyłonienie 10 osób, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 3 200 zł umożliwiające bezpłatny udział w studiach podyplomowych. Nabór kandydatów do programu potrwa do 26 września.

 

Stypendia naukowe w projekcie przyznawane będą w drodze otwartego naboru, tym osobom, które uzyskają najwyższą liczbę punktów. Pod uwagę będą brane następujące kryteria:

  • dotychczasowa działalność na rzecz budowania tożsamości historycznej, lokalnej miasta Gdańska,
  • propozycja praktycznego wykorzystywania wiedzy zdobytej podczas studiów podyplomowych na rzecz budowy tożsamości Gdańska,
  • umiejętności i kompetencje dotyczące tworzenia tekstów naukowych oraz popularnonaukowych
  • oraz znaczące osiągnięcia m.in. staże, wyróżnienia lub nagrody, warsztaty, szkolenia.

 

Decyzję o przyznaniu stypendium podejmuje komisja w składzie: członkowie Komitetu Wiedzy Gedanopedii uzupełnionego o przedstawicieli: Uniwersytetu Gdańskiego, Urzędu Miasta Gdańsk oraz Muzeum Gdańska. Na podstawie ocen komisji zostanie stworzona lista rankingowa.

Dodatkowym warunkiem uzyskania stypendium jest późniejsze zaangażowanie się w rozwój wirtualnej encyklopedii Gdańska – Gedanopedii, polegające na napisaniu minimum pięciu haseł dotyczących dziejów, historii lub kultury Gdańska oraz na opiece i ewentualnej aktualizacji 100 haseł dotychczas zamieszczonych w Gedanopedii, przez cały czas trwania studiów.

Więcej informacji o stypendium i formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Fundacji Gdańskiej.

 

oprac. IB