• Start
  • Wiadomości
  • Po wypadku betoniarki łącznik al. Sucharskiego z ul. Elbląską trzeba było wyłączyć z ruchu

Po wypadku betoniarki łącznik al. Sucharskiego z ul. Elbląską trzeba było wyłączyć z ruchu

Biegnący na estakadzie łącznik al. Sucharskiego z ul. Elbląską został zamknięty i wyłączony z ruchu. Wszystko z powodu wypadku betoniarki, która w środę 26 października, przełamała bariery ochronne wiaduktu i spadła na tory kolejowe. GZDiZ informuje, że wyłączenie jezdni z ruchu potrwa do czasu zakończenia czynności przez policję oraz wprowadzenia tymczasowych zabezpieczeń umożliwiających przywrócenie ruchu na obiekcie. Przywrócono już ruch pociągów do Portu Gdańsk.
( 27.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
26 października. Wypadek betoniarki na al. Sucharskiego
26 października. Wypadek betoniarki na al. Sucharskiego
źródło: KM PSP w Gdańsku

Tragiczny wypadek betoniarki

Do wypadku doszło 26 października o godzinie 15.40. Betoniarka, jadąca w kierunku ulicy Elbląskiej łącznikiem, który poprowadzony jest na filarach, przełamała bariery energochłonne i balustradę, a następnie spadła na tory kolejowe. Kierowca pojazdu poniósł śmierć na miejscu. Przyczyny wypadku wyjaśniają prokuratura i policja. 

Zjazd z Trasy Sucharskiego na ul. Elbląską zamknięty

Jak informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, ze względu na bezpieczeństwo kierujących, do czasu naprawy i uzupełnienia uszkodzonego elementu infrastruktury, łącznik al. Sucharskiego z ul. Elbląską został zamknięty i wyłączony z ruchu. GZDiZ wyznaczył objazdy dla pojazdów poruszających się Trasą Sucharskiego od strony mostu wantowego, chcących zjechać na ul. Elbląską.

Trasa objazdu dla pojazdów poruszających się Trasą Sucharskiego od strony mostu wantowego, chcących zjechać na ul. Elbląską:

  • po minięciu zamkniętej łącznicy należy jechać prosto i zjechać z Trasy na następnym zjeździe na węźle Michałki,
  • po zjeździe na rondzie należy skręcić w lewo (trzeci zjazd z ronda) w ul. Michałki przebiegającą pod Trasą Sucharskiego,
  • na kolejnym rondzie należy ponownie skręcić w lewo (trzeci zjazd z ronda) i wjechać na Trasę Sucharskiego w relacji do mostu wantowego,
  • po wjeździe na Trasę Sucharskiego należy zjechać w prawo na następnym węźle
    i wjechać na ul. Elbląską.
Plan sytuacyjny do powyższego opisu - czerwonym x  oznaczono zamknięty łącznik, linią zieloną wyznaczony objazd
Plan sytuacyjny do powyższego opisu - czerwonym "x" oznaczono zamknięty łącznik, a linią zieloną wyznaczony objazd
źródło: GZDiZ

Wyłączenie z ruchu potrwa do czasu zakończenia czynności przez policję oraz wprowadzenia tymczasowych zabezpieczeń umożliwiających przywrócenie ruchu na obiekcie. Docelowa organizacja ruchu przywrócona zostanie po zakończeniu prac naprawczych elementów zabezpieczających i elementów wyposażenia obiektu.

Jak działają bariery?

Bariery to niezbędny element wyposażenia obiektów inżynierskich odpowiadający za bezpieczeństwo ruchu drogowego. Podstawowa funkcja bariery to ograniczenie możliwości przejechania pojazdu poza krawędź jezdni. Ponadto bariery energochłonne w sytuacjach awaryjnych mogą pomóc kierowcy w wyprowadzeniu pojazdu na tor ruchu równoległy do bariery – innymi słowy pojazd w miarę możliwości oprze się o barierę, a nie od niej odbije, co zmniejsza ryzyko kolizji z innymi pojazdami. Należy jednak pamiętać, że bariera nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem przed wypadkiem – jej skuteczność uzależniona jest m.in. od ciężaru pojazdu i jego prędkości.

Wyłamane przez betoniarkę barierki na łączniku
Wyłamane przez betoniarkę barierki na łączniku
źródło: KM PSP w Gdańsku

Pociągi jadą już do portu

Tymczasem ruch do Portu Gdańsk, który również po wypadku trzeba było wstrzymać, odbywa się już normalnie.


- W tej chwili ruch został wznowiony. O godzinie 1.50 uruchomiono tor 1, a o godzinie 3.00 nad ranem drugi tor – poinformowała Anna Drozd, rzeczniczka portu.