• Start
  • Wiadomości
  • Po spotkaniu z restauratorami. Gdańsk wspiera branżę gastronomiczną. Jak uzyskać pomoc?

Po spotkaniu z restauratorami. Gdańsk wspiera branżę gastronomiczną. Jak uzyskać pomoc?

Obniżenie czynszów w lokalach komunalnych, niska stawka za ogródki gastronomiczne, a także działania promocyjne, to niektóre z form wsparcia skierowane do restauratorów. Na spotkanie z władzami miasta zaproszono ponad 200 gdańskich gastronomów.
20.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jak miasto Gdańsk wspiera branżę gastronomiczną, który po raz kolejny w tym roku znalazła się w ciężkiej sytuacji?
Jak miasto Gdańsk wspiera branżę gastronomiczną, który po raz kolejny w tym roku znalazła się w ciężkiej sytuacji?
źródło: Biuro Prasowe UMG


Gdańsk wspiera restauratorów

W związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń związanych z epidemią, które w znacznym stopniu dotknęły m.in. branżę gastronomiczną, w październiku 2020 r. ponownie wdrożony został pakiet oferujący wsparcie m.in. tej grupie przedsiębiorców. O tym jakie możliwości uzyskania pomocy mają gdańscy restauratorzy rozmawiano podczas spotkania branżowego z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta oraz przedstawicielami gdańskich jednostek.

- Dziękuję za to, że mimo tego, iż sami znajdujecie się w trudnej sytuacji w pandemii, pomagacie i wspieracie zarówno służby medyczne jak i naszych gdańskich seniorów. Wiem, że nie możemy wszystkim wam pomóc, bo tylko niektórzy z Was prowadzą swoją działalność w lokalach komunalnych, ale chociaż tę grupę możemy wesprzeć, obniżając czynsz w listopadzie do 1 zł. Podobnie jak wiosną. Podobnie również jak wiosną chcemy obniżyć stawkę za ogródki gastronomiczne. Na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska przedstawimy propozycję, aby do wiosny utrzymać niższą stawkę - mówiła podczas spotkania prezydent Dulkiewicz.

Jak uzyskać wsparcie?

W pierwszej kolejności wnioskować o nie mogą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży wymienionej w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 23 października 2020 r. (Dz. U. poz. 1871). Mogą oni liczyć na obniżkę czynszu za najem lokalu za listopad 2020 r. do 1 zł. Wszyscy przedsiębiorcy o pomoc wnioskować mogą także w grudniu, a wysokość zniżki za czynsz uzależniona jest od tego jak dużą stratę poniosą w swej działalności w listopadzie.

W przypadku obrotu niższego o 30-60% w porównaniu z listopadem 2019 przysługiwać będzie obniżka czynszu za najem lokalu o 50%. Jeśli obroty będą niższe o 60-100% w porównaniu z listopadem 2019, czynsz najmu wyniesie 1 zł. Ulga w płatności za czynsz może być zastosowana na pisemny wniosek przedsiębiorcy, którego dotknęły skutki trwającej epidemii.

Wnioski rozpatrywane będą indywidualnie. Wzory wniosków zamieszczone zostaną na stronie www.nieruchomoscigda.pl i kierować je należy bezpośrednio do Gdańskich Nieruchomości.

Już wiosną w ramach Gdańskiego Pakietu Wsparcia Przedsiębiorców wprowadzono m.in. możliwość obniżenia czynszu w lokalach użytkowych Gminy Miasta Gdańska na 2 miesiące (kwiecień i maj 2020 r. obniżka do 1 zł za lokal) oraz możliwość odroczenia obowiązku płatności za kolejne 2 miesiące (marzec i czerwiec 2020 r.) i zawieszenie czynności windykacyjnych do 15 lipca 2020 r. Wsparcie otrzymało wówczas ponad 250 przedsiębiorców na łączną kwotę 1 450 000 zł.

Wiosną, kiedy nastąpił pierwszy lockdown związany z pandemią, władze miasta postanowiły wesprzeć restauratorów także poprzez obniżenie stawek za zajęcie pasa drogowego na potrzeby wystawienia ogródka gastronomicznego. Od 1 maja 2020 opłaty zostały obniżone o 60%. W tym zakresie miasto wsparło restauratorów na kwotę 1 881 224 złotych. Od stycznia 2021 roku ma też zacząć działać Elektroniczny System Składania Wniosków o Uzgodnienie Ogródków, tak by właściciele restauracji łatwiej i szybciej mogli wystąpić o zgodę na zajęcie pasa, aby urządzić tam ogródek restauracyjny.

ZamawiamBOwspieram

Wśród innych form wsparcia jest również organizowana przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot akcja ZamawiamBOwspieram, w ramach której zachęcamy mieszkanki i mieszkańców naszej metropolii do zamawiania jedzenia na wynos. Akcję wsparli samorządowcy z całego Pomorza. Aby wziąć w niej udział wystarczy zamówić dowolny posiłek: obiad, zupę, kawę, ciastko – na co tylko mamy ochotę, zrobić zdjęcie i opublikować w social mediach z hasztagiem #zamawiamBOwspieram.

Już wiosną podczas lockdownu Miasto wprowadziło Gdański Pakietu Wsparcia Przedsiębiorców
Już wiosną podczas lockdownu Miasto wprowadziło Gdański Pakietu Wsparcia Przedsiębiorców
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Gastronomia w okresie świątecznym

- Chociaż w tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy nie może się odbyć, to Gdańsk chce wykorzystać okres świąteczny. Jak co roku pojawią się iluminacje świąteczne, które mają zachęcić mieszkanki i mieszkańców do spacerów po Głównym Mieście. Chcemy zaprosić mieszkanki i mieszkańców do Gdańskiego spaceru kulinarnego – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta. - To nasza propozycja, a teraz chcemy Państwa zapytać o to, co wy myślicie o tym pomyśle. Na ile on odpowiada na wasze potrzeby – dodał prezydent Grzelak.

Propozycja dotyczy umożliwienia wynajmy punktów gastronomicznych na terenie Głównego Miasta w okresie przedświątecznym. Punkty działać będą w oparciu o obowiązujące przepisy sanitarne i z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. O szczegółach gdańskiego szlaku kulinarnego będziemy informować w najbliższych dniach.

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże