• Start
  • Wiadomości
  • Pirs Terminala T2 i biurowiec Alpha. Inwestycje w Porcie Lotniczym Gdańsk bez zakłóceń

Pirs Terminala T2 i biurowiec Alpha. Inwestycje w Porcie Lotniczym Gdańsk bez zakłóceń

Ani zima, ani pandemia nie przeszkadzają w realizacji dwóch kluczowych inwestycji Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Wykonawcy cały czas budują zarówno biurowiec Alpha jak i pirs Terminala T2, a prace są bardzo zaawansowane. Ich oddanie do użytku nastąpi jeszcze w tym roku.
03.03.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pirs tarminala T2 pozwoli obsłużyć więcej pasażerów
Pirs tarminala T2 pozwoli obsłużyć więcej pasażerów
źródło: Port Lotniczy Gdańsk

Choć ruch samolotów na gdańskim lotnisku z powodu pandemii Covid-19 zmniejszył się zdecydowanie, to jednak nie można mówić, że zamarło tam życie. Lotów jest mniej, ale cały czas Port Lotniczy Gdańsk realizuje swoje dwie ważne inwestycje infrastrukturalne. Są to:

  • pirs Terminala T2 – koszt inwestycji 250 mln zł netto
  • biurowiec Alpha (pierwszy w planowanym kompleksie siedmiu budynków) – koszt inwestycji 66 mln zł netto

Pirs zachodni, będący przedłużeniem pasażerskiego Terminala T2 realizuje Korporacja Budowlana DORACO. Prowadzone są obecnie prace dekarskie, a także szklenie fasad. Na poziomie 1 murowane są ściany, a na parterze kładzione są posadzki. Z kolei na poziomie -1 powstaje izolacja termiczna.  Prowadzone są też na dużą skalę roboty przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych, ciepłowniczych i elektrycznych.

Termin zakończenia budowy pirsu nie jest zagrożony
Termin zakończenia budowy pirsu nie jest zagrożony
źródło: Port Lotniczy Gdańsk


Już w połowie marca planowane są prace wykończeniowe w węzłach sanitarnych i realizacja elewacji na łącznikach zewnętrznych klatek schodowych. Od połowy kwietnia będą kładzione kamienne posadzki, montowana stolarka aluminiowa, realizowany będzie też wewnętrzny układ drogowy. Po zakończeniu rozbudowy terminalu pasażerskiego gdańskie lotnisko zyska prawie 16 tys. mkw. nowej powierzchni (użytkowany obecnie terminal T2 obejmuje powierzchnię ok. 45 tys. mkw.). W nowym pirsie będą obsługiwani pasażerowie rejsów rozkładowych, podróżujący do krajów non-Schengen, część nowego obiektu będzie też przeznaczona do obsługi pasażerów z krajów strefy Schengen.

Zakończenie budowy pirsu planowane jest w IV kwartale 2021 roku.

Wokół biurowca Alpha znikają już rusztowania
Wokół biurowca Alpha znikają już rusztowania
źródło: Port Lotniczy Gdańsk


Z kolei na budowie biurowca Alpha, po ustąpieniu opadów śniegu i mrozów, wznowiono prace instalacyjne oraz wykończeniowe na dachu. Trwa właśnie demontaż rusztowania elewacyjnego i można już zobaczyć, jak docelowo będzie wyglądał budynek. Wewnątrz Alphy prace są już na ukończeniu. Wykonawcą inwestycji jest firma HOCHTIEF Polska.

Drzwi obrotowe do biurowca Alpha
Drzwi obrotowe do biurowca Alpha
źródło: Port Lotniczy Gdańsk


W łazienkach biurowca trwa montaż blatów, luster, ścianek i sufitów. Na ścianach wisi już ceramika. Wykańczane są sufity w hallu wejściowym. Trwa montaż dwupiętrowej ściany dekoracyjnej, która witać będzie pracowników i gości przy wejściu głównym. Zamontowano również drzwi obrotowe. W garażu biurowca prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe.

Tak ma wyglądać w przyszłości cały kompleks biurowy Airport City Gdańsk
Tak ma wyglądać w przyszłości cały kompleks biurowy Airport City Gdańsk
źródło: Port Lotniczy Gdańsk


Budynek jest przygotowywany do odbiorów przez Strażą Pożarną i Sanepid. Alpha będzie miała 6 pięter oraz 2 kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. Będzie oferował łącznie 197 miejsc parkingowych.

Budynek ma być gotowy w II kwartale 2021 r.

 

TV

Huczne obchody 50-lecia Zaspy