• Start
  • Wiadomości
  • Piotr Dwojacki, człowiek dialogu, został patronem tramwaju: "Jedź bezpiecznie i pilnuj Gdańska"

Piotr Dwojacki, człowiek dialogu, został patronem tramwaju: "Jedź bezpiecznie i pilnuj Gdańska"

Już 72 tramwaje w Gdańsku mają swoich patronów. Najnowszym z nich jest Piotr Dwojacki, społecznik, aktywista miejski, wykładowca akademicki. W uroczystości nadania tramwajowi Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1078 imienia niezapomnianego gdańszczanina uczestniczyła m.in. rodzina i przyjaciele patrona, władze miasta oraz przedstawiciele uczelni, na której wykładał Dwojacki.
29.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Piotr Dwojacko był miłośnikiem Gdańska, aktywistą miejskim, współtwórcą inicjatywy Gdańsk Obywatelski i Porozumienie Ruchów Miejskich. Brał udział w wielu dyskusjach dotyczących m.in. polityki krajobrazowej miasta czy rozwoju Gdańska
Piotr Dwojacko był miłośnikiem Gdańska, aktywistą miejskim, współtwórcą inicjatywy Gdańsk Obywatelski i Porozumienie Ruchów Miejskich. Brał udział w wielu dyskusjach dotyczących m.in. polityki krajobrazowej miasta czy rozwoju Gdańska
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 


Uroczystości nadania imienia tramwajowi, w ostatnich miesiącach odbywają się dość regularnie. Dawno nie było jednak sytuacji, aby w wydarzeniu uczestniczyło aż tak wiele osób związanych z aktywnością na rzecz miasta. Na pętlę tramwajową na Chełmie, oprócz rodziny, władz miasta, radnych i przedstawicieli miejskich instytucji i spółek, przybyli dziś także społecznicy, aktywiści miejscy oraz radni dzielnicowi. 
To nie powinno dziwić, zważywszy na fakt, że z miejsca uroczystości wyjechał na gdańskie tory tramwaj, którego burtę zdobi imię i nazwisko – Piotra Dwojackiego

Galeria zdjęć z uroczystości, fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Zmarły w 2017 roku społecznik jest postacią niezwykle cenioną w środowisku działaczy miejskich i dzielnicowych. Wszyscy mają w pamięci wielkie zaangażowaniem z jakim pracował, próbując rozwiązywać problemy miasta i jego mieszkańców. Był jednym z inicjatorów utworzenia Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny oraz wielkim propagatorem budżetu obywatelskiego.

- W imieniu rodziny i swoim, chciałbym serdecznie podziękować za to, że jesteście dzisiaj tutaj, za pamięć o Piotrze i za wszelkie działania w kierunku upamiętnienia. Piotr na pewno się cieszy, tam gdzie jest – podkreślała podczas uroczystości Lolita Dwojacka, żona patrona.

 

W uroczystości udział wzięły m.in.: Lolita Dwojacka - ekonomistka, radna dzielnicy Wrzeszcz Dolny i żona Piotra Dwojackiego oraz [od lewej] Ewa Lieder, współpracowniczka patrona. Prezydent Gdańska podkreślała zasługi Piotra Dwojackiego w budzeniu aktywności obywateli
W uroczystości udział wzięły m.in.: [w środku] Lolita Dwojacka - ekonomistka, radna dzielnicy Wrzeszcz Dolny i żona Piotra Dwojackiego oraz [od lewej] Ewa Lieder, współpracowniczka patrona. Prezydent Gdańska podkreślała zasługi Piotra Dwojackiego w budzeniu aktywności obywateli
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Człowiek dialogu, miłośnik lokalności

- Myślę, że to czego nam bardzo brakuje w dyspucie publicznej o mieście to rzeczywistej wymiany argumentów, przygotowanej dyskusji - powiedziała podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Pana Piotra zapamiętamy m.in. jako współzałożyciela Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, osobę, która także naukowo skupiała się na różnych procesach związanych z zarządzaniem miastem. Świadomość tego, że my jako obywatele możemy bardziej aktywnie wpływać na najbliższe otoczenie, myślę, że jest jedną z wielu zasług pana Piotra Dwojackiego. Świadomość tego, że mieszkając w określonym miejscu mamy prawo się wypowiedzieć i pływać na kształt tego miejsca. Mamy prawo zabierać głos, ale głos poparty analizą i wiedzą – dodała prezydent Gdańska.

Sylwetkę Piotra Dwojackiego przypomniała Anna Golędzinowska, miejska radna, przedstawicielka wnioskodawcy - Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic.

- Piotr kochał lokalność, ale nie kłóciło się to z fascynacją wielkimi projektami i działaniami systemowymi - mówiła Anna Golędzinowska. - Był twórcą pierwszych opracowań dotyczących funkcjonowania Metropolii Gdańskiej. Angażował się w projekty takie jak Ekometropolia. Był entuzjastą transportu zbiorowego. Doradzał m.in. w Grupie LOTOS, Grupie Energa, gdańskim porcie i wielu innych. Wykładał w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni - był pasjonatem i propagatorem dorobku patrona uczelni. Był też zaangażowany w działania na rzecz odrodzenia żeglugi śródlądowej i zagospodarowania Wisły. Brał udział i organizował szereg debat i dyskusji na temat rozwoju miasta i metropolii. Publikował felietony w prasie m.in. w Dzienniku Bałtyckim.

W uroczystości wzięła udział również Ewa Lieder, współpracowniczka i przyjaciółka Piotra Dwojackiego.

 - Piotr był pasjonatem Gdańska, uwielbiał krążyć po Gdańsku, po uliczkach gdańskich, wrzeszczańskich, strzyżańskich, oruńskich, oliwskich - wspominała Ewa Lieder. - Naprawdę lubił te wszystkie stare dzielnice, zaglądał w każdy kąt i w każde podwórko. Interesował się każdą inwestycją. Może właśnie dlatego był takim dobrym komentatorem tych wszystkich przedsięwzięć, często komentatorem krytycznym. Ale Piotr był człowiekiem dialogu. Był zawsze merytorycznie przygotowany do dyskusji i zawsze dyskutował z pełną kulturą. Nigdy nikogo nie obrażał – był naprawdę człowiekiem dialogu.

- Piotr kochał lokalność, ale nie kłóciło się to z fascynacją wielkimi projektami i działaniami systemowymi - mówiła Anna Golędzinowska, miejska radna, przedstawicielka wnioskodawcy - Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic
- Piotr kochał lokalność, ale nie kłóciło się to z fascynacją wielkimi projektami i działaniami systemowymi - mówiła Anna Golędzinowska, miejska radna, przedstawicielka wnioskodawcy - Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


"Piotrze, jedź bezpiecznie i pilnuj Gdańska"

- Dzisiaj, kiedy kolejny tramwaj otrzymuje imię patrona – patrona tak bardzo mocno związanego z miejskością, to myślę, że chyba nie ma lepszego pomysłu. Tramwaj to absolutnie coś, co tworzy miasto, coś, co również stanowi sedno tkanki miejskiej. Myślę, że pan Piotr Dwojacki, jak mało kto, do bycia patronem tramwaju pasuje. Mam nadzieję, że będzie nas inspirował do działania i do dyskusji. Ale dyskusji z poszanowaniem drugiego człowieka i innego sposobu myślenia – mówiła Aleksandra Dulkiewcz, prezydent Gdańska.

- Dobrze zorganizowany, punktualny transport był jednym z jego hobby - przypomniała Ewa Lieder. - Myślę, że Piotr by się bardzo cieszył z tego tramwaju. Jeździłby nim bez opamiętania, przyglądałby się Gdańskowi – szczególnie stoczni, na którą miał mocne baczenie. Cóż Piotrze, jeździj tym tramwajem i pilnuj Gdańska.

Z kolei Tomasz Białas wspominał trzy dokonania, które udało się zrealizować razem z Piotrem Dwojackim – powołanie Instytutu Zarządzania, wspólna praca dydaktyczna na uczelni oraz organizacja konferencji naukowej.

 – Te trzy obrazki o Piotrze mówią wszystko. Człowiek, który nie bał się żadnych idei, który potrafił mieć śmiałe pomysły, które my wszyscy, pewnie od razu byśmy skrytykowali. On chciał coś zrobić. I kiedy dowiedziałem się o tej inicjatywie, że Piotr będzie jeździł tramwajem to pomyślałem -  zwariowali, przecież Piotr nie miał prawa jazdy. Ale potem pomyślałem. Przecież rzeczy niemożliwe dla Piotra są możliwe. Piotrze, jedź bezpiecznie! – zakończył swoje wystąpienie Tomasz Białas, rektor WSAiB.  

- Myślę, że wszyscy jak tu stoimy, zamiast na uroczystości dedykowanej Jego pamięci wolelibyśmy siedzieć z nim przy ukochanej koli i toczyć ciekawą dyskusję – barwną, pełną polemiki, ciętych ripost i wzajemnej inspiracji. Odszedł zdecydowanie za wcześnie! Pewnie nie myślałby o nas dobrze, gdybyśmy starali się upamiętnić Go w spiżowym odlewie, stad wniosek złożony przez Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic o nadanie Jego imienia tramwajowi. Niech ten tramwaj, tak jak on – zawsze w ruchu – dogląda Gdańskich dzielnic, w szczególności ukochanego Wrzeszcza – mówiła Anna Golędzinowska.


Piotr Dwojacki (1967–2017)

Miłośnik Gdańska, aktywista miejski, współtwórca inicjatywy Gdańsk Obywatelski i Porozumienia Ruchów Miejskich. Brał udział w dyskusjach dotyczących m.in. polityki krajobrazowej miasta oraz rozwoju Gdańska.

Współzałożyciel i przewodniczący Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny (2011–2015). Propagował ideę budżetu obywatelskiego i był autorem kilku zwycięskich projektów.

Doktor nauk ekonomicznych, specjalista ds. zarządzania w biznesie, administracji oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Wieloletni pracownik naukowy Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

Zajmował się przygotowywaniem pierwszych opracowań dotyczących funkcjonowania przyszłej Metropolii Gdańskiej. Publikował artykuły naukowe i raporty eksperckie. Doradzał wielu gdańskim przedsiębiorstwom. Zaangażowany w działania na rzecz odrodzenia żeglugi śródlądowej i zagospodarowania Wisły.

Założyciel Fundacji im. E. Kwiatkowskiego, autor wielu publikacji o Eugeniuszu Kwiatkowskim. Pisał felietony do „Dziennika Bałtyckiego” i był redaktorem Wikipedii.

Spoczął na cmentarzu Srebrzysko.