• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsze naprawdę zimowe dni w Gdańsku. Ponad 1,3 mln zł kosztowała walka ze śniegiem i ślizgawicą

Początek prawdziwej zimy w Gdańsku. Znamy koszt walki ze śniegiem i ślizgawicą

Ponad 1,3 mln zł kosztowała już Miasto Gdańsk walka na drogach ze skutkami pierwszego uderzenia zimy (choć według kalendarza wciąż mamy jesień). Miejskie ekipy były w pogotowiu od czwartku wieczór (17 listopada), mocno zaczęło sypać w nocy z piątku na sobotę (18/19 listopada) i choć opady śniegu są już teraz raczej drobne i przelotne, to wciąż trzeba sypać na jezdnie sól, by nie było ślisko. Taka pogoda utrzyma się przez najbliższe doby. W Gdańsku do ratowania sytuacji na drogach gotowych jest 126 specjalistycznych pojazdów, głównie pługów śnieżnych i piaskarek.
( 22.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszy tej jesieni śnieg spadł w Gdańsku w nocy z 17 na 18 listopada. Następnej nocy nastąpiła zimowa dogrywka  - dużo bardziej intensywna pod względem opadów. Cały Gdańsk jest biały, ale nie na głównych drogach i ulicach, gdzie pracował sprzęt do odśnieżania. Codziennie GZDiZ ma w pogotowiu 126 specjalistycznych pojazdów do walki z zimowymi warunkami
Pierwszy tej jesieni śnieg spadł w Gdańsku w nocy z 17 na 18 listopada. Następnej nocy nastąpiła zimowa "dogrywka" - dużo bardziej intensywna pod względem opadów. Cały Gdańsk jest biały, ale nie na głównych drogach i ulicach, gdzie pracował sprzęt do odśnieżania. Codziennie GZDiZ ma w pogotowiu 126 specjalistycznych pojazdów do walki z zimowymi warunkami
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Konserwacja mostu nad Motławą w ciągu ul. Podwale Przedmiejskie

Pierwszy w tym sezonie atak zimy w Gdańsku 

Cztery pierwsze doby walki z zimowymi warunkami na gdańskich drogach i ulicach kosztowały dokładnie 1 mln 360 tys. zł. Ekipy były w pogotowiu już czwartek (17 listopada) od godz. 19-ej. Do wtorku wieczór (21 listopada) użyto w akcji ponad 40 specjalistycznych samochodów, kilkanaście traktorów. Setki osób wykonywały pracę ręczną przy odśnieżaniu infrastruktury drogowej.

- Mieliśmy bardzo mało zgłoszeń interwencyjnych od mieszkańców, co świadczy o tym, że zima drogowców w Gdańsku nie zaskoczyła - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.   

Pierwsze opady śniegu pojawiły się w piątek za dnia. Śnieg stopniał, ale wieczorem zaczął znowu padać - w nocy bardzo intensywnie. Gdańsk jest od tamtego czasu cały biały, ponieważ utrzymuje się temperatura nieco poniżej zera. Na drogach i ulicach w mieście sytuacja jest całkowicie opanowana.  

AlarmPogodowy18list22
Mapka opadów z ostrzeżeniem, przygotowana przez zespół Pomorskiego Alarmu Pogodowego przed wystąpieniem intensywnych opadów śniegu. Nie całe Pomorze zasypało. Gdańsk znalazł się na skraju tego obszaru
Pomorski Alarm Pogodowy

Od kiedy Gdańsk jest w gotowości zimowej

Miasto Gdańsk w gotowości zimowej jest już od 15 października. W tym sezonie zimowym do akcji może wkroczyć łącznie 126 różnego typu pojazdów - w tym pługoposypywarki, specjalny pług na bardzo duży śnieg, dwa zespoły interwencyjne do punktowych działań, ciągniki oraz mniejsze pojazdy do odśnieżania dróg rowerowych. 

- Jak co roku nacisk kładziemy na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego będziemy obserwować sytuację przez całą dobę, przez cały tydzień, żeby na bieżąco móc reagować na zmieniającą się pogodę. Dysponujemy aktualnymi prognozami pogody, żeby z wyprzedzeniem minimalizować ryzyko oblodzenia dróg - mówił Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych, podczas konferencji prasowej pod koniec października. - Przypominam, że obowiązek odpowiedniego utrzymania dróg i chodników w okresie zimowym to nie tylko obowiązek służb miejskich, ale też właścicieli i zarządców. Sprawa ta dotyczy dróg wewnętrznych i chodników przylegających do nieruchomości.

Zdjęcie zrobione z wysokiego piętra bloku mieszkalnego. Widać ulice i trawniki oraz samochody na parkingach - wszystko pokryte warstwą śniegu. Naprzeciwko osoby fotografującej są dwa inne bliki mieszkalne
Sytuacja na osiedlu przy ul. Hausbrandta na Pieckach Migowie - tak wyglądała okolica w czwartek wieczorem (17 listopada), po godz. 23
Kamila Grzenkowska/www.gdansk.pl

Za zimowe utrzymanie dróg publicznych - drogi Podstawowego i Uzupełniającego Układu Komunikacyjnego - odpowiada Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Odśnieża ponadto i likwiduje śliskość także na drogach wewnętrznych, które są zarządzane przez Miasto Gdańsk. Łączna długość odśnieżanych dróg to blisko 951 km. Negatywne skutki zimy łagodzone będą również na 10 głównych trasach rowerowych w naszym mieście o łącznej długości ok. 82 km. Dodatkowo, GZDiZ odśnieża i posypuje piaskiem przystanki komunikacji miejskiej, część ciągów pieszych i rekreacyjnych w parkach, ogólnodostępne parkingi, płatne miejsca postojowe, schody terenowe oraz kładki i tunele dla pieszych.

Natomiast za zimowe utrzymanie Obwodnicy Trójmiasta odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zaś o stan torowisk tramwajowych w czasie zimy dba spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

TV

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif Spring 2023