
W Gdańsku od ponad trzech tygodni (od 15 października) obowiązuje pogotowie zimowe.
- W tym roku utrzymujemy założenia planu wydatków zimowych na poziomie mniej więcej ubiegłorocznym. To ponad 24 miliony złotych. Jakie będą rzeczywiste wydatki okaże się po zakończeniu rozpoczynającego się właśnie sezonu. Trzy lata temu Gdańsk wydał na odśnieżanie blisko 11 milionów złotych, dwa lata temu około 14 milionów, w ubiegłym roku wydatki te były na poziomie około 9,5 miliona złotych - wyjaśnia zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Michał Szymański.
Do kontrolowania stanu odśnieżania miasta, Gdańsk oprócz systemu elektronicznego sprawdzania pracy pojazdów oczyszczających miasto, korzysta też z podglądu z 12 kamer w stacjach pogodowych rozmieszczonych w strategicznych miejscach Gdańska.
- Kontrolujemy nie tylko trasy i pracę pojazdów, ale również faktyczny wygląd ulic w mieście - dodaje Szymański.
Kilka ostatnich zim oszczędziło Gdańskowi ekstremalnych sytuacji, warto jednak pamiętać, że w naszej strefie klimatycznej ostra zima to raczej reguła niż wyjątek. Aby więc zima gdańszczan nie zaskoczyła, przypominamy o możliwości korzystania z funkcjonującego w mieście systemu wczesnego ostrzegania (SISMS).
Nagła śnieżyca, gołoledź, cofka związana z silnym sztormem - informacje o tych i podobnych zagrożeniach docierają do mieszkańców w ciągu zaledwie kilku sekund.
Aby otrzymywać ostrzeżenia wystarczy zarejestrować się w systemie wysyłając na ogólnopolski numer 661 000 112 odpowiednią treść SMS z kodem przypisanym do danej dzielnicy, czyli np. miejsca swojego zamieszkania, czy pracy lub pobrać bezpłatną aplikację o nazwie „komunikator SISMS” z Google Play lub App Store.
SPRAWDŹ, JAK DZIAŁA KOMUNIKATOR SISMS
Dodajmy, że w Gdańsku służby miejskie dbają nie tylko o drogi i chodniki. Odśnieżana jest blisko połowa (47%) miejskich ścieżek rowerowych.
Gdańsk to najbardziej rowerowe miasto Europy - ten tytuł gdańszczanie zdobyli już drugi raz z rzędu w rowerowej rywalizacji European Cycling Challenge. To dowód na to, że podróże rowerem po Gdańsku są bardzo popularne. Od wielu lat Miasto inwestuje nie tylko w budowę infrastruktury, ale również w jej utrzymanie (także zimą!).