• Start
  • Wiadomości
  • Pierwsza Gdańska Parada i Piknik Seniora tuż-tuż, dziś zobacz wideoczat

Pierwsza Gdańska Parada i Piknik Seniora tuż-tuż, dziś zobacz wideoczat

Barwny przemarsz z towarzyszeniem muzyki od Forum Gdańsk, poprzez Drogę Królewską, z metą na pikniku w Parku św. Barbary - sobota, 16 czerwca, to będzie wyjątkowy dzień dla gdańskich seniorów i seniorek! Wydarzenie przygotowano z myślą o osobach w wieku 60+ i ich rodzinach.
( 13.06.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska seniorka na ubiegłorocznej Paradzie Niepodległości. W sobotę, 16 czerwca będzie cieplej!
Gdańska seniorka na ubiegłorocznej Paradzie Niepodległości. W sobotę, 16 czerwca będzie cieplej!
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mamy już w Gdańsku Paradę Niepodległości, Paradę Równości, Orszak Trzech Króli, królewską paradę z okazji Święta Miasta, Paradę Wolontariuszy… Teraz czas na pierwszą w historii Gdańską Paradę i Piknik Seniora!

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 16 czerwca, o godz. 10, pod Forum Gdańsk, skąd wyruszą zorganizowane grupy - przedstawiciele 40 kół i klubów seniora działających w naszym mieście (zbiórka o godz. 9.30). To w sumie, co najmniej tysiąc osób! Wszyscy będą wyposażeni we flagi i inne “paradowe” gadżety, które otrzymali w pakiecie startowym.

Po drodze przemarszu - pod Złotą Bramą - przyłączyć może się każda chętna seniorka i senior. Dla towarzystwa warto zabrać ze sobą dzieci, wnuki, przyjaciół. Organizatorzy proszą o przybycie o godz. 9.45 i o zgłoszenie się w punkcie informacyjnym parady.

- Zachęcamy do udziału każdego, kto czuje się gdańskim seniorem, do przebrania się w barwne stroje, przyniesienia transparentów i flag. Celem parady jest pokazanie, że seniorzy to równoprawni uczestnicy życia i przestrzeni w Gdańsku - mówi Agnieszka Buczyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Chcielibyśmy, by była to radosna, wesoła i kolorowa parada. Na podstawie zgłoszeń grup zorganizowanych spodziewamy się przynajmniej tysiąca uczestników.

`Przebieranie` Neptuna w trakcie parady ma już w Gdańsku swoją tradycję. Tutaj w zielonej koszulce Wolontariatu Gdańskiego. W sobotę zobaczymy go w meloniku symbolizującym gdańskich seniorów
`Przebieranie` Neptuna w trakcie parady ma już w Gdańsku swoją tradycję. Tutaj w zielonej koszulce Wolontariatu Gdańskiego. W sobotę zobaczymy go w meloniku symbolizującym gdańskich seniorów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Parada przejdzie ulicą Długą i Długim Targiem, gdzie na chwilę przystanie, ponieważ uczestnicy nałożą Neptunowi melonik - symbol gdańskich seniorów. Następnie korowód ruszy w kierunku ul. Stągiewnej, Długich Ogrodów aż do Parku św. Barbary, gdzie odbędzie się międzypokoleniowy Piknik Seniora.
Na pikniku przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin. Będą koncerty, występy, pokazy, porady, bezpłatne badania, zajęcia warsztatowe oraz rekreacyjno-sportowe, jak również atrakcje dla dzieci. Piknik rozpocznie się ok. godz. 11.30, o godz. 13.50 wystartuje  potańcówka z najsłynniejszą polską dj`ką seniorką - Dj Wiką, która potrwa do końca wydarzenia (do godz. 15).
Zarówno na piknik jak i na paradę wstęp jest bezpłatny.

- Serdecznie zapraszam seniorki i seniorów z całymi rodzinami. Pokażcie swoją siłę i pomysłowość. Tego dnia nie może was zabraknąć - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - “Srebrny Gdańsk” to potęga i wzór do naśladowania dla innych. Razem dostosujmy Gdańsk do wyzwań, przed którymi każdego dnia stają seniorzy.

PARADA I PIKNIK SENIORÓW odbywa się w połowie czerwca w związku ze Światowym Dniem Praw Osób Starszych, obchodzonym 15 czerwca. Celem wydarzenia jest wspieranie uczestnictwa seniorów i seniorek w życiu społecznym i publicznym, przełamywanie stereotypów osób starszych jako osób nieaktywnych społecznie, a także promocja gdańskich klubów seniora oraz integracja środowiska seniorów.
Gdańsk to drugie miasto w Polsce, które organizuje Paradę Seniora, w Warszawie odbyły się już cztery.

Więcej informacji na temat parady: Alicja Świtlik, tel. 58 772 42 19 switlik@wolontariatgdansk.pl

Organizatorami Parady i Pikniku Seniora są Miasto Gdańsk wraz z Radą Dzielnicy Gdańsk Śródmieście, a współorganizatorami: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Fundacja Sztuka Życia Niepokonani oraz Klub Seniora „Motława”. Głównym sponsorem Parady jest Forum Gdańsk – nowe miejsce na odpoczynek, zakupy i rozrywkę w Gdańsku.