Pierogi dla Kate i Williama raz! Pałac ujawnia szczegóły wizyty pary książęcej

Królewska strona Royal.uk - prowadzona na potrzeby rodziny królewskiej w Londynie - podała szczegóły pięciodniowej wizyty pary książęcej w Polsce i Niemczech. W Gdańsku Kate i William mają spróbować pierogów, wódki Goldwasser i - jak rozumiemy - dostać w prezencie bursztyn. Za to w Niemczech para książęca wesprze organizacje charytatywne walczące z depresją czy ubóstwem dzieci.

Pierogi dla Kate i Williama raz! Pałac ujawnia szczegóły wizyty pary książęcej
A
A
data publikacji: 03 lipca 2017 r.

Para książęca w dobrym humorze. Chyba dowiedzieli się, jakie atrakcje szykuje dla nich Gdańsk
Para książęca w dobrym humorze. Chyba dowiedzieli się, jakie atrakcje szykuje dla nich Gdańsk
Instagram Catherine Middleton

Królewska strona internetowa Royal.uk podała w poniedziałek, 3 lipca, szczegóły wizyty księcia i księżnej Cambridge w Polsce i Niemczech w dniach 17-21 lipca.

Portal podaje, że drugiego dnia wizyty (18 lipca) para William i Kate przespacerują się pięknym gdańskim targiem (czyli Długim Targiem), gdzie wezmą udział “street party” (w ulicznej zabawie), zostaną poczęstowani Goldwasserem (“a Gdansk liqueur”) i spróbują tradycyjnych polskich pierogów. Będą też występy gdańskich artystów i muzyków.

William i Kate z Długiego Targu udadzą się do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który, jak podaje strona Royal.uk, nawiązuje do XVII-wiecznej anglojęzycznej społeczności, mieszkającej dawniej w Gdańsku i oglądającej tu angielskie przedstawienia. Ich Książęce Wysokości zobaczą otwieranie dachu budynku, zapadnię, teatr w działaniu. Tu także ma się odbyć małe cocktail party dla ludzi kultury, sztuki i mediów.

Dalej: wystawa główna w ECS oraz spotkanie z “założycielami Solidarności” (chodzi oczywiście o Lecha Wałęsę). Z ECS przez historyczną bramę nr 2 na Plac Solidarności, by złożyć kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Grudniu 1970.


Quiz o Gdańsku. Wizyty sławnych ludzi

Wieczorem para książęca wróci do Warszawy. 

18 lipca, zanim jeszcze rozpocznie się wizyta w Gdańsku, William i Kate odwiedzą obóz koncentracyjny Stutthof, gdzie spotkają się z piątką byłych więźniów.

Dzień wcześniej (17 lipca), podczas pierwszego dnia wizyty w Warszawie, książę i księżna Cambridge zostaną najpierw powitani w Pałacu Prezydenckim przez Andrzeja i Agatę Dudów. Później odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wieżowiec Warsaw Spire, gdzie spotkają się z młodymi polskimi przedsiębiorcami i pomysłodawcami start-upów. Wieczorem 17 lipca w Oranżerii w Łazienkach para książęca będzie świętowała urodziny królowej Elżbiety II. William ma wygłosić toast w obecności 600 gości. 


Kate i William dużą część czasu poświęcają działalności charytatywnej. Tu mają wpięte odznaki kampanii Heads Together, której celem jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne
Kate i William dużą część czasu poświęcają działalności charytatywnej. Tu mają wpięte odznaki kampanii Heads Together, której celem jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne
Instagram Catherine Middleton

Z kolei 19 lipca para książęca zaczyna wizytę w Niemczech. W Berlinie czeka ich spotkanie z kanclerz Angelą Merkel. W stolicy Niemiec odwiedzą także Bramę Brandenburską oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas). Później spotkanie z młodymi ludźmi działającymi jako wolontariusze w organizacji charytatywnej Strassenkinder (Dzieci Ulicy), zajmującej się pomocą ubogim, pokrzywdzonym przez los i bezdomnym dzieciom i młodzieży. Tego samego popołudnia spotkanie z członkami Fundacji Roberta Enke, zajmującej się pomocą cierpiącym na choroby umysłowe.

Przypomnijmy, że Robert Enke był bramkarzem piłkarskim, m.in. Hannoveru 96 i Borussii Mönchengladbach, który w 2009 roku, w wieku 32 lat, popełnił samobójstwo. Enke cierpiał na depresję, ale jej nie leczył. Fundacja jego imienia zajmuje się pomocą cierpiącym na to schorzenie.

Wieczorem, 19 lipca, garden party w ogrodzie brytyjskiej ambasady w Berlinie. Tu książę William wygłosi swoją drugą mowę (pierwsza w Warszawie).

Czwartego dnia (20 lipca) Kate i William wizytują niemiecki Heidelberg, gdzie odwiedzą m.in. naukowców w Niemieckim Centrum Badań nad Rakiem. W Heidelbergu także wyścig studenckich załóg wioślarskich z Cambridge i Heidleberga.

Piątego dnia (21 lipca), w Hamburgu, para książęca zwiedzi nie tylko Muzeum Morskie, ale także nową, piękną filharmonię zwaną Elbphilharmonie. Tam posłuchają koncertu Hamburskiej Orkiestry Symfonicznej. Wreszcie w Hamburgu, Kate i William zwiedzą lotniczą fabrykę Airbusa, w której produkuje się m.in. model A320.

Z Hamburga para książęca poleci do Londynu.

Jak czytamy na stronie Pałacu Kensington:

“książę i księżna nie mogą się doczekać tej wizyty. Są zachwyceni ekscytującym i zróżnicowanym programem, który został przygotowany. Postanowili, że ich dzieci będą podróżować z nimi. Czekają na pełną wrażeń podróż i są wdzięczni, że będą mieli okazję spotkać się z Polakami i Niemcami - ważnymi przyjaciółmi Zjednoczonego Królestwa”.oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl
oprac. SŁ (0)
www.gdansk.pl