Pełna sala. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Wrzeszcza Górnego [ZDJĘCIA i WIDEO]

Duża frekwencja na spotkaniu prezydenta Gdańska i jego współpracowników z mieszkańcami dzielnicy Wrzeszcz Górny. To już 72. takie spotkanie. - Idea polega na tym, że to Urząd Miasta "przychodzi do mieszkańców dzielnicy" - wyjaśnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Spotkanie miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 39, przy ul. Obywatelskiej 1.

Pełna sala. Spotkanie prezydenta z mieszkańcami Wrzeszcza Górnego [ZDJĘCIA i WIDEO]
A
A
data publikacji: 20 października 2017 r.

Spotkanie prezydenta Gdańska z mieszkańcami Wrzeszcza Górnego
Spotkanie prezydenta Gdańska z mieszkańcami Wrzeszcza Górnego
zdj. Jerzy Pinkas

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz w swojej prezentacji przypomniał ważne inwestycje realizowane w tej dzielnicy w ostatnich latach. Zaliczają się do nich m.in.: rozbudowa ul. Słowackiego (obecnie Żołnierzy Wyklętych), która połączyła Al. Grunwaldzką z obwodnicą i Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, rozbudowa dróg rowerowych, ogólnodostępne nowoczesne boiska sportowe budowane prze szkołach czy projekt "Białe Światło" polegający na modernizacji oświetlenia ulic. Prezydent przedstawił też plany na przyszłość. A są to m.in. budowa nowego kolektora, zakrojony na szeroką skalę program remontu chodników, program oświetlenia ulic "Jaśniejszy Gdańsk" czy budowa nowych placów zabaw. Powstaną też nowe drogi rowerowe np. wzdłuż ul. Dmowskiego.

Zobacz relację wideo:

We Wrzeszczu Górnym mieszka ponad 24 tys. osób. Szczególnie widać tu problem z płatnościami za najem lokali, zarówno mieszkalnych, jak i tych użytkowych. Zaległości ma aż 778 najemców mieszkań na kwotę 17 mln zł. (bez odsetek). Rekordzista zalega miastu 178 tys. zł. Podobny problem dotyczy 244 lokali użytkowych, gdzie dług najemców wynosi 447 tys. zł. Z możliwości odpracowania długów skorzystały jedynie 4 osoby. - To jest bardzo niepokojące. Te pieniądze są Miastu potrzebne właśnie na utrzymanie i remonty mieszkań. Oferujemy prostą, nieuciążliwą pracę, płacąc 13 zł za godzinę. Można zmniejszyć swoje zadłużenie - mówił prezydent Paweł Adamowicz. - Apeluję, by korzystać z tej drogi, apeluję, by przekazać tę informację sąsiadom i znajomym.

Dużym problemem dzielnicy są długi najemców lokali - mówił Paweł Adamowicz
Dużym problemem dzielnicy są długi najemców lokali - mówił Paweł Adamowicz
zdj. Jerzy Pinkas

Spotkanie w Szkole nr 39 poprzedził spacer po dzielnicy, który odbył się 3. października. Tym razem brał w nim udział zastępca prezydenta Piotr Grzelak wraz z urzędnikami miejskimi. To właśnie po nim powstała, sporządzana przy udziale mieszkańców, lista ważnych spraw do zrobienia. Tym razem była ona dość długa, a znalazły się na niej m.in. postulaty: poszerzenia przejścia dla pieszych przy "Manhattanie", wyremontowanie jezdni i chodnika przy ul. Konopnickiej czy rozbiórka, będącego w złym stanie technicznym, budynku przy ul. Partyzantów 24.

To między innymi o tych sprawach rozmawiali mieszkańcy już nie podczas głównego spotkania w sali gimnastycznej , a w trakcie mniejszych zespołów z udziałem zastępców prezydenta, szefów miejskich spółek i dyrektorów wydziałów z Urzędu Miejskiego.

Pani Aleksandra Kociałkowska wyróżniona za aktywność społeczną
Pani Aleksandra Kociałkowska wyróżniona za aktywność społeczną
zdj. Jerzy Pinkas

Spotkania w dzielnicach to jednocześnie okazja to nagrodzenia osób aktywnych, które szczególnie zasłużyły się własną działalnością swojej społeczności. Tak było i tym razem. Wyróżnienie odebrała pani Aleksandra Kociałkowska, która kieruje Europejską Fundacją Ochrony Zabytków. Zainicjowała ona wiele projektów m.in. gry miejskie (siódma edycja odbyła się w czerwcu 2017r.), akcje "Dbamy o Jaśkowy Las" czy "Gdańskie Dwory". Zanana jest z koordynowania wielu projektów lokalnych, które wzmacniają udział sektora pozarządowego w ochronie naszego kulturowego dziedzictwa.

Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Marek Wałuszko (0)
www.gdansk.pl
marek.waluszko@gdansk.pl
więcej tekstów autora