• Start
  • Wiadomości
  • Paweł Adamowicz pośmiertnie Honorowym Obywatelem Białegostoku ZAPIS TRANSMISJI

Paweł Adamowicz pośmiertnie Honorowym Obywatelem Białegostoku ZAPIS TRANSMISJI

W piątkowe popołudnie, 28 czerwca, w białostockim Pałacu Branickich odbyło się uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi. W wydarzeniu wzięli udział krewni zamordowanego Prezydenta Gdańska: wdowa po prezydencie, Magdalena, jego córki: Teresa i Antonina, brat Piotr, a także teściowie. Obecne były też władze Gdańska, w tym Prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
28.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Białymstoku uroczyście wręczono akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi. Na zdjęciu (od lewej): Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku, Magdalena Adamowicz, córki państwa Adamowicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Białegostoku Łukasz Prokorym
W Białymstoku uroczyście wręczono akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku Pawłowi Adamowiczowi. Na zdjęciu (od lewej): Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku, Magdalena Adamowicz, córki państwa Adamowicz oraz Przewodniczący Rady Miasta Białegostoku Łukasz Prokorym
zdj. Facebook/Wszystko dla Gdańska


Rada Miasta Białegostoku zdecydowała o przyznaniu honorowego tytułu w trakcie sesji, która odbyła się 20 maja.

- Był wybitnym polskim samorządowcem, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych, był człowiekiem wolności i solidarności. Pozostanie wzorem samorządowca, człowieka czynu oraz niedoścignionym przykładem służby miastu i jego mieszkańcom - tak argumentowali autorzy projektu uchwały ws. nadania Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa Białegostoku.


Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez chór hymnów Polski oraz Unii Europejskiej.

- To wielka chwila dla nas wszystkich, dla Białegostoku, że możemy uczcić tak wybitną postać polskiego samorządu. Paweł Adamowicz całe swoje życie poświęcił dla społeczności Gdańska. Był osobą, która potrafiła łączyć ogień i wodę, dobrotliwy uśmiech, wyciągniętą rękę. Jednocześnie był zasadniczy i pryncypialny - podkreślał prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. - To zaszczyt dla naszego miasta, że będzie miało tak wspaniałego patrona.

 

Zobacz zapis transmisji z uroczytości:

 

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz oraz jej zastępca, Piotr Grzelak. Obecna była także Teresa Wasilewska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Trudno ukryć wzruszenie. Jestem przekonana, że Paweł byłby zawstydzony, skrępowany tą sytuacją. Wiem, jaką miłością darzył Białystok. Wy jesteście miastem wielokulturowym. Gdańsk został po wojnie miastem monokulturowym. On głęboko wierzył w to, że każdy człowiek jest równy – stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska. - Myślę, że to z czego byłby dzisiaj dumny, to z naszej odpowiedzialności za nas samych, ale i za drugiego człowieka.

Wdowie po Pawle Adamowiczu wręczono oficjalny akt nadania honorowego tytułu, a także symboliczny klucz do Miasta Biełegostoku.
- Wiem, że Paweł jest tutaj z nami, czuje się jego ducha. Chociaż nasze miasta oddalone są od siebie o ponad 400 km, to czuję i wierzę, że łączą nas podobne idee. W Białymstoku widać różnorodność, ale też tolerancję, wzajemny szacunek. Paweł zawsze o to walczył, mówił to, co myśli. Miał szacunek dla wszystkich. Często rozmawiał z opozycją. Dążył do tego, aby się wzajemnie przekonywać siłą argumentów. Mocno angażował się też w budowę społeczeństwa obywatelskiego – mówiła w trakcie uroczystości Magdalena Adamowicz. - Tutaj niedaleko, w Łapach, urodziła się jego mama. Zawsze bardzo ciepło wspominali to miejsce.

Decyzją Rady Miasta Paweł Adamowicz znalazł się w gronie honorowych obywateli Białegostoku, m.in. wśród Ryszarda Kaczorowskiego, Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsy.

 

Pierwszym miastem, które uhonorowało śp. Pawła Adamowicza była Warszawa. Kilka dni po jego śmierci, 17 stycznia, radni podczas specjalnej sesji przyznali zamordowanemu prezydentowi Gdańska tytuł Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy.

We Wrocławiu, 16 kwietnia, zasadzono buk pospolity o odmianie czerwonolistnej i odsłonięto okolicznościową tablicę na skwerze przy ul. Pomorskiej, które zostały poświęcone pamięci prezydenta Gdańska.

W Wałbrzychu, 24 kwietnia, w budynku ratusza odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W Pradze, 4 czerwca, w Sadach Riegera, odsłonięto promenadę im. Pawła Adamowicza. Jego imieniem nazwano trasę spacerową pomiędzy tamtejszą ul. Polską i Chopina, w parku w dzielnicy Vinohrady, znajdującym się niedaleko głównego dworca kolejowego.