• Start
  • Wiadomości
  • Paweł Adamowicz Honorowym Obywatelem Białegostoku. “Był nośnikiem wartości, z którymi się utożsamiamy”

Paweł Adamowicz Honorowym Obywatelem Białegostoku. “Był nośnikiem wartości, z którymi się utożsamiamy”

W poniedziałek, 20 maja 2019 r., na sesji Rady Miasta w Białymstoku przegłosowano projekt uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Białegostoku tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska.
21.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska w latach 1998-2019
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska w latach 1998-2019
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

“Był wybitnym polskim samorządowcem, który swoim życiem udowodnił, czym jest oddanie i poświęcenie dla spraw publicznych, był człowiekiem wolności i solidarności. Pozostanie wzorem samorządowca, człowieka czynu oraz niedoścignionym przykładem służby miastu i jego mieszkańcom” - tak argumentowali autorzy projektu uchwały ws. nadania Pawłowi Adamowiczowi honorowego obywatelstwa Białegostoku.

Projekt uchwały przyjęto w poniedziałek, 20 maja 2019 r., 16 głosami. Przeciw głosowało 12 radnych. Zadecydowały głosy większościowego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Przeciwni uchwale byli radni PiS uznając, że to pochopna decyzja: "W sposób zdecydowany potępiamy bandycki mord na śp. Pawle Adamowiczu, jednak w przyznawaniu honorowego obywatelstwa naszego miasta nie należy kierować się emocjami i politycznym interesem, ale rzetelną i obiektywną oceną dokonań kandydata i jego związków z naszym miastem" - napisali radni PiS.

- Aby być związanym z Białymstokiem nie trzeba przebywać tutaj fizycznie, można być nośnikiem i reprezentantem pewnych wartości, które są wśród nas podzielane i są dla nas ważne - ripostował Łukasz Prokorym (KO), przewodniczący Rady Miasta Białystok, podkreślając że to wartości wyznawane przez zmarłego prezydenta: solidarność, wolność, równość, wspólnota, tolerancja i zrozumienie, spowodowały że był tak bliski jego miastu.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poparł wniosek złożony przez radnych KO. O Pawle Adamowiczu mówił: "najwybitniejszy polski samorządowiec ostatniego 30-lecia".

- Stawał po stronie prawdy, sprawiedliwości, demokracji od najmłodszych swoich lat - mówił podczas laudacji prezydent Truskolaski.

Termin przekazania honorowego wyróżnienia będzie konsultowany z władzami Gdańska i rodziną zmarłego prezydenta. Prezydent Truskolaski sugerował, że stosowna uroczystość mogłaby się odbyć podczas Dni Miasta Białegostoku, które odbywają się co roku w drugiej połowie czerwca.

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku