• Start
  • Wiadomości
  • Patrzą inaczej niż my. Koniecznie zobacz w Galerii Bałtyckiej wystawę zdjęć, które zrobili niepełnosprawni

Patrzą inaczej niż my. Koniecznie zobacz w Galerii Bałtyckiej wystawę zdjęć, które zrobili niepełnosprawni

Dobre zdjęcia robią profesjonaliści, czasami amatorzy, ale na pewno nie osoby niepełnosprawne intelektualnie. Tak myśli większość z nas. Szybko można zmienić zdanie, wystarczy do końca listopada przyjść na wystawę w Galerii Bałtyckiej.
18.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Drzewo i traktor - taki tytuł nosi najlepsze zdjęcie konkursowe

To pokłosie IV Ogólnopolskiego Biennale Fotograficznego Fot.ON, które jest organizowane przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Gala konkursu właśnie odbyła się w Galerii Bałtyckiej. Wzięli w niej udział laureaci i ich opiekunowie. Nagrody wręczali m.in. Z-ca Prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, przewodniczący jury Maciej Kosycarz i Dyrektor Galerii Bałtyckiej Marcin Łukasiewicz. Konkurs organizuje gdańska Fundacja Rozwoju Integracji Społecznej AKCES z Gdańska Oruni.

Maciej Kosycarz opowiada o zdjęciach laureatów

Ten konkurs to bardzo fajny pomysł - mówi przewodniczący jury Maciej Kosycarz  widać to zwłaszcza po zdjęciach podopiecznych. Patrzą na świat inaczej niż my, mają zupełnie inne spojrzenie. Natomiast dzięki fotografiom opiekunów możemy obserwować codzienne życie ich podopiecznych z bardzo bliskiej perspektywy. Zawodowy fotoreporter nigdy nie ma tyle czasu na fotografowanie danego środowiska.

Joanna Elert - laureatka nagrody za zdjęcie 'Drzewo i traktor', po lewej nagrodzone zdjęcie

Laureatką pierwszej nagrody została Joanna Elert, podopieczna Środowiskowego Domu Samopomocy Odolanów. Podczas wręczania statuetki była wyraźnie wzruszona, jest to jej pierwszy udział w takim konkursie. Fotografuje często po zajęciach w najbliższej okolicy.

Maciej Książko – laureat nagrody za zdjęcie 'Gdzie?', po lewej nagrodzone zdjęcie

Swoje prace mogli nadsyłać także opiekunowie i wolontariusze, którzy fotografują osoby niepełnosprawne podczas zajęć terapeutycznych, różnorakich spotkań i wyjazdów. W tej kategorii najlepszą fotografię wykonał Maciej Książko pracujący dla Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Kraków. Fotografia powstała podczas spotkań teatralnych w Krakowie, a było to przedstawienie „80 dni dookoła świata”.

Jak dla mnie to było najsłabsze zdjęcie jakie wysłałem - mówi laureat Maciej Książko. Osoby na fotografii to aktorzy w spektaklu grające rolę strasznych zwierząt w lesie, do którego wchodzi główny bohater Fox. Jak widać są zdolnymi aktorami. Wydawałoby się, że osoby głęboko chore nie umieją oddać emocji, a jak widać to nieprawda. Mam kontakt z tym środowiskiem i są to osoby bardzo ciepłe emocjonalnie.

Agnieszka Krawczyk – laureatka nagrody za zdjęcie 'Poranek', po lewej nagrodzone zdjęcie

Po raz drugi przyznano także nagrodę w kategorii „Teatr i sztuka”, którą otrzymała Agnieszka Krawczyk ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku.

- Wiedzieliśmy, że jest konkurs i braliśmy w nim udział od samego początku - mówi laureatka. - Postanowiliśmy zmienić kategorie w których do tej pory braliśmy udział i tak wyszło. To było pierwsze zdjęcie w całej sesji i bardzo nam przypadło do gustu.

Na portalu Gdansk.pl specjalnie nie publikujemy wszystkich nagrodzonych fotografii. Warto je obejrzeć na żywo ze szczegółami na wystawie. Wystarczy do końca listopada zjechać na poziom -1 Galerii Bałtyckiej (od strony al. Żołnierzy Wyklętych).

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?