• Start
  • Wiadomości
  • 4 czerwca. Patchworkowa Biało-Czerwona nad Gdańskiem i namiotowy piknik przy ECS

Obchody 4 czerwca. Patchworkowa Biało-Czerwona nad Gdańskiem i namiotowy piknik przy ECS

W piątek 4 czerwca, o godz. 12, na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się uroczyste zawieszenie patchworkowej flagi, która została uszyta dwa lata temu podczas Święta Wolności i Solidarności. W tym roku będzie symbolem solidarności z przedsiębiorcami, którzy od początku pandemii starają się utrzymać swoje firmy oraz miejsca pracy. Od godz. 14 do wieczora wszyscy chętni będą mogli odwiedzić miasteczko namiotowe przy ECS, gdzie odbędzie się piknik dla uczczenia 32. rocznicy wyborów z 4 czerwca.
04.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
 
mat. OMGDS

 

 

Patchworkowa flaga jest pamiątką po gdańskich obchodach 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się w upadającej PRL, 4 czerwca 1989 roku.
Akcja  Wspólna Flaga została zainicjowana przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności w 2019 r. Biało-czerwony patchwork, złożony z kilkuset skrawków materiału, stworzyli wspólnie: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca, w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów.

- Setki kwadratów, które zszyliśmy tworząc tę flagę są jak Polska. Każdy z nas jest inny, ale nasz los zszywają setki połączeń, a razem tworzymy piękną Ojczyznę - powiedziała podczas ubiegłorocznej uroczystości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- W wymiarze symbolicznym wspólne szycie flagi z przeróżnych kawałków materiału jest podobne do tego, co robimy na co dzień - łączymy gminy i ich mieszkańców w ramach metropolii - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. 

W tym roku szczególnie zapraszamy przedstawicieli dużych firm oraz małych biznesów, aby pokazać solidarność w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. 

W ceremonii wezmą udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Wojciech Nowak i Monika Domagalska-Ilińska ze Stowarzyszenia Niewidzialni prowadzący Muzeum Niewidzialny Gdańsk oraz Jolanta Szydłowska, prezes Zarządu Pomorskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

Miasteczko namiotowe i piknik przy ECS

W godz. 14 -20 odbędzie się piknik przy Europejskim Centrum Solidarności. Wszystko będzie odbywało się w "miasteczku namiotowym" postawionym przygotowanym przez Komitet Obrony Demokracji, Kontrę na Prawicę i Tolerado. Będzie można tam dostać m.in. torby i koszulki z napisem "Konstytucja". Zaplanowano spotkania i dyskusje. Wśród gości będą prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. Po godz. 15 w pikniku mają uczestniczyć samorządowcy i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

oprac. AU

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów