• Start
  • Wiadomości
  • Parkingi nadmorskie w sezonie letnim. 800 miejsc w czterech lokalizacjach

Parkingi nadmorskie w sezonie letnim. 800 miejsc w czterech lokalizacjach

W sobotę, 26 czerwca, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni uruchamia parkingi nadmorskie, które funkcjonować będą do 5 września. Znajdą się one w czterech nadmorskich lokalizacjach. Osoby dojeżdżające na plażę samochodem zapłacą 10 zł za wjazd niezależnie od czasu postoju. Zachęcamy do płatności za pomocą karty.
( Publikacja: 25.06.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nadmorskie parkingi będą funkcjonowały w Jelitkowie (dwa), Brzeźnie i na Stogach
Nadmorskie parkingi będą funkcjonowały w Jelitkowie (dwa), Brzeźnie i na Stogach
fot. GZDiZ

 

Parkingi nadmorskie niezmiennie funkcjonować będą w czterech lokalizacjach w pobliżu gdańskich kąpielisk:

  • w Jelitkowie przy ul. Błękitnej (220 miejsc)
  • w Jelitkowie przy ul. Kaplicznej (60 miejsc)
  • w Brzeźnie przy ul. Czarny Dwór (340 miejsc)
  • na Stogach przy ul. Nowotnej (180 miejsc)


Parking nadmorski na Stogach tak jak w ubiegłym roku ma charakter parkingu społecznie odpowiedzialnego i jest prowadzony przez Fundację Społecznie Bezpieczni. Wypracowany zysk przeznaczany zostanie na potrzeby schroniska dla osób bezdomnych w Gdańsku. Podczas wakacji w 2019 Fundacja zarobiła na samochód dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych i starszych. W ubiegłym roku na wyposażenie i remont kuchni dla osób potrzebujących w Nowym Porcie.

Na parkingach nadmorskich opłata w wysokości 10 zł za każdorazowy wjazd pobierana będzie przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 9:00 do 17:00 i będzie niezależna od czasu postoju.

Wyjątkiem będzie postój pojazdu do 15 minut. Po wcześniejszym zgłoszeniu obsłudze przez kierującego takiej potrzeby pierwszy kwadrans będzie bezpłatny.

Po godzinie 17:00 do dnia następnego do godziny 9:00 za pozostawienie samochodu na parkingu nie trzeba będzie płacić.


Zwolnieni z opłat

Z konieczności wniesienia opłaty za wjazd na parkingi nadmorskie zwolnione będą osoby niepełnosprawne, posiadające identyfikatora „N+” wydany przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni lub odpowiadający mu dokument wydany przez innego zarządcę drogi.

Bezpłatny będzie również postój pojazdów elektrycznych i PHEV w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W tym przypadku podstawą będzie niebieska naklejka na szybie pojazdu z symbolem EE, karta zerowej stawki opłat na pojazdy PHEV a także zielona tablica rejestracyjna lub wskazanie gniazdka do ładowania samochodu pracownikowi obsługi przy wjeździe na parking.


Każdego roku z parkingów nadmorskich (w zależności od pogody) korzysta od 30 do 36 tysięcy kierujących. Zachęcamy do płatności za pomocą karty.