• Start
  • Wiadomości
  • Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek przeszła przez Gdańsk. O tym, że warto pomagać, wiedzą już dzieci

Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek przeszła przez Gdańsk. O tym, że warto pomagać, wiedzą już dzieci

W niedzielę, 5 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, w centrum miasta odbył się tradycyjny element Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu: Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek. Nieco okrojony z uwagi na pandemię pochód przeszedł od Złotej Bramy aż do napisu Gdańsk na Ołowiance. „Nieprzypadkowo Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022” - przypominają organizatorzy.
( Publikacja: 05.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek to radosna gdańska tradycja, przypominające, że pomaganie przynosi wiele szczęścia i satysfakcji. Pamiętajmy o tym, nie tylko w okresie przedświątecznym
Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek w ramach Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu to radosna tradycja, przypominające, że pomaganie przynosi wiele szczęścia i satysfakcji. Pamiętajmy o tym, nie tylko w okresie przedświątecznym
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Gdańsk Europejską Stolicą Wolontariatu 2022 - dzisiaj Berlin przekaże tytuł naszemu miastu

 

Już po raz szósty, z okazji obchodzonego na całym świecie Międzynarodowego Dnia Wolontariusza - święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1985 roku - w Gdańsku odbyła się Parada Wolontariuszy i Wolontariuszek. To święto wszystkich osób związanych z wolontariatem, które na co dzień biorą udział w wielu wydarzeniach, pomagają, inspirują i motywują.

- To już gdańska tradycja, która wpisała się na stałe do kalendarza mieszkańców i przede wszystkim wolontariuszy - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Organizujemy paradę po to, aby pokazać, jaką siłę mają wolontariusze w tym mieście. Nieprzypadkowo Gdańsk otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. To nagroda nie na zachętę, a za konkretne zasługi na tym polu.

Radosny pochód wyruszył w niedzielę, 5 grudnia, podobnie jak w poprzednich latach o godzinie 11:00 spod Złotej Bramy - trasa wiodła przez Długi Targ, mijała fontannę Neptuna (Honorowego Wolontariusza Miasta Gdańska z 2017 roku), i Długim Pobrzeżem prowadziła przez kładkę do napisu „Gdańsk” na Ołowiance. Tam uroczyście udekorowano charakterystyczną zieloną „koszulką” jedną z liter instalacji: A.

 

kilkanaście uśmiechniętych osób w różnym wieku z papierowymi chorągiewkami
Ulicami miasta przeparadowało tego dnia kilkudziesięciu uczniów gdańskich szkół, nauczyciele, seniorzy, koordynatorzy i sympatycy wolontariatu
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Entuzjazmu, pozytywnych emocji i chęci do pomagania tego dnia nie brakowało, choć udział w paradzie wzięło w sumie około stu wolontariuszy, koordynatorów wolontariatu oraz jego sympatyków - a więc znacznie mniej niż w 2019 roku, przed wybuchem pandemii, kiedy uczestników było kilkuset. Ale i tak panowała radość, że wreszcie można się spotkać.

- Tegoroczna parada ma charakter symboliczny. Nadal jest czas pandemii, musimy dbać o bezpieczeństwo i zdrowie uczestników i mieszkańców, dlatego w tym roku nie pobijamy rekordu frekwencji. Najważniejsze dla nas jest to, żeby w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przejść ulicami Gdańska i pokazać, że jesteśmy razem i działamy - dodaje Dawid Jastrzębski.

 

Obowiązkowym finałem Parady Wolontariuszy i Wolontariuszek jest zawieszenie gigantycznej zielonej koszulki gdańskiego wolontariatu z napisem „Volunteer” („Wolontariusz”)
Obowiązkowym finałem Parady Wolontariuszy i Wolontariuszek jest zawieszenie gigantycznej zielonej koszulki gdańskiego wolontariatu z napisem „Volunteer” („Wolontariusz”)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Większość obecnych w niedzielę, 5 grudnia, stanowili uczniowie gdańskich szkół podstawowych - m.in. SP 2, 8, 45, 50, 57, 59, 87 i 92, i członkowie szkolnych kół wolontariackich, których wspierali nauczyciele oraz aktywni w Gdańsku seniorzy.

- Z pewnością warto pomagać. Bierzemy udział w paradzie właśnie po to, by promować pomaganie i bycie dobrym człowiekiem - mówi Joanna Wiśniewska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 92 w Gdańsku. - Od 15 lat prowadzimy szkolne koło wolontariatu. Nasza szkoła wspiera działania Fundacji Hospicyjnej, która prowadzi Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, zbieramy także karmę i koce dla schroniska dla zwierząt, włączamy się w wiele akcji pomocowych - dlatego tu dzisiaj jesteśmy.

- Nasi uczniowie aktywnie kwestują, mamy dużo chętnych wolontariuszy. Myślę, że mamy powód do dumy, bo nasza szkoła działa sprawnie na tym polu. Dużo rozmawiamy na lekcjach o tym, że warto pomagać i że dobro powraca - dodaje Katarzyna Nowaczyńska, także nauczycielka w SP 92.

Niedziela, 5 grudnia, to kulminacyjny dzień Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu - organizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu, Miasto Gdańsk, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne wydarzenia, którego celem jest wzmocnienie idei wolontariatu, integracja środowiska wolontariackiego oraz wspieranie działań lokalnych.

 

Zobacz zdjęcia z Parady Wolontariuszy i Wolontariuszek 2021:

 

Wręczono Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. M. Płażyńskiego dla organizacji pozarządowych