• Start
  • Wiadomości
  • Panie, nie dajcie się zaskoczyć - zróbcie cytologię. Pomorze zachęca do badań profilaktycznych

Panie, nie dajcie się zaskoczyć - zróbcie cytologię. Pomorze zachęca do badań profilaktycznych

Proste, szybkie, niebolesne i łatwo dostępne - tak o badaniu cytologicznym mówi Magdalena Wojtkiewicz, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Mimo tego, w programie profilaktycznym “Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć” realizowanym na Pomorzu przez spółkę Copernicus na badania zgłasza się niecałe 30 proc. kobiet.
( Publikacja: 26.02.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
800px_142560_konferencja_podsumowujaca_projekt_rzeczywistosc_zaskakuje.JPG
Nagrodzeni w konkursie "Mistrz Profilaktyki" odebrali nagrody od Agnieszki Kapały-Sokalskiej członka Zarządu Wojewodztwa Pomorskiego podczas spotkania w szpitalu im. Kopernika w Gdańsku 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Rak szyjki macicy to jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce, mimo tego że badanie cytologiczne, wykrywające ten rodzaj raka, można wykonać podczas standardowej wizyty u ginekologa i korzystając z licznych programów profilaktycznych prowadzonych przez szpitale czy NFZ. Na Pomorzu taki projekt badań profilkatycznych realizuje Podmiot Leczniczy Copernicus  - „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Badanie cytologiczne. Raz nie wystarczy

- Celem projektu jest kampania informacyjno-edukacyjna na Pomorzu i wykonanie badania cytologicznego u jak największej liczby kobiet - mówi Marek Białonoga, koordynator badań ze spółki Copernicus w Gdańsku. - Ale nie chodzi tylko o jednorazowe badanie, ono niewiele zmieni. Rzecz w tym, żeby kobiety wykonywały cytologię regularnie, minimum raz na trzy lata. Aby miały to badanie wpisane w kalendarz, ale też wiedziały jak najwięcej o raku szyjki macicy i badały się!

Tymczasem województwo pomorskie zajmuje wysokie miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na raka szyjki macicy, a zgłaszalność na badania profilaktyczne jest bardzo niska - wynosi około 27 proc. Dla porównania w Skandynawii cytologiczne badania profilaktyczne wykonuje ok. 90 proc. pań.

- Ten rodzaj nowotworu rozwija się dłużej niż inne nowotwory - mówi Magdalena Wojtkiewicz, onkolog. - Rak szyjki macicy od postaci utajonej do klinicznie jawnej rozwija się nawet kilka lat, więc teoretycznie można go wykryć wcześnie i zapobiec rozwojowi choroby. Jednak tak się na Pomorzu, w Polsce nie dzieje, bo kobiety nie zgłaszają się na badania profilaktyczne
- Ten rodzaj nowotworu rozwija się dłużej niż inne nowotwory - mówi Magdalena Wojtkiewicz, onkolog. - Rak szyjki macicy od postaci utajonej do klinicznie jawnej rozwija się nawet kilka lat, więc teoretycznie można go wykryć wcześnie i zapobiec rozwojowi choroby. Jednak tak się na Pomorzu, w Polsce nie dzieje, bo kobiety nie zgłaszają się na badania profilaktyczne
Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Dlatego celem kampanii “Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć” prowadzonej w ramach projektu jest przede wszystkim edukacja, spotkania z aktywnymi zawodowo kobietami w wieku 25-59 lat i wykonanie badań cytologicznych wśród tej grupy kobiet.

We wtorek 26 lutego 2019 roku w szpitalu im. Kopernika, jednej z placówek należących do spółki Copernicus w Gdańsku, podsumowano wykonanie projektu za 2018 rok.

I tak, w minionym roku wykonano 2986 badań cytologicznych i 4057 spotkań informacyjno-edukacyjnych, w tym szpitalu to aż 10-krotny wzrost wykonanych badań cytologicznych.

- Ten rodzaj nowotworu rozwija się dłużej niż inne nowotwory - mówi Magdalena Wojtkiewicz. - Rak szyjki macicy od postaci utajonej do klinicznie jawnej rozwija się nawet kilka lat. Więc teoretycznie można go wykryć wcześnie i zapobiec rozwojowi choroby. Jednak tak się na Pomorzu, w Polsce nie dzieje, bo kobiety nie zgłaszają się na badania profilaktyczne. I właściwie trudno stworzyć profil “kobiety nie zgłaszającej się na badania”, bo są panie z małych miejscowości, ale i z dużych miast, aktywne zawodowo, które u ginekologa były raz w życiu, kiedy rodziły dziecko! Dlatego to do nas przyjeżdżają lekarze ze Skandynawii, żeby zobaczyć ten rodzaj nowotworu.


Urząd Miasta nagrodzony

„Mistrz Profilaktyki” to konkurs, który Copernicus zorganizował ramach projektu “Nie daj się zaskoczyć…” a który miał nagrodzić firmy, które w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków, dbając o zdrowie pracowników i umożliwiając im udział w badaniach profilaktycznych w trakcie godzin ich pracy.

Zgłoszone do konkursu firmy prowadziły u siebie akcje promocyjne profilaktyki raka szyjki macicy. O zwycięstwie decydowała ilość wykonanych badań cytologicznych.

Zwycięzcy zostali wybrani w trzech kategoriach: mikro i małe przedsiębiorstwo (do 50 pracowników), średnie przedsiębiorstwo (do 250 pracowników) oraz duże przedsiębiorstwo (powyżej 250 pracowników).

Laureatami konkursu zostali:

duże przedsiębiorstwo: Urząd Miejski w Gdańsku

Średnie przedsiębiorstwo: FUJIFILM

Mikro i małe przedsiębiorstwo: Pan Dragon


800px_142565_konferencja_podsumowujaca_projekt_rzeczywistosc_zaskakuje.JPG
Urząd Miejski w Gdańsku nagrodzny w konkursie "Mistrz Profilaktyki" . Nz Aleksandra Dulkiewicz pełniąca funkcję prezydenta Gdańska z nagrodą
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


- W naszym urzędzie pracuje prawie 1200 osób i w większości są to kobiety - mówiła podczas wręczenia nagród Aleksandra Dulkiewicz pełniąca funkcję prezydenta Gdańska. - Bardzo cieszę się, że w trosce o nasze pracowniczki mogliśmy działać wspólnie z naszym sąsiadem Copernicusem. Taka jest rola samorządu, że musimy dawać przykład, także samym sobą. I także jako pracodawca zachęcać do badań profilaktycznych.

Miejskie programy profilaktyczne

Gdańsk prowadzi również wiele działań profilaktycznych wśród mieszkanek i mieszkańców. Od wielu lat realizowany jest program profilaktyki grypy wśród osób starszych. Na program „Zaszczep się przeciwko grypie, a będziesz cieszył się jesienią życia” tylko w 2018 roku wydano ponad 180 tys. zł., a skorzystało z niego około 4 tys. osób po 65. roku życia.

Programem cieszącym się dużym zainteresowaniem jest Gdański Program Wsparcia Prokreacji, którego budżet w 2018 roku wyniósł ponad 1 mln zł. Dzięki wsparciu programu do końca 2018 roku urodziło się 73 dzieci.

Kolejnym programem jest Gdański Program Ochrony Zdrowia Psychicznego składający się zarówno z zadań profilaktycznych, interwencyjnych i terapeutycznych. Budżet Programu w 2018 roku wyniósł blisko 950 tys. zł, a skorzystało z niego blisko 1 tys. mieszkanek i mieszkańców Gdańska.  

W Gdańsku funkcjonuje również Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych  oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Budżet tego programu to ok. 12 mln zł.

Gdańsk realizuje również programy profilaktyczne adresowane również do dzieci i młodzieży. Pionierski program „5-10-14 dla zdrowia” realizowany wspólnie z UCK. Program realizowany jest od 8 lat, a tylko w 2018 roku przekazano na niego blisko 1 mln zł. Skorzystało z niego w ostatnim roku ponad 11 tys. dzieci i młodzieży.

Drugim programem obejmującym najmłodszych to Program Profilaktyki Stomatologicznej dzieci w wieku 1-6 lat. Na program ten w 2018 roku przeznaczono 40 tys. zł.

Czytaj także:

Bezpłatne badania cytologiczne w Gdańsku. Na wizytę czekamy kilka dni