• Start
  • Wiadomości
  • Panel Obywatelski. Gdańszczanie - jeszcze tylko kilka dni na rejestrację!

Panel Obywatelski. Gdańszczanie - jeszcze tylko kilka dni na rejestrację!

Już blisko 400 osób, mieszkańców Gdańska, zgłosiło chęć uczestnictwa w kolejnej, trzeciej już edycji panelu obywatelskiego. Kto jeszcze się nie zarejestrował, a chce wziąć udział w tym wydarzeniu, powinien się pospieszyć - zapisy trwają do 4 września br. Co ważne, mogą to zrobić jedynie te osoby, które otrzymały oficjalne zaproszenie z Urzędu Miejskiego.
30.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Gdańsk zaprasza mieszkańców już po raz trzeci do publicznej debaty w ramach Panelu Obywatelskiego

Panel obywatelski to rodzaj konsultacji społecznych, w których udział bierze losowo wyłoniona, reprezentatywna grupa mieszkańców i mieszkanek. Jego rolą jest ustalenie, co w danej sprawie będzie najkorzystniejsze dla całej społeczności, po zapoznaniu się z opinią wszystkich stron, które zainteresowane są tematem, w tym ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rad dzielnic i mieszkańców. Jego trzecia już edycja odbywać będzie się pod hasłem: "Jak wspierać aktywność obywatelską w Gdańsku?".

Gdański magistrat rozsyłał zaproszenia w lipcu. Trafiły one wyłącznie do mieszkańców wylosowanych do udziału w panelu. Warto więc sprawdzić, powakacyjnie, skrzynki pocztowe bądź odłożone na bok listy, i upewnić się, czy przypadkiem, nie dotarła do Państwa wiadomość od miejskich urzędników.

Zapisać można się dwojako: telefonicznie (w godzinach pracy Urzędu Miejskiego), pod numerami: 58 323 63 74 lub 323 66 74, bądź też przez internet na stronie www.gdansk.pl/panel-obywatelski) – do poniedziałku, 4 września, do godz. 23:59.

Spośród tych osób, które wyrażą, poprzez rejestrację, chęć udziału w panelu, odbędzie się losowanie przyszłych panelistów. Zaplanowano je 6 września o godz. 13. Będzie ono transmitowane na żywo na stronie www.gdansk.pl. Wylosowanych zostanie 56 osób (stanowiących podstawowy skład panelistów) plus osiem rezerwowych (np. na wypadek choroby bądź wydarzeń losowych którejś z osób z podstawowego składu). Z wylosowanymi gdańszczanami urzędnicy będą kontaktować się już telefonicznie, przekazując im wszelkie niezbędne informacje.

Wyłoniona losowo grupa mieszkańców odzwierciedlać będzie strukturę demograficzną Gdańska - według płci, wieku, dzielnicy, w której mieszkają oraz poziomu wykształcenia. W tej grupie znajdą się przedstawiciele wszystkich dzielnic, w liczbie proporcjonalnej do liczby mieszkańców danej dzielnicy. I zgodnie z gdańską demografią większość stanowić będą kobiety.

Pierwsze spotkanie panelu obywatelskiego odbędzie się 16 września, a kolejne: 23 września i 7 października - w tych dniach będzie też prowadzona transmisja na żywo na stronie www.gdansk.pl

Jak wspierać aktywność obywatelską mieszkańców? Na to pytanie trzeba znaleźć dobrą odpowiedź...

To nie wszystko. W dniach 4 - 14 września dla wszystkich gdańszczan zaplanowano konsultacje otwarte. Szczegóły w tej kwestii podamy w najbliższym czasie.

- "Jak wesprzeć aktywność obywatelską w Gdańsku?" to kolejne pytanie, na które wspólnie z mieszkańcami chcemy znaleźć odpowiedź. Mieszkańcy mają wiele możliwosci wpływania na kierunek rozwoju miasta, ale mamy sporo wątpliwości i pytań: czy nie za mało, czy właściwie docieramy z informacją do mieszkańców, co zrobić, by zaangażować więcej osób w procesy współdecydowania o przyszłości Gdańska i jego mieszkańców? - tłumaczy Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. - Dlatego zapraszamy do konsultacji otwartych w dniach 4 - 14 września, a z przyszłymi panelistami mamy nadzieję na żywe dyskusje.

Zarówno podczas spotkań panelu obywatelskiego, jak i w konsultacjach otwartych, urzędnicy będą koncentrować się na trzech podtematach:

- jak wspierać kształtowanie aktywności obywatelskiej w szkołach?

- jak wzmocnić narzędzia partycypacji obywatelskiej?

- jak wspierać równe traktowanie?

Swoje przemyślenia i propozycje można przesyłać mailowo: panel@gdansk.gda.pl lub pocztą tradycyjną na adres Urzędu Miejskiego w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk) z dopiskiem "Panel obywatelski".

Ważną częścią tego panelu jest debata. Po dokładnym przeanalizowaniu tematu, paneliści przyjmą rekomendacje co do tego, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla miasta. By zostały wcielone w życie, muszą wynieść co najmniej 80 proc. poparcia wśród uczestników panelu.

Nie jest wymagana od nich wcześniejsza znajomość tematu. Wszystkie omawiane zagadnienia zostaną szczegółowo przedstawione panelistom podczas spotkań.

W trakcie pierwszej edycji panelu gdańszczanie rekomendowali, jak najlepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych deszczy, w kontekście zmieniającego się klimatu. Podczas drugiego panelu mieszkańcy dyskutowali o tym, jak poprawić jakość powietrza w naszym mieście.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór