• Start
  • Wiadomości
  • Pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu trafiają do Muzeum Gdańska

Pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu trafiają do Muzeum Gdańska

Portret przysłany z Włocławka, strój radnego uszyty w 1997 roku czy wzruszające laurki od dzieci – do Muzeum Gdańska trafiły setki pamiątek po Pawle Adamowiczu. Muzeum apeluje do gdańszczan, by zechcieli podzielić się swoimi osobistymi pamiątkami związanymi z zamordowanym prezydentem Gdańska. Docelowo, wszystkie rzeczy stworzą wystawę w Ratuszu Głównego Miasta.
18.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Naszkicowany portret Pawła Adamowicza przysłał Bogdan Żywica z Włocławka
Naszkicowany portret Pawła Adamowicza przysłał Bogdan Żywica z Włocławka
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Najwięcej pamiątek po zmarłym tragicznie Pawle Adamowiczu przekazał Urząd Miejski w Gdańsku. Do Muzeum Gdańska trafiło m.in. 66 ksiąg kondolencyjnych (16 z Gdańska i 50 z innych miast). W muzeum pojawiły się też przedmioty, które mieszkańcy i goście pozostawili przed budynkiem Urzędu Miejskiego. W odpowiednio skatalogowanych kartonach znajdziemy np. szaliki od kibiców, pluszowe misie czy laurki przygotowane przez najmłodszych gdańszczan.

- Żeby uporządkować pamiątki, które cały czas do nas spływają, wprowadziliśmy kilka kategorii – wyjaśnia Janusz Dargacz, kierownik działu historii w Muzeum Gdańska. - Każda rzecz musi zostać opatrzona numerem i póki co, trafić do odpowiedniego kartonu. Wśród tych najważniejszych kategorii wyróżnić możemy: księgi kondolencyjne z Gdańska, księgi kondolencyjne z innych miast, listy gratulacyjne otrzymane przez prezydenta po ostatnich, wygranych wyborach, listy kondolencyjne, pamiątki osobiste.

 

 

Wśród pamiątek prezydenta znajdziemy wiele medali czy odznaczeń. Są wśród nich m.in.: medal potwierdzający nadanie (pośmiertne) Pawłowi Adamowiczowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy, medal za zasługi dla policji czy Odznakę Honorową Polskiego Czerwonego Krzyża. Są też symbole przypominające powstawanie ważnych inwestycji w naszym mieście, symbole, które Paweł Adamowicz trzymał w swoim gabinecie. To szpachelki związane z budową Potu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i Ergo Areny.

- Najbardziej cenimy sobie te pamiątki, które trafiły od gdańszczan i gdańszczanek – wyjaśnia Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska. - Jedną z takich pamiątek jest tablica Danziger Zeitung. Jest to rarytas, perła. Przekazała nam ją anonimowa darczyńczyni z Norwegii. Przez wzgląd na to, ile prezydent Adamowicz zrobił dla Gdańska, kobieta postanowiła przekazać tablicę, która leżała u niej w piwnicy od 90 lat! Danziger Zeitung to jedna z największych gdańskich gazet, przynajmniej do 1894 roku. Nikt się nie spodziewał, że tego typu tabliczki jeszcze gdzieś w Gdańsku się znajdują. Cieszymy się też bardzo z tego, że otrzymamy łańcuch urzędowy prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory w kolekcji żadnego takiego łańcucha nie mieliśmy, mimo że wzmianki z 1457 roku mówią o tym, że burmistrzowie, rajcy nosili takie łańcuchy. Mimo tego żadnego łańcucha w zbiorach muzealnych nie ma.

Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska był zachwycony tą tablicą. Może planują Państwo porządki w piwnicy?
Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Gdańska był zachwycony tą tablicą. Może planują Państwo porządki w piwnicy?
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Muzeum Gdańska planuje pokazać postać Pawła Adamowicza poprzez wystawę, która znajdzie się w Ratuszu Głównego Miasta. Pamiątki po prezydencie tafią do Sali Zimowej i stworzą wystawę stałą. Powstanie także czasowa, plenerowa wystawa, która 4 czerwca zostanie odsłoniona w pobliżu Dworu Artusa.

 

Niektóre pamiątki są niezwykle wzruszające...
Niektóre pamiątki są niezwykle wzruszające...
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Muzeum Gdańska zachęca wszystkich, którzy posiadają osobiste pamiątki związane z Pawłem Adamowiczem, o przekazanie ich do Muzeum Gdańska. Zainteresowani mogą kontaktować się z pracownikami Działu Historii od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 pod numerami telefonów: 519 476 653 oraz 789 449 684, a także mailowo na adres: historia@muzeumgdansk.pl.

 

 

 

 

 

 

 

TV

To przedszkole jest wzorem