• Start
  • Wiadomości
  • Pamiątki po najbardziej zasłużonym przedwojennym polskim klubie sportowym w Muzeum Gdańska

Pamiątki po najbardziej zasłużonym przedwojennym polskim klubie sportowym w Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska wzbogaciło się o prawie 500 fotografii z pierwszych dekad XX wieku. Dary ilustrujące zmagania lekkoatletów, piłkarzy, hokeistów, narciarzy, tenisistów i reprezentantów wielu innych dyscyplin przekazał mieszkaniec Gdańska Andrzej Piwakowski.
( 10.01.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przekazanie archiwalnych zdjęć w darze dla Muzeum Gdańska, dyrektor placówki Waldemar Ossowski (z lewej) i Andrzej Piwakowski
Przekazanie archiwalnych zdjęć w darze dla Muzeum Gdańska, dyrektor placówki Waldemar Ossowski (z lewej) i Andrzej Piwakowski
mat. MG, fot. A. Grabowska

 

Tytuł najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce przyznał Pogoni Lwów w 1938 roku Związek Polskich Związków Sportowych. Założony w 1907 roku wielosekcyjny klub sportowy jest najbardziej znany z osiągnieć dwóch sekcji: piłkarskiej i lekkoatletycznej. Klub piłkarski był czterokrotnym mistrzem Polski (1922, 1923, 1925, 1926) oraz trzykrotnym wicemistrzem ligi polskiej w piłce nożnej (1932, 1933, 1935). Pogoń była także współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej (w 1919) oraz Ligi Piłki Nożnej (w 1926).

Ze Lwowa do Gdańska. Historia polskiego sportu sprzed 1914 roku

Choć Pogoń przestała istnieć wraz z wybuchem II wojny światowej, po jej zakończeniu wielu byłych jej członków trafiło na tzw. Ziemie Odzyskane, gdzie w nowej rzeczywistości tworzyli polski sport od nowa. We współczesnej Polsce do tradycji lwowskiej Pogoni odwołują się Polonia Bytom, Pogoń Szczecin, Odra Opole, Piast Gliwice i Odra Wodzisław Śląsk. W przeciwieństwie do działaczy, przedwojenne fotografie zawędrowały do Gdańska wraz z rodziną Andrzeja Piwakowskiego, gdzie przez długi czas stanowiły pamiątki w rodzinnym archiwum. 

 

Archiwalne zdjęcia Pogoni Lwów
Archiwalne zdjęcia Pogoni Lwów
mat. MG, fot. A Grabowska

 

– Moi rodzice, jak każdy mieszkaniec Lwowa, przed rozpoczęciem wojny żyli sportem. W stolicy południowych Kresów działały dwa wielosekcyjne kluby sportowe: Czarni i Pogoń, oraz Lechia, najstarszy klub piłkarski w Polsce. Do tradycji tego ostatniego nawiązuje dziś gdańska Lechia. Poza nimi działały między innymi drużyny piłkarskie Hasmonea, utworzona przez miejscową społeczność pochodzenia żydowskiego i Sparta, założona przez żołnierzy 6. Pułku Lotniczego – mówi Andrzej Piwakowski. – Zdjęcia przechowywaliśmy w domu jako cenną pamiątkę, ale za namową wielkiego pasjonata historii piłki nożnej Macieja Lisickiego, postanowiłem przekazać fotografie do Muzeum Gdańska. Najstarsza pochodzi jeszcze sprzed pierwszej wojny światowej, a ostatnia z 1939 roku.

Pogoń Lwów reaktywowano w styczniu 2009 roku dzięki staraniom młodych Polaków mieszkających i studiujących we Lwowie, wsparciu Konsulatu RP we Lwowie i Fundacji "Semper Fidelis". Obecnie zespół rozgrywa mecze w ramach IV poziomu Premier Ligi w obwodzie lwowskim.

369. Darczyńca Muzeum Gdańska

Andrzej Piwakowski został kolejnym Darczyńcą Muzeum Gdańska. Przekazane fotografie zostaną oddane do opracowania i digitalizacji.

– Każdy może podarować do Muzeum pamiątkę związaną z historią Gdańska. Te fotografie przyjmujemy z wielką wdzięcznością. To nie tylko świadectwa historii Lwowa, ale również historii powojennej naszego miasta i jego mieszkańców, którzy przybyli tutaj z dawnych Kresów II Rzeczpospolitej. Przed nami długa praca i identyfikacja osób uwiecznionych na fotografiach. Być może na przedwojennych zdjęciach znajdą się powojenni gdańszczanie – mówi Waldemar Ossowski.

Aby zostać po latach Darczyńcą Muzeum Gdańska, należy skontaktować się z Działem Komunikacji i Promocji Muzeum Gdańska.