PZU Gdańsk Maraton. Zobacz trasę, sprawdź utrudnienia

W niedzielę, 15 maja, Gdańsk stanie się biegową stolicą Polski. O godz. 9:00 rozpocznie się druga edycja PZU Gdańsk Maraton, jego trasa przebiegać będzie ulicami miasta. Zawodnicy po raz pierwszy w historii pić będą „kranówę”, kibice będą mogli wspomóc Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.
13.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Do maratonu zapisało się dokładnie 2012 osób, w tym 700 z Gdańska. Będą biegacze z Polski i zagranicy, m.in. z Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Początek biegu zaplanowano na godz. 9:00. Start przy Amber Expo na ul. Żaglowej. Potem zawodnicy będą biegli m.in. ulicami Marynarki Polskiej, Jana z Kolna, Ograną, Targiem Weglowym, Targiem Drzewnym, Heweliusza, Rajską, Zwycięstwa, Grunwaldzką, Drogą Zieloną, Gospody, Chłopską, Pomorską, Piastowską, Jantarową, Czarny Dwór, Drogą Zieloną, ponownie Marynarki Polskiej, by na koniec znowu zawitać na ulicy Żaglowej.

Część ulic będzie zamknięta. Sprawdź która i w jakich godzinach.


ZOBACZ TRASĘ MARATONU. 42 KM 195 METRÓW W 13 MINUT


Po raz pierwszy w historii gdańskich biegów ulicznych podczas 2. PZU Gdańsk Maratonu sportowcy będą się nawadniać wodą… z kranu. Dostarczy ją Saur Neptun Gdańsk, która na co dzień zaopatruje w wodę mieszkańców Gdańska i Sopotu.

- Dostarczenie wody maratończykom to dla nas olbrzymie wyzwanie, ale i prestiż. Wodę będziemy podawać w 14 z 15 punktów nawadniających na trasie. Tam gdzie organizatorzy podadzą butelkową, nie ma wodociągu - tłumaczy Guy Fournier, prezes Saur Neptun Gdańsk. Na całej trasie dostarczymy biegaczom 60 tysięcy kubków z wodą.

Woda podawana maratończykom będzie wprost z hydrantów, a jej jakość zostanie przed imprezą dodatkowo zbadana w laboratorium SNG.

- Laboratorium SNG jest laboratorium certyfikowanym i badamy łącznie 106 parametrów (zarówno fizykochemicznych jak i bakteriologicznych), mimo że prawo obliguje nas do badań tylko 64 - zaznacza prezes Fournier. - Z badań tych wynika, ze woda którą SNG dostarcza mieszkańcom Gdańska i Sopotu jest nie tylko dobra, ale nawet bardzo dobra. To woda w większości średniozmineralizowana, a więc dostarczy sportowcom niezbędnych im podczas wysiłku mikroelemetów, jak wapń, magnez, potas czy sód.


TAK BYŁO NA TRASIE PZU GDAŃSK MARATON W 2015 ROKU


Ile może kosztować przebiegnięcie jednego kilometra? Dorosłej osobie zajmie to przeciętnie 6-7 minut, pochłonie około 62 kalorie i wymagać będzie uzupełnienia organizmu szklanką wody. Czy taki wysiłek możemy podjąć, aby pomóc nieuleczalnie chorym?

Podczas maratonu kontynuowana jest organizowana przez PZU akcja „Podziel Się Kilometrem”. Polega ona na zachęcaniu Polaków do pomagania innym.

Zgodnie z propagowanym hasłem, zadaniem każdej osoby, która odwiedzi strefę „Podziel się kilometrem”, będzie pokonanie przynajmniej jednego kilometra na mechanicznej bieżni, orbitreku lub rowerku.

Za każdy przebiegnięty kilometr podczas 2. PZU Gdańsk Maratonu firma PZU przeznaczy 10 złotych na Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Do akcji włączyć się może absolutnie każdy.

Strefa „Podziel się Kilometrem” działać będzie w hali Amber Expo w niedzielę, 15 maja, w godz. 9:00 – 14:30.

Więcej o działaniach Fundacji Hospicyjnej możesz znaleźć na stronie www.fundacjahospicyjna.pl
 

Dla fanów przygotowano aż 20 Stref Kibica. Znajdź je na mapie.

Osoby, które nie będą mogły kibicować na trasie, a chcą wiedzieć na bieżąco co dzieje się w trakcie biegu i na ulicach Gdańska mogą śledzić na żywo transmisję z 2. PZU Gdańsk Maraton w internecie na naszej stronie www.gdansk.pl.

Transmisję będzie można oglądać także na telebimie ustawionym przy mecie w hali Amber Expo.



TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!