• Start
  • Wiadomości
  • PC Drama: na koniec sierpnia najnowsza sztuka Sandry Szwarc „Woda w usta”

PC Drama: na koniec sierpnia najnowsza sztuka Sandry Szwarc „Woda w usta”

W poniedziałek, 30 sierpnia, w Klubie Żak odbędzie się kolejna odsłona PC Dramy - cyklu czytań performatywnych. Tym razem usłyszymy sztukę Sandry Szwarc „Woda w usta”, będącą metaforyczną opowieścią o ucieczce z przemocowego domu. Na scenie zobaczymy Edytę Janusz-Ehrlich, aktorkę znaną z Teatru Miniatura.
( 24.08.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sztukę Sandry Szwarc przeczyta Edyta Janusz-Ehrlich, debiutująca na PC Dramie aktorka Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku
Sztukę Sandry Szwarc przeczyta Edyta Janusz-Ehrlich, debiutująca na PC Dramie aktorka Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku
fot. Zuzanna Gąsiorowska

 

 

Sztuka „Woda w usta”, którą zobaczymy w poniedziałek, 30 sierpnia, w ramach PC Dramy w klubie Żak (aleja Grunwaldzka 195/197) to najnowszy dramat trójmiejskiej dramatopisarki Sandry Szwarc. Monodram, luźno inspirowany „Wieczorem Trzech Króli” i „Królem Learem” Williama Szekspira, opowiada historię Violi i jej ucieczki z przemocowej rodziny.

- Bohaterka wskutek katastrofy zostaje wyrzucona na bezludną wyspę, gdzie próbuje poradzić sobie z traumą, wpadając przy tym w pułapkę mechanizmów iluzji i zaprzeczenia. Viola jest dla mnie dziewczynką-staruszką - doświadczoną kobietą korzystającą z mechanizmów obronnych dziecka, oraz dzieckiem z bagażem emocjonalnym starej kobiety - opisuje autorka.

Jednak ucieczka w świat fantazji od traumatycznych przeżyć nie wyczerpuje sensów, jakie można odnaleźć w tej sztuce. Sandra Szwarc świadomie nawarstwia tropy i interpretacje, efektownie mnożąc liczne odwołania, nie tylko do wspomnianych dramatów Szekspira, ale i powieści Julesa Vernea czy J. M. Berriego, bajek, baśni i mitów, seriali telewizyjnych, a także kryzysu uchodźczego w Europie.

Sztuka została napisana na IV Konkurs Dramaturgiczny Strefy Kontaktu, zorganizowany w bieżącym roku przez Wrocławski Teatr Współczesny im. Wiercińskiego, na którym zdobyła III nagrodę. Na kwiecień 2022 roku Wrocławski Teatr Współczesny planuje prapremierę spektaklu na podstawie „Wody w usta”, w reżyserii Leny Frankiewicz.

Czytanie w Żaku będzie jednocześnie debiutem reżyserskim Sandry Szwarc. Jest ona absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu, wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Gdańskim oraz Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Jest dwukrotną finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztuki „Von Bingen. Historia prawdziwa” (2015) oraz „Supernova Live” (2016), którą wyróżniono Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną. Na podstawie Von Bingen powstało słuchowisko Teatru Polskiego Radia (reż. W. Modestowicz), które zdobyło Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry (2016), a „Supernova Live” została zrealizowana w formie czytania na PC Dramie w reż. Macieja Konopińskiego (2016).

Na scenie Sali Suwnicowej zobaczymy Edytę Janusz-Ehrlich, a muzykę na żywo usłyszymy w wykonaniu Magdaleny Sowul. Spotkanie po czytaniu poprowadzi Marta Tymińska.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: normalne 25 zł, super zniżka na Kartę do Kultury 20 zł, ulgowe (przysługują studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych licencjackich i magisterskich, do 26. roku życia, uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub karty) 15 zł.

Bilety bez zniżek można kupić w sklepie internetowym Klubu Żak https://tickets.klubzak.com.pl/ do wyczerpania puli lub do godziny 17:00 w dniu wydarzenia. Sprzedaż biletów zniżkowych prowadzi kasa Klubu Żak: w dni robocze w godzinach od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od godz. 16:00 lub na pół godziny przed pierwszym seansem. Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w. 117.

Obowiązują aktualne zasady sanitarne.