• Start
  • Wiadomości
  • Rząd ogłasza otwarcie teatrów, kin, basenów. Jakiej jeszcze branże ruszą od 12 lutego?

Rząd ogłasza otwarcie teatrów, kin, basenów. Jakiej jeszcze branże ruszą od 12 lutego?

- W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry, baseny - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w piątek, 5 lutego. Nowe zasady obowiązywać mają na razie przez dwa tygodnie.
( 05.02.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Teatr Szekspirowski w Gdańsku, przedstawienie w reżimie sanitarnym z lipca 2020 roku
Teatr Szekspirowski w Gdańsku, przedstawienie w reżimie sanitarnym z lipca 2020 roku
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

NOWE ZASADY OBOSTRZEŃ - obowiązujące OD 12 LUTEGO DO 26 LUTEGO

  • Nadal obowiązuje reżim sanitarny
  • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50 proc. dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Obowiązują maseczki i zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. UWAGA! Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie dalej zamknięte.
  • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

 

W konferencji w kancelarii premiera RP, która odbyła się w piątek, 5 lutego br., poza Mateuszem Morawieckim uczestniczyli: wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

 - Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny - podkreślali członkowie rządu.

- Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością. Wirus wciąż jest groźny – mówił m.in. minister Niedzielski. - Chcemy uniknąć nowej fali zachorowań. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby pacjentów. Dla niektórych Covid-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. 

 

Basen Gdańskiego Ośrodka Sportu na Chełmie, zdjęcie archiwalne
Basen Gdańskiego Ośrodka Sportu na Chełmie, zdjęcie archiwalne
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podkreślono, że póki co luzowanie obostrzeń aktualne jest od 12 do 26 lutego, dalsza kontynuacja działalności teatrów czy hoteli, uzależniona będzie od rozwoju sytuacji epidemicznej. 

Od 27 grudnia 2020 r. w ponad 5 tys. polskich punktach przeprowadzono ok. 1,5 mln szczepień - poinformowano także podczas konferencji, zaznaczając, że na efekty szczepień trzeba jeszcze poczekać.