Otwarcie punktu dystrybucji pomocy finansowej UNHCR. Transmisja we wtorek na gdansk.pl

We wtorek, 17 maja, o godz. 12:00 w „Zieleniaku” (ul. Wały Piastowskie 1) odbędzie się briefing prasowy „Gdańsk pomaga Ukrainie” z udziałem m.in. prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i luterańskiego bpa Marcina Hinza, który zainauguruje działanie punktu dystrybucji pomocy finansowej UNHCR. Punkt rekrutacyjny w Gdańsku będzie miał za zadanie zarejestrować i następnie monitorować wypłacanie pomocy gotówkowej dla 20 tys. rodzin.
( Publikacja: 16.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
gdansk pomaga

UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees), czyli Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców to urząd powołany przez ONZ w grudniu 1950 roku . Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy uchodźcom. 

W ramach prowadzonego przez UNHCR programu Multipurpose Cash Assistance, LWF World Service, czyli Służba Światowa Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation) otwiera w Polsce sześć punktów doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uchodźców. Punkt rekrutacyjny w Gdańsku będzie miał za zadanie zarejestrować i następnie monitorować wypłacanie pomocy gotówkowej dla 20 tys. rodzin. 

We wtorek, 17 maja, o godz. 12:00 w „Zieleniaku” (ul. Wały Piastowskie 1) odbędzie się briefing prasowy „Gdańsk pomaga Ukrainie” z udziałem m.in. prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i luterańskiego bpa Marcina Hinza, który zainauguruje działanie punktu dystrybucji pomocy finansowej UNHCR. W trakcie briefingu przedstawiciele Fundacji Gdańskiej i Fundacji Biedronki opowiedzą o komplementarnych formach pomocy rzeczowej i finansowej dla uciekinierów wojennych z Ukrainy, których dystrybucja rusza także w tym tygodniu. Fundacja Biedronki zgodziła się przeznaczyć 1,6 mln złotych na wsparcie uchodźców w ramach programu „Witamy i pomagamy”. Do Gdańska dotarło też już 100 tys. euro wpłacone przez miasto Rotterdam.

Transmisja z briefingu we wtorek, 17 maja, na www.gdansk.pl. Początek o godz. 12:00.
Udział w briefingu biorą:
  • Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
  • Marcin Hinz - biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP 
  • Allan Calma - koordynator globalny pomocy humanitarnej, LWF World Service – Genewa 
  • Katarzyna Scheer - prezes Fundacji Biedronki 
  • Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska
  • Dobrawa Morzyńska i Karol Gzyl - wiceprezesi Fundacji Gdańskiej