UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees), czyli Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców to urząd powołany przez ONZ w grudniu 1950 roku . Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy uchodźcom.
W ramach prowadzonego przez UNHCR programu Multipurpose Cash Assistance, LWF World Service, czyli Służba Światowa Federacji Luterańskiej (Lutheran World Federation) otwiera w Polsce sześć punktów doraźnej pomocy gotówkowej przeznaczonej dla uchodźców. Punkt rekrutacyjny w Gdańsku będzie miał za zadanie zarejestrować i następnie monitorować wypłacanie pomocy gotówkowej dla 20 tys. rodzin.
We wtorek, 17 maja, o godz. 12:00 w „Zieleniaku” (ul. Wały Piastowskie 1) odbędzie się briefing prasowy „Gdańsk pomaga Ukrainie” z udziałem m.in. prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i luterańskiego bpa Marcina Hinza, który zainauguruje działanie punktu dystrybucji pomocy finansowej UNHCR. W trakcie briefingu przedstawiciele Fundacji Gdańskiej i Fundacji Biedronki opowiedzą o komplementarnych formach pomocy rzeczowej i finansowej dla uciekinierów wojennych z Ukrainy, których dystrybucja rusza także w tym tygodniu. Fundacja Biedronki zgodziła się przeznaczyć 1,6 mln złotych na wsparcie uchodźców w ramach programu „Witamy i pomagamy”. Do Gdańska dotarło też już 100 tys. euro wpłacone przez miasto Rotterdam.
Transmisja z briefingu we wtorek, 17 maja, na www.gdansk.pl. Początek o godz. 12:00.
- Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
- Marcin Hinz - biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
- Allan Calma - koordynator globalny pomocy humanitarnej, LWF World Service – Genewa
- Katarzyna Scheer - prezes Fundacji Biedronki
- Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska
- Dobrawa Morzyńska i Karol Gzyl - wiceprezesi Fundacji Gdańskiej