Śródmieście. Otwarcie mariny na Nowej Motławie, w sąsiedztwie Bramy Stągiewnej

1 czerwca do użytku mieszkańców i turystów oddana została marina, która powstała po południowej stronie Mostu Stągiewnego. To kolejny cel publiczny, który zrealizował prywatny inwestor w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego związanego z rewitalizacją Wyspy Spichrzów.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu nowa marina, widać pomosty i kilka zacumowanych małych łódek na rzece, w tle kilka budynków mieszkalnych
Można już korzystać z nowej mariny w centrum Gdańska
Fot. Urząd Miejski w Gdańsku

Najpierw zwodzony Most Stągiewny

Pierwszym etapem prac związanych z budową nowej przystani była przebudowa Mostu Stągiewnego. Przeszedł on gruntowny remont i dla ułatwienia przepływu małej floty został przekształcony w most zwodzony.

- Realizacja tej inwestycji to kolejny dowód na to, że Gdańsk rozwija się także w kierunku infrastruktury związanej z wodą - podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Cieszy fakt, że dzięki partnerstwu prywatno-publicznemu możemy realizować kolejne atrakcyjne inwestycje w naszym mieście. Niedawno otwieraliśmy marinę w Górkach Zachodnich, mówiliśmy też o budowie nowej morskiej bazy żeglarskiej w Jelitkowie. Marina przy Moście Stągiewnym jest kolejnym elementem turystyki wodnej Gdańska. Jestem przekonany, że to miejsce będzie atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów - dodaje.

Koszt budowy mariny wyniósł blisko 6 milionów złotych brutto. Partnerem inwestycji jest Granaria. Jej powstanie daje możliwość wykorzystania w pełni walorów Nowej Motławy. Przyczyni się również do wzrostu atrakcyjności turystycznej wschodniego brzegu Wyspy Spichrzów.

Zwodzony Most Stągiewny został oficjalnie otwarty

na zdjęciu fragment mariny z łódkami, fragment rzeki, widać też w tle kamienice gdańskie
Nowa marina znajduje się w sąsiedztwie zabytkowej Bramy Stągiewnej
Fot. Urząd Miejski w Gdańsku

Dzięki zwodzonemu mostowi marina będzie mogła obsłużyć większą ilość turystów przypływających do Gdańska swoimi jednostkami. Niezagospodarowane dotychczas tereny nabrzeża staną się bardziej atrakcyjne dla pieszych i będą stanowić urozmaicenie dla ścisłego centrum Gdańska.

Po obu stronach rzeki Nowa Motława zamontowano pomosty pływające. Ich łączna długość umożliwi cumowanie od 40 do 60 jednostek w zależności od ich długości, a także houseboaty.

Marina będzie utrzymywana i zarządzana przez partnera prywatnego przez 9 lat.

Oprac. KG

TV

100-lecie ulicy Krętej