• Start
  • Wiadomości
  • Otwarcie Domu Ormiańskiego w Gdańsku. Zobacz, jak wyglądały uroczystości [FILM i ZDJĘCIA]

Otwarcie Domu Ormiańskiego w Gdańsku. Zobacz, jak wyglądały uroczystości [FILM i ZDJĘCIA]

Społeczność Ormiańska w naszym mieście ma nową siedzibę. Przy ul. Mariackiej uroczyście odsłonięto Dom Ormiański, wcześniej w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła odprawiona została msza św. według liturgii ormiańskiej. W tym roku obchodzimy 650-lecie obecności Ormian w Rzeczpospolitej.
13.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Otwarcie Domu Ormiańskiego w Gdańsku. Nz. od lewej Gagik Parsamyan - prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku, abp Rafael Minassian - zwierzchnik Ormian katolików w Europie Wsch., Edgar Ghazaryan ambasador Republiki Armenii w Polsce i  Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska

 

Ul. Mariacka 34/36 to od niedzieli, 13 sierpnia, adres siedziby Ormian w Gdańsku. To tu przedstawiciele tej społeczności mogą się gromadzić i prowadzić swoją działalność. Jeszcze przed godz. 13-tą tłum Ormian i mieszkańców Gdańska zgromadził się przy przedprożu, aby przyglądać się uroczystości. Odsłonięcia Domu Ormiańskiego wspólnie dokonali Gagik Parsamyan - prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku, Edgar Ghazaryan - ambasador Republiki Armenii w Polsce, abp Rafael Minassian - zwiezwierzchnik Ormian katolików w Europie Wschodniej oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


Zobacz relację z otwarcia Domu Ormiańskiego w Gdańsku


Gagik Parsamyan, prezes Związku Ormiańskiego w Gdańsku, nie krył wzruszenia: - To dla nas wielki zaszczyt, to niesamowita sprawa. Możemy jako Armenia w tym miejscu pokazywać naszą kulturę. Myślę, że to miejsce pozwoli nam ubogacać życie swoje i życie gdańszczan.

 

Ul. Mariacka 34/36 - Dom Ormiański w Gdańsku

 

Odsłonięto też tablice pamiątkowe umieszczone w ścianie budynku: jedna z logo Związku Ormiańskiego, druga tablica przedstawia rzeźbę Matki Boskiej. Obie wykonane z tufu wulkanicznego. Przyjechały do Gdańska wraz z Chaczkarem - kamiennym ormiańskim krzyżem, który można podziwiać przy Kościele Św. Piotra i Pawła.

Wcześniej, bo o 12.00, właśnie w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk, mszę świętą według liturgii ormiańskiej odprawił arcybiskup Rafael Minassian z Erywania, zwierzchnik Ormian katolików w Europie Wschodniej.

- Dzisiejsza ceremonia jest kontynuacją obecności Ormian w Polsce. Czuję się tu, w Gdańsku, członkiem tej mojej rodziny - powiedział nam po uroczystościach abp Minassian.

 

Kościół św. Piotra i Pawła w Gdańsku, msza św. według liturgii ormiańskiej

 

Krótki rys historyczny, dotyczacy obecności Ormian w Polsce, z przedproża Domu Ormiańskiego przedstawił prof. Krzysztof Stopka. Przypomniał, jak Król Kazimierz Wielki w XIV w. zaprosił Ormian do Rzeczpospolitej, jak nadał biskupowi Ormiańskiemu przywilej sprawowania własnej jurysdykcji. W nowootwartym Domu Ormiańskim w Gdańsku można było obejrzeć faksymile przywileju Kazimierza Wielkiego dla Ormian.

 

Faksymile przywileju Kazimierza Wielkiego dla Ormian prezentowane w Gdańsku

 

Prezydent Gdańska z kolei zwrócił uwagę na to, że Ormianie to bardzo stary naród. Jak zaznaczył jego doświadczenie i historia uczą pokory. Ormianie przyjęli chrześcijaństwo w 301 r. czyli ponad 600 lat przed historycznymi władcami Polski. Bardzo tragiczną datą w ich historii jest rok 1915, kiedy to Turcy dokonali ekstermiancji Ormian.

- Nowa siedziba Ormian to kolejne potwierdzenie, że Gdańsk jest miastem otwartym na nowych przybyszów. To wydarzenie jest w wielu wymiarach inspirujące dla nas - powiedział Paweł Adamowicz. 

Dla zgromadzonych gości przygotowano specjalny program artystyczny: była ormiańska ceremonia poświęcenia ziół i winogron, a także degustacja tradycyjnych potraw ormiańskich. TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024