• Start
  • Wiadomości
  • Ostrzeżenie przed wichurą, ulewą, utrudnieniami w ruchu... Aplikacja Blisko poinformuje mieszkańców

Ostrzeżenie przed wichurą, ulewą, utrudnieniami w ruchu... Aplikacja Blisko poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie

Od 2014 w Gdańsku działa Samorządowy Informator SMS. Zarejestrowane w systemie osoby, dzięki informacjom wysyłanym przez odpowiednie służby, mogą przygotować się na rozmaite niebezpieczne sytuacje i uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Dedykowana systemowi bezpłatna aplikacja Blisko sprawia, że korzystanie z niego jest niezwykle proste i wygodne.
13.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Burze i gwałtowne ulewy zdarzają się w Gdansku coraz częściej. Ul. Łostowicka w środę, 1 sierpnia
Burze i gwałtowne ulewy zdarzają się w Gdansku coraz częściej. Ul. Łostowicka w środę, 1 sierpnia
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Tego lata, prognozy pogody pełne są ostrzeżeń o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych, takich jak upały, burze czy porywiste wiatry. Warto śledzić zapowiedzi meteorologów, aby odpowiednio przygotować się na takie okoliczności. Niestety coraz częściej mamy odczynienia z anomaliami pogodowymi, których nie da się przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Niektóre, takie jak ulewa, która przeszła nad Gdańskiem 1 sierpnia, są wynikiem nieoczekiwanych i nagłych procesów fizycznych.

Co zrobić, aby informacje o takich sytuacjach dotarły do nas jak najszybciej? 

Służby, które dysponują najbardziej aktualnymi informacjami, mają możliwość komunikowania się z mieszkańcami za pomocą SISMS. Każdy, kto chce czuć się bezpieczniej, powinien skorzystać z możliwości dostępu do tych informacji i zarejestrować się do systemu.


Samorządowy system informator sms

Główną funkcją systemu jest przekazywanie mieszkańcom ważnych powiadomień. Mogą to być zarówno ostrzeżenia pogodowe, o takich zjawiskach jak wichury, ulewy czy śnieżyce, ale też informacje o awariach, utrudnieniach w ruchu, czy komunikaty o z złym stanie powietrza. Dostępny jest też Child Alert, który służy do poszukiwania zagubionych dzieci.

- Tak naprawdę za pomocą systemu można rozesłać dowolną wiadomość. Zależy nam jednak, by kanał ten służył przede wszystkim w sytuacjach alarmowych. Żeby użytkownik wiedział, że nadchodzącego komunikatu nie powinien zignorować - mówi Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Komunikaty docierają do adresatów błyskawicznie, a system korzysta ze specjalnych, priorytetowych kanałów, które nie są narażone na problemy związane z przeciążeniem nadajników.

Widok główny strony Samorządowego Informatora SMS (SISMS). System ten służy do bezpośredniego ostrzegania i informowania mieszkańców poprzez wysyłanie wiadomości na telefony komórkowe
Widok główny strony Samorządowego Informatora SMS (SISMS). System ten służy do bezpośredniego ostrzegania i informowania mieszkańców poprzez wysyłanie wiadomości na telefony komórkowe
SISMS

Sms, e-mail lub aplikacja

Powiadomienia o różnych zdarzeniach mogą docierać do odbiorców na trzy sposoby: Najprostszą, formą jest powiadamianie smsem. Przesyłane tą drogą wiadomości mogą zawierać maksymalnie 160 znaków. Możliwe jest też otrzymywanie informacji za pośrednictwem poczty e-mail. Ten sposób pozwala na przekazywanie najobszerniejszych komunikatów, ponieważ umożliwia dołączenie do wiadomości dodatkowych plików w formacie jpg lub pdf. Mogą to być np. ulotki, mapy, infografiki itp.

Niezwykle wygodną metodą jest korzystanie ze specjalnie dedykowanej do tego systemu, przeznaczonej na urządzenia mobilne aplikacji Blisko. To w pełni darmowa, nowoczesna wersja komunikatora SISMS, która dostępna jest na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne.


Jak korzystać z systemu SISMS?

  • Wejdź na stronę systemu
  • Wpisz w wyszukiwarce swoja miejscowość.
  • Jeśli masz smartfona, pobierz bezpłatną aplikację Blisko.
  • Jeśli chcesz otrzymywać wiadomości drogą mailową, zarejestruj się przez formularz on-line.
  • Dostępna jest również możliwość otrzymywania wiadomości sms – pamiętaj jednak, że są one krótkie i zawierają minimum informacji.
  • Każdy nadawca proponuje własny zestaw serwisów - wybierz te serwisy, które cię interesują.

W każdej chwili możesz zmieniać swoje ustawienia: nadawców i ich serwisy, kanały komunikacji.


Osoby zarejestrowane w systemie otrzymują wiadomości nie ponosząc żadnych opłat. Pobranie aplikacji Blisko, jak i korzystanie z niej jest również darmowe. Komunikator wymaga jedynie połączenia z internetem. To samo dotyczy otrzymywania informacji na skrzynkę mailową. Jedynym wydatkiem jest koszt związany z rejestracją w systemie poprzez wysłanie jednego smsa, który wynosi tyle, ile standardowy sms u operatora, z którego sieci korzystamy.

Każdy mieszkaniec może w dowolnej chwili wyrejestrować się z systemu ponownie wysyłając sms.

TV

Mevo się kręci!