Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta i dotarł do stajenki. ZDJĘCIA i WIDEO

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzimy Święto Objawienia Pańskiego, w naszym kraju nazywane Świętem Trzech Króli. Barwny orszak około południa wyruszył spod Bazyliki Mariackiej i dotarł do stajenki przy Dworze Artusa. Na zakończenie uczestnicy Orszaku Trzech Króli odśpiewali przepiękne polskie kolędy. W przemarszu wzięło udział kilka tysięcy osób.
06.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Orszak Trzech Króli miał swój początek na ul. Piwnej przy Bazylice Mariackiej
Orszak Trzech Króli miał swój początek na ul. Piwnej przy Bazylice Mariackiej
fot. Grzegorz Mehring / wwwgdansk.pl

Niech prowadzi nas Gwiazda

Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmiało: "Niech prowadzi nas Gwiazda". I właśnie Gwiazda prowadziła trzech mędrców, KacpraMelchiora i Baltazara oraz tłum wiernych. W Gdańsku wymarsz spod Bazyliki Mariackiej poprzedziła modlitwa Anioł Pański, po czym barwny korowód wyruszył z ul. Piwnej, przeszedł ul. Tkacką, a następnie ul. Długą i Długi Targ - pod Dwór Artusa, gdzie znajdowała się stajenka, a w niej Święta Rodzina. 

Modlitwę odmówił z obecnymi ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej. Modlono się też za zmarłego papieża Benedykta XVI, a także za prezydenta Pawła Adamowicza, wszystkich zmarłych gdańszczan, jak również za poległych w wojnie na Ukrainie.

- Pragnę wam serdecznie podziękować, bo takich świadectw dzisiaj nam bardzo potrzeba. Szukamy znaków, które nas poprowadzą w galimatiasie spraw, które mają nam pomóc ułożyć nasze własne życie, tu i teraz, w tych konkretnych warunkach, które wcale nie są łatwe: z jednej strony doświadczenie pandemii, z drugiej strony - wojna, a z trzeciej - ogromne wyzwanie, jakim było przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Dziękuję wam za to. To wasza wielka zasługa i świadectwo również waszej wiary. Jezus i Maryja uciekali przed Herodem, i zostali przyjęci. My, przyjmując innych, to tak jakbyśmy także przyjmowali Jezusa z Maryją. Tym bardziej, że większość osób, które do nas przybyły, to mamy z dziećmi - zwracał uwagę ks. Ireneusz Bradtke.


ZOBACZ RELACJĘ WIDEO Z ORSZAKU TRZECH KRÓLI, KTÓRY ODBYŁ SIĘ 6 STYCZNIA 2023 R

 

W wydarzeniu uczestniczył też zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych Piotr Kryszewski oraz Radna Miasta Gdańska Katarzyna Czerniewska.

- Życzę Wam, abyście w waszej codzienności dostrzegali gwiazdy, które was prowadzą w postaci, być może, waszych bliskich, sąsiadów, po prostu ludzi dobrej woli. Tych, którzy dobrze nam życzą i podpowiadają - prowadzą jak ta Gwiazda w stronę dobrych dni, wypełnionych miłością, ciepłem i pięknem. Życzę wam, żebyście wiedzieli też, dokąd te gwiazdy was prowadzą - powiedziała Katarzyna Czerniewska, radna klubu Wszystko Dla Gdańska.

W Orszaku brało udział kilka tysięcy osób, głównie rodzin z dziećmi. 

Około godz. 12.40 barwny korowód dotarł pod Dwór Artusa. Wcześniej - przy Wielkiej Zbrojowni - uczestnicy przemarszu mogli obejrzeć scenę, w której Herod dowiaduje się o narodzinach Jezusa i zmierzających do niego trzech królach. Wielka Zbrojownia, na kilkanaście minut, stała się królewskim dworem.

Kolejnym przystankiem dla uczestników Orszaku był Ratusz Głównego Miasta na ul. Długiej, przed którym rozegrała się widowiskowa walka diabłów z aniołami, Dobra ze Złem.

 

Uczestnicy Orszaku otrzymali korony i śpiewniki
Uczestnicy Orszaku otrzymali korony i śpiewniki
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
Orszak Trzech Króli zmierza do stajenki przy Dworze Artusa na Długim Targu
Orszak Trzech Króli zmierza do stajenki przy Dworze Artusa na Długim Targu
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Gdańszczanie w roli Świętej Rodziny

Tradycją Orszaku jest, że w rolę Świętej Rodziny wciela się autentyczna rodzina gdańska z małym dzieckiem. W tym roku w Gdańsku byli to Anna i Jakub Montewkowie z ich 6-miesięcznym synkiem Witoldem.

Jakie to uczucie reprezentować Świętą Rodzinę?

- To na pewno bardzo zobowiązujące, ale też zmuszające do refleksji. Wejście w tę rolę, rolę rodzica, nie było aż tak trudne, bo mamy kilkoro dzieci, i pewne już doświadczenie. Aczkolwiek występ przed publicznością zawsze implikuje pewien wewnętrzny niepokój, ale było bardzo przyjemnie. Synek zniósł całą sytuację wyjątkowo dzielnie. Miał chwilową niedyspozycję, ale śpiewane kolędy sprawiły, że spokojnie zasnął - przyznał Jakub Montewka.

Na co dzień małżonkowie zajmują się wychowywaniem piątki dzieci. Zawodowo Anna realizuje się jako lekarz rodzinny, a Jakub jest profesorem na uczelniach technicznych w kraju i za granicą. Po wielu latach spędzonych na emigracji postanowili wrócić do Polski i zamieszkać w Gdańsku, gdzie od 5-ciu lat związani są ze środowiskiem Szkół Fregata. 

 

Trzej Królowie przy stajence
Trzej Królowie przy stajence
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Śpiewanie kolęd przy stajence

Orszak zakończył się - pod Dworem Artusa - wspólnym odśpiewaniem wraz z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich pięknych polskich kolęd.

Wydarzenie dopełnił koncert kolęd w wykonaniu Wojciecha Lauera, na instrumencie będącym niemalże wizytówką Gdańska: carillonie Ratusza Głównego Miasta.

Organizatorami gdańskiego Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie SUM, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z jej proboszczem ks. Ireneuszem Bradtke oraz Stowarzyszenie SKWER, realizujące projekt edukacyjny Fregata.

Patronat nad Orszakiem sprawuje Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z 12. ORSZAKU TRZECH KRÓLI W GDAŃSKU

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór