• Start
  • Wiadomości
  • Organizatorzy ostatecznie odwołują Europejskie Jamboree w Gdańsku. Miało się odbyć w przyszłym roku

Organizatorzy ostatecznie odwołują Europejskie Jamboree w Gdańsku. Miało się odbyć w kwietniu 2021 roku

Organizatorzy Europejskiego Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku podjęli decyzję o odwołaniu imprezy. Jej termin był już przekładany z lipca 2020 na kwiecień 2021 roku. Decyzja ta ma związek epidemią Covid-19.
24.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wyspa Sobieszewska gościła już w 2018 r. uczestników Zlotu 100-lecia ZHP
Wyspa Sobieszewska gościła już w 2018 r. uczestników Zlotu 100-lecia ZHP
źródło: ZHP


Planowo, międzynarodowe święto braterstwa i największe, edukacyjne wydarzenie dla skautów i przewodniczek w Europie miało odbyć się latem 2020 roku. Termin już raz został z powodu pandemii przesunięty na 2021 r. Teraz całkowicie odwołano wydarzenie. Docelowo miało ono zgromadzić 21 000 uczestników z 79 krajów. Decyzja została podjęta w związku z następstwami ciągle niepewnej sytuacji epidemiologicznej, a przez to znaczącym zmniejszeniu się liczby uczestników, którzy potwierdzili udział.

- W ostatnich trudnych miesiącach Europejskie Jamboree stało się dla nas czymś więcej niż planowaniem, dużego, międzynarodowego wydarzenia dla skautów i przewodniczek. Stało się znakiem nadziei, symbolem powrotu do normalności, celem, do którego dążyliśmy wspólnie z Miastem Gdańsk, Światową Organizacją Ruchu Skautowego oraz Światowym Stowarzyszeniem Przewodniczek i Skautek. Jako odpowiedzialni organizatorzy, jesteśmy zmuszeni odwołać jamboree. Jednocześnie jesteśmy dumni z tego, co razem osiągnęliśmy, z podróży, którą przeżyliśmy wspólnie z około 200 osobową grupą wolontariuszy i wolontariuszek z kilkunastu krajów. Jestem pewien, że nasze ścieżki znów się skrzyżują, i nie mówimy sobie „do widzenia”, tylko „do zobaczenia wkrótce” – mówi Karol Gzyl, dyrektor Europejskiego Jamboree.

Wyspa Sobieszewska. Uczestnicy zlotu ZHP z 2018 r.
Wyspa Sobieszewska. Uczestnicy zlotu ZHP z 2018 r.
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Organizatorem European Jamboree na Wyspie Sobieszewskiej jest Związek Harcerstwa Polskiego i obie światowe organizacje skautowe WOSM i WAGGGS. Gospodarzem jest Miasto Gdańsk. Europejskie Jamboree zaplanowane w Gdańsku było kontynuacją współpracy Miasta Gdańska z ZHP po zorganizowanym w 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej Zlocie 100-lecia ZHP na 14 tys. uczestników i uczestniczek. Miasto Gdańsk wciąż pozostaje jedynym kandydatem na gospodarza Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku, największego wydarzenia w skautowym świecie, w którym biorą udział reprezentacje z 216 krajów zrzeszonych w Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Decyzja w tej sprawie ostatecznie zostanie zatwierdzona przez WOSM na światowej konferencji wszystkich członkowskich organizacji w przyszłym roku.

European Jamboree odwołane z powodu pandemii Covid-19. Nz. Wyspa Sobieszewska 2018 r., Zlot ZHP
European Jamboree odwołane z powodu pandemii Covid-19. Nz. Wyspa Sobieszewska 2018 r., Zlot ZHP
źródło: ZHP


Europejskie Jamboree w swoim założeniu jest międzynarodowym świętem braterstwa. Wydarzenie, na którym spotykają się skauci i przewodniczki skupieni w WOSM (Światowej Organizacji Ruchu Skautowego) oraz WAGGGS (Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek) pokazuje, że wspólnie można zmienić świat na lepsze. Udział w zlocie miał przede wszystkim skłonić jego uczestników do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska wprowadzając w życie hasło zlotu – „ACT!”, czyli „DZIAŁAJ!”.