- Bardzo bym chciał porozmawiać na temat tej bohaterki z jakiś psychoanalitykiem - mówi Jerzy Snakowski w filmie. - Myślę że byłaby to pasjonująca rozmowa, który pozwoliłaby by mi zrozumieć dziewczynę, na której ciąży trauma jej babci. Być może to zaburza jej relację z ojcem, który wydaje się być nadto pobłażliwy dla swojej rozpieszczonej córki. Bez wątpienia to wpływa na jej stosunek do mężczyzn. Niby ich pragnie, ale jak przychodzi co do czego - zjada ich głowy niczym modliszka.
Taki opis Turandot - głównej bohaterki chińskiej baśni operowej przedstawia Jerzy Snakowski, a samą operę charakteryzuje krótko: - Dużo miłości, dużo emocji, dużo krwi, dużo wysokich nut, dużo chóru - wszystkiego dużo!
Libretto rozpoczyna się scenami wyboru małżonka dla Turandot. Wg tamtejszego prawa, mężem księżniczki może zostać mężczyzna, który odgadnie jej trzy zagadki. Jeśli mu się nie uda - zginie. Snakowski zdradza też, że kat w tej opowieści nazywa się Putin.
Jak potoczą się dalsze los okrutnej księżniczki i zakochanej w Nieznany Książę Liu? Który motyw muzyczny jest najpiękniejszy w tym utworze? Tego dowiemy się już w piątek, 25 lutego o godz. 18 na portalu gdansk.pl.
Ilustracją dla opowieści Jerzego Snakowskiego będzie spektakl z Metropolitan Opera. “Turandot” wyreżyserował tam - i zaprojektował scenografię - wielki Franco Zeffrirelli. W partii Turandot usłyszymy - Evę Marton, w partii Liu - Leonę Mitchell, a Nieznanego Księcia - zagrał i zaśpiewał sam Placido Domingo.
Serię “Internetowy Przewodnik Operowy” zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.
Jerzy Snakowski to gdańszczanin, autor scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci, ale też programów edukacyjnych dla dorosłych. Pasjonat i popularyzator opery, baletu, musicalu i operetki, o ulubionych gatunkach opowiada ze swadą i erudycyjnym wdziękiem, czasem uszczypliwie, ale zawsze z miłością. Prawdziwy showman, który w pandemii postanowił dzielić się swą wiedzą również z internautami. Stworzył więc “Internetowy Słownik Operowy”, cykl “Ta aria brzmi znajomo”, gdzie skupiał się na najbardziej znanych muzycznych tematach oraz “Internetowy Przewodnik Operowy”, serię kilkunastominutowych filmów, w których przybliża najwybitniejsze światowe dzieła tego gatunku muzycznego.