Opera Bałtycka wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Najbliższe spektakle z audiodeskrypcją

Opera “Madama Butterfly” - 17 marca 2023 r. - oraz balet “Don Kichot” - 1 kwietnia 2023 r. - zostaną wystawione na scenie Opery Bałtyckiej z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnościami wzroku. Podczas spektakli lektor będzie opisywał na żywo, co dzieje się na scenie, a przedstawienia poprzedzają spacery sensoryczne. Bilety dostępne w kasach teatru.
15.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa kobiet w strojach gejszy na scenie, jedna z nich ma otwarte usta - śpiewa
Spektakl "Madama Butterfly" z audiodeskrypcją już w piątek 17 marca 2023. w Operze Bałtyckiej 
fot. K. Mystkowski/KFP/archiwum Opery Bałtyckiej

"Król Roger" w Operze Bałtyckiej - intrygujący, perfekcyjny wizualnie i pełen emocji spektakl

- Pokazać spektakl można na wiele sposobów i poprzez działanie na różne zmysły. Można go usłyszeć, poczuć, dotknąć - mówi Marta Boleska z Opery Bałtyckiej. -  Stąd projekt Opera Dostępna skierowany do osób z niepełnosprawnościami wzroku, dla których Opera Bałtycka przygotowuje ofertę mając na uwadze ich szczególne potrzeby. 

Audiodeskrypcja w teatrze. Co to jest?

W ramach projektu Opera Dostępna, Opera Bałtycka przygotowała dwa spektakle  z audiodeskrypcją, czyli z czytanym na żywo przez lektora opisem tego, co dzieje się na scenie. 

Audiodeskrypcji można wysłuchać używając specjalnego odbiornika ze słuchawkami. Aby z niego skorzystać, należy przed spektaklem zadeklarować tę potrzebę pisząc lub dzwoniąc do teatralnego Biura Obsługi Widzów.

- Ze względu na ograniczoną liczbę odbiorników skorzystanie z audiodeskrypcji jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji odbiornika w Biurze Obsługi Widzów - potwierdza Marta Boleska.

Jak to zrobić?

“Don Kichot” w Operze Bałtyckiej - 50 tancerzy i hiszpański temperament na scenie

Audiodeskrypcja w Operze Bałtyckiej - lektorzy czytają opisy co dzieje się na scenie
Audiodeskrypcja w Operze Bałtyckiej - lektorzy czytają opisy co dzieje się na scenie
fot. K. Mystkowski/KFP/archiwum Opery Bałtyckiej

Kiedy odbędą się spektakle z audiodeskrypcją?

W obecnym sezonie audiodeskrypcja będzie dostępna dwukrotnie. Najbliższy taki spektakl odbędzie się już w piątek 17 marca 2023. 

Będzie to opera “Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego. Na kolejne wydarzenie z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, Opera Bałtycka zaprasza w sobotę 1 kwietnia 2023. Tym razem na scenie zostanie wystawiony balet “Don Kichot” Ludwiga Minkusa. 

- Do obu tytułów tekst audiodeskrypcji został przygotowany w efekcie szkoleń specjalistycznych odbywających się w Operze na przełomie 2022 i 2023 roku - wyjaśnia Boleska.

“Don Kichot” w Operze Bałtyckiej. Klasyczny w formie i szlachetny wizualnie spektakl

Grupa ludzi w ciemnych okularach przymierza kapelusze, dotyka kostiumów
Podczas spacerów sensorycznych można dotknąć kostiumów i elementów scenografii
fot. K. Mystkowski/KFP/archiwum Opery Bałtyckiej

Dotknąć teatru - spacery sensoryczne

Na widowisko teatralne składają się elementy należące do wielu różnych dziedzin sztuki. Oprócz literatury (w wypadku opery mówimy o libretcie, opartym często na powieści lub dramacie), spektakl tworzą: sztuka aktorska, muzyka i choreografia. Równoważne są też walory wizualne, takie jak scenografia, kostiumy czy światło.

Stąd pomysł, aby spektakle z audiodeskrypcją poprzedzały tzw. spacery sensoryczne, które sprawiają możliwość doświadczenia dzieła w jeszcze bardziej bliski sposób.

- Podczas spaceru działamy na różne zmysły, np. zapachu czy dotyku, bo można dotknąć kostiumu czy elementów scenografii, ale również wykorzystujemy działanie poprzez ruch - tłumaczy Marta Boleska.

Opera wspiera kolejny raz

To już po raz kolejny Opera Bałtycka umożliwia osobom z niepełnosprawnościami wzroku doświadczenia w pełni swych przedstawień. Poprzednio zapraszała publiczność jesienią 2022 roku. Wówczas Stowarzyszenie De Facto przygotowało dla teatru audiodeskrypcję do dwóch spektakli - opery Stanisława Moniuszki “Straszny dwór” oraz baletu Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego “Sen nocy letniej”.

Spektakle z audiodeskrypcją w Operze Bałtyckiej:

  • Giacomo Puccini Madama Butterfly – spektakl oraz poprzedzający go spacer sensoryczny - piątek, 17 marca 2023, godz. 18
  • Ludwig Minkus Don Kichot - spektakl oraz poprzedzający go spacer sensoryczny - sobota, 1 kwietnia 2023, godz. 17

Przedsięwzięcie grantowe OPERA DOSTĘPNA odbywa się w ramach projektu  „Kultura bez barier”. Jest realizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska