
"Król Roger" w Operze Bałtyckiej - intrygujący, perfekcyjny wizualnie i pełen emocji spektakl
- Pokazać spektakl można na wiele sposobów i poprzez działanie na różne zmysły. Można go usłyszeć, poczuć, dotknąć - mówi Marta Boleska z Opery Bałtyckiej. - Stąd projekt Opera Dostępna skierowany do osób z niepełnosprawnościami wzroku, dla których Opera Bałtycka przygotowuje ofertę mając na uwadze ich szczególne potrzeby.
Audiodeskrypcja w teatrze. Co to jest?
W ramach projektu Opera Dostępna, Opera Bałtycka przygotowała dwa spektakle z audiodeskrypcją, czyli z czytanym na żywo przez lektora opisem tego, co dzieje się na scenie.
Audiodeskrypcji można wysłuchać używając specjalnego odbiornika ze słuchawkami. Aby z niego skorzystać, należy przed spektaklem zadeklarować tę potrzebę pisząc lub dzwoniąc do teatralnego Biura Obsługi Widzów.
- Ze względu na ograniczoną liczbę odbiorników skorzystanie z audiodeskrypcji jest możliwe po wcześniejszej rezerwacji odbiornika w Biurze Obsługi Widzów - potwierdza Marta Boleska.
Jak to zrobić?
- Telefonicznie pod nr tel. 58 350 06 15 lub mailowo
- adres e-mail: kasabiletowa@operabaltycka.pl)
“Don Kichot” w Operze Bałtyckiej - 50 tancerzy i hiszpański temperament na scenie

Kiedy odbędą się spektakle z audiodeskrypcją?
W obecnym sezonie audiodeskrypcja będzie dostępna dwukrotnie. Najbliższy taki spektakl odbędzie się już w piątek 17 marca 2023.
Będzie to opera “Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego. Na kolejne wydarzenie z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, Opera Bałtycka zaprasza w sobotę 1 kwietnia 2023. Tym razem na scenie zostanie wystawiony balet “Don Kichot” Ludwiga Minkusa.
- Do obu tytułów tekst audiodeskrypcji został przygotowany w efekcie szkoleń specjalistycznych odbywających się w Operze na przełomie 2022 i 2023 roku - wyjaśnia Boleska.
“Don Kichot” w Operze Bałtyckiej. Klasyczny w formie i szlachetny wizualnie spektakl

Dotknąć teatru - spacery sensoryczne
Na widowisko teatralne składają się elementy należące do wielu różnych dziedzin sztuki. Oprócz literatury (w wypadku opery mówimy o libretcie, opartym często na powieści lub dramacie), spektakl tworzą: sztuka aktorska, muzyka i choreografia. Równoważne są też walory wizualne, takie jak scenografia, kostiumy czy światło.
Stąd pomysł, aby spektakle z audiodeskrypcją poprzedzały tzw. spacery sensoryczne, które sprawiają możliwość doświadczenia dzieła w jeszcze bardziej bliski sposób.
- Podczas spaceru działamy na różne zmysły, np. zapachu czy dotyku, bo można dotknąć kostiumu czy elementów scenografii, ale również wykorzystujemy działanie poprzez ruch - tłumaczy Marta Boleska.
Opera wspiera kolejny raz
To już po raz kolejny Opera Bałtycka umożliwia osobom z niepełnosprawnościami wzroku doświadczenia w pełni swych przedstawień. Poprzednio zapraszała publiczność jesienią 2022 roku. Wówczas Stowarzyszenie De Facto przygotowało dla teatru audiodeskrypcję do dwóch spektakli - opery Stanisława Moniuszki “Straszny dwór” oraz baletu Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego “Sen nocy letniej”.
Spektakle z audiodeskrypcją w Operze Bałtyckiej:
- Giacomo Puccini Madama Butterfly – spektakl oraz poprzedzający go spacer sensoryczny - piątek, 17 marca 2023, godz. 18
- Ludwig Minkus Don Kichot - spektakl oraz poprzedzający go spacer sensoryczny - sobota, 1 kwietnia 2023, godz. 17
Przedsięwzięcie grantowe OPERA DOSTĘPNA odbywa się w ramach projektu „Kultura bez barier”. Jest realizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.