Olga Krzyżanowska (1929-2018)

Lekarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, w wolnej Polsce parlamentarzystka z Pomorza, wicemarszałek Sejmu RP w latach 1989-97. Olga Krzyżanowska zmarła 22 czerwca, miała niespełna 89 lat.
( 29.10.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olga Krzyżanowska
Olga Krzyżanowska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Urodziła się 10 września w Warszawie. Jako nastolatka w czasie okupacji była harcerką Szarych Szeregów w Warszawie, odznaczona Krzyżem Walecznych. Po wojnie z mamą przeniosła się do Gdańska, gdzie ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej. Do 1989 r. kierowała Wojewódzką Przychodnią Przemysłową w Gdańsku.

Przeczytaj najprawdopodobniej ostatni wywiad z Olgą Krzyżanowską: - Któregoś razu zadzwonił do mnie Bogdan Borusewicz: „Olga, trzeba przechować człowieka, który się ukrywa”. Oczywiście! Mieszkał w naszym domu we Wrzeszczu dosyć długo.


Od 1980 roku była działaczką “Solidarności”, w latach 1989-2005 była kilkakrotnie wybierana z Okręgu Gdańskiego na posła i senatora RP (m.in. z ramienia Komitetu Obywatelskiego “S”, Unii Demokratycznej i Unii Wolności”). Do końca była członkinią Rady Fundacji im. Batorego.

Zmarła w swoim domu na Wzgórzu Mickiewicza w Gdańsku. Miała niespełna 89 lat.


Czytaj więcej:

Zmarła Olga Krzyżanowska - zasłużona gdańszczanka