• Start
  • Wiadomości
  • Olga Kisseleva i "Drzewa Pamięci" w CSW Łaźnia. Czy człowiek może usłyszeć głos drzew? Piątek

Olga Kisseleva i "Drzewa Pamięci" w CSW Łaźnia. Czy człowiek może usłyszeć głos drzew?

W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2, w piątek, 13 sierpnia 2021 r., odbędzie się wernisaż wystawy „Drzewa Pamięci - korzenie i rozłogi” Olgi Kisselevej, jednej z czołowych artystek nurtu art&science. Praca przypomina 80. rocznicę wymordowania przez hitlerowców ponad 34 tysięcy Żydów w wąwozie Babi Jar na Ukrainie. Jest też próbą wypracowania współczesnych narzędzi upamiętniania.
12.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olga Kisseleva jest jedną z kluczowych postaci międzynarodowego nurtu art & science oraz profesorką na Sorbonie. W 1995 roku została członkinią Wyższego Instytutu Sztuk Wizualnych w Centrum Pompidou
Olga Kisseleva jest jedną z kluczowych postaci międzynarodowego nurtu art & science oraz profesorką na Sorbonie. W 1995 roku została członkinią Wyższego Instytutu Sztuk Wizualnych w Centrum Pompidou
mat. CSW Łaźnia

 

Olga Kisseleva jest jedną z czołowych artystek zajmujących się sztuką nowych mediów. Ukończyła Petersburski Uniwersytet Państwowy, obecnie mieszka w Paryżu, wykłada na Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne, gdzie założyła laboratorium Art & Sciences.

Kisseleva łączy naukę ze sztuką medialną, porusza w sztuce kwestie społeczne i polityczne. Tworząc instalacje artystyczne na dużą skalę i wystawy interaktywne wykorzystuje różne media: fotografię, rzeźbę, wideo i wirtualną rzeczywistość. Używa internetu i technologii bezprzewodowej. Pracując nad kolejnymi projektami, dogłębnie analizuje temat, konsultując się z naukowcami i ekspertami w danej dziedzinie.

Jej wystawa w Krakowie w 2016 roku, w MOCAK (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie) pt. “Martwa Natura. Portret psychologiczny” poświęcona była wyzwaniom technologicznym i ekonomicznym stojącym przed dzisiejszym społeczeństwem. Mówiła o konsumpcjonizmie, rosnącej potędze międzynarodowych korporacji, ukazywała związek pomiędzy sytuacją materialną artystki a jej pracą twórczą.


Wystawa „Drzewa Pamięci” jest poświęcona tragedii w Babim Jarze – masowym rozstrzelaniom Żydów przeprowadzonym w Kijowie na Ukrainie przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej
Wystawa „Drzewa Pamięci” jest poświęcona tragedii w Babim Jarze – masowym rozstrzelaniom Żydów przeprowadzonym w Kijowie na Ukrainie przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej
mat. CSW ŁaźniaW Gdańsku gościć będziemy artystkę po raz pierwszy. 

- To bardzo ciekawa artystka, jedna z ważniejszych z nurcie art & science - mówi Agnieszka Kulazińska-Grobis, kierowniczka Działu Wystaw i szefowa kuratorów CSW Łaźnia. - Bardzo ją interesuje, w jaki sposób technologia może nam pomóc w innych formach upamiętniania i stawiania pytań o historię i pamięć. 

Wystawa “Drzewa Pamięci - korzenie i rozłogi” jest próbą przepracowywania traum przeszłości za pomocą sztuki. Powstała na zamówienie Instytutu Ukraińskiego i odnosi się do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 80 lat temu, we wrześniu 1941 roku, gdy hitlerowcy dokonali w Babim Jarze (wąwozie leżącym niedaleko Kijowa) jednej z największych egzekucji podczas II wojny światowej. W ciągu dwóch dni rozstrzelano tam ok. 34 tys. ludzi, w ogromnej większości Żydów oraz Ukraińców. W okolicy Babiego Jaru hitlerowcy zbudowali też obóz koncentracyjny. Babi Jar stał się miejscem kaźni Żydów, Polaków, Romów, Ukraińców i Rosjan, jeńców wojennych, pacjentów psychiatrycznych i wrogów nazistowskiego reżimu. Egzekucje trwały aż do 1943 roku, kiedy do Kijowa wkroczyła Armia Czerwona. W Babim Jarze - według szacunków historyków - mogło zostać rozstrzelanych od 100 do 150 tysięcy ludzi.

Dzieło Kisselevej składa się głównie z prac wideo. Co zobaczymy na wystawie?

- Gdy mordowano w Babim Jarze Żydów wokół była pusta przestrzeń - wyjaśnia Justyna Mazur z CSW Łaźnia. - Potem zaczęły tam wyrastać drzewa, stąd w tytule “drzewa pamięci”. - Artystka zbierała z nich impulsy elektromagnetyczne, które następnie zeskanowała i przetwarzała na obrazy. W efekcie na ekranach widzimy pulsujące kolorami wizualizacje impulsów. 

Człowiek nie jest w stanie usłyszeć „głosu drzewa”, współczesna technologia jednak na to pozwala. Instalacja prezentuje wizualizację „głosu” drzewa: impulsy elektromagnetyczne z drzew Babiego Jaru zostały zeskanowane przez zespół artystki nowych mediów Olgi Kisselevej, a następnie przekształcone w ich wizualną reprezentację
Klatka z wideo "Głos drzewa I". Człowiek nie jest w stanie usłyszeć „głosu drzewa”, współczesna technologia jednak na to pozwala. Instalacja prezentuje wizualizację „głosu” drzewa: impulsy elektromagnetyczne z drzew Babiego Jaru zostały zeskanowane, a następnie przekształcone w ich wizualną reprezentację
mat. CSW Łaźnia

 

Oprócz abstrakcyjnych obrazów na wystawie pojawi się dokumentacja, fotografie drzew i miejsca, w którym artystka realizowała projekt.

- Wystawa miała już premierę na Ukrainie - wyjaśnia Agnieszka Kulazińska-Grobis. - Powstała w ramach obchodów upamiętniających tę tragedię. Dotyczy wydarzeń w Babim Jarze, ale też rozważa, jak wykorzystywać technologię do opowiadana problemów.

Kuratorkami wystawy są Okasana Dovgopolova i Kateryna Semenyuk.

Zorganizowane przez platformę kulturalną Past / Future / Art we współpracy z Instytutem Ukraińskim.


Prace Olgi Kisselevej znajdują się w wielu muzeach na całym świecie m.in. w Paryskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Pompidou (Paryż), Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma (Helsinki), MoMA (Nowy Jork), Muzeum Guggenheima (Bilbao)
Prace Olgi Kisselevej znajdują się w wielu muzeach na całym świecie m.in. w Paryskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Pompidou (Paryż), Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma (Helsinki), MoMA (Nowy Jork), Muzeum Guggenheima (Bilbao)
mat. CSW Łaźnia

 

Olga Kisseleva, „Drzewa Pamięci - korzenie i rozłogi”

CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk Nowy Port

  
Wernisaż
odbędzie się w piątek, 13 sierpnia, o godz. 18. Wystawa potrwa do 30 września.

Można ją oglądać:

  • od wtorku do piątku w godz. 14 do 20
  • sob. i nd. w godz. 12 do 20.

WSTĘP BEZPŁATNY

SOLIDARTY of ARTS

Artystka weźmie również udział w nadchodzącym festiwalu Solidarity od Arts. Będzie uczestniczką  debaty pt. CZY MOŻE NAM BYĆ JESZCZE DOBRZE… RAZEM?, która odbędzie się w sobotę, 28 sierpnia 2021 r., o godz. 16 w ogrodzie zimowym ECS (parter). Wstęp na debatę jest wolny..

UCZESTNICZKI debaty:
Sylwia Chutnik / kulturoznawczyni, pisarka, działaczka społeczna
Olga Kisseleva / artystka nurtu art and science, profesorka na Uniwersytecie Sorbony
Jana Szostak / polsko-białoruska aktywistka, artystka intermedialna
moderacja / Olga Brzezińska, kulturoznawczyni, europeistka, menedżerka kultury

RAZEM w Polsce, RAZEM w Europie. Czy te wspólnoty są jeszcze możliwe? Co musi się wydarzyć, aby linie podziałów biegnące w wielu obszarach naszego życia stały się mniej wyraziste. Żyjemy w wielokulturowym mieście, mieszkańcy Gdańska pochodzący ze wschodniej Europy połączyli także i nas, Polaków, bezpośrednio z losem Ukrainy, Białorusi i Rosji. Jako mieszkańcy miasta wolności i solidarności oraz jako sąsiedzi nie możemy milczeć i być bierni. Nie chcemy być bierni.