• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Dulkiewicz zaprasza mieszkańców: sześć wakacyjnych spotkań w dzielnicach, przy Okrągłym Stole

Prezydent Dulkiewicz zaprasza mieszkańców: sześć wakacyjnych spotkań w dzielnicach, przy Okrągłym Stole

W sześciu dzielnicach prezydent Aleksandra Dulkiewicz i przedstawiciele magistratu spotkają się przy gdańskim Okrągłym Stole z mieszkańcami. - Przyjść może każdy, kto chce rozmawiać o mieście - podkreśliła pani prezydent, podczas konferencji prasowej przed XII sesją Rady Miasta Gdańska, w czwartek, 27 czerwca.
( Publikacja: 27.06.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konferencja prasowa przed XII sesją Rady Miasta Gdańska, z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz, przedstawicieli Klubu Wszystko dla Gdańska oraz Koalicji Obywatelskiej
Konferencja prasowa przed XII sesją Rady Miasta Gdańska, z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz, przedstawicieli klubu Wszystko dla Gdańska oraz Koalicji Obywatelskiej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Jednym z tematów konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 27 czerwca, na chwilę przed XII sesją Rady Miasta Gdańska, był okrągły stół - ten, który gdańszczanie mogli oglądać, i przy którym mogli usiąść, spotkać się i porozmawiać, w czasie czerwcowych obchodów Święta Wolności i Solidarności. Szczególny mebel, który dotychczas znajdował się na placu przy Europejskim Centrum Solidarności, 10 lipca wyruszy w świat. Dokładniej, w miasto - odwiedzi sześć gdańskich dzielnic. Ma to być nowa forma spotkań włodarzy Gdańska i urzędników z mieszkańcami.

- Zapraszamy każdego do rozmowy, nie tylko radnych miejskich i dzielnicowych czy aktywistów. Spotykamy się publicznie, na dworze. Przyjść może każdy, kto chce porozmawiać o mieście - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Spotkania potrwają przez całe wakacje. W środę, 10 lipca, okrągły stół odwiedzi położoną w południowej części miasta dzielnicę Orunia-Św. Wojciech-Lipce (ul. Gościnna 10, przy Kawiarni Kuźnia). Tydzień później, 17 lipca - Chełm (ul. Cieszyńskiego, pasaż chełmski), 31 lipca Piecki-Migowo (ul. Rakoczego, okolice stacji benzynowej i sklepu), 7 sierpnia Wrzeszcz Dolny (Park Kuźniczki, okolice sklepu i przystanku SKM), 8 sierpnia Przymorze Wielkie (róg ul. Chłopskiej z ul. Obrońców Wybrzeża), a 28 sierpnia obszar Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia (okolice ul. Subisława 28, początek deptaku).

 

Rozmowy będą rozpoczynały się o godz. 17:00 i potrwają około dwóch godzin. Podejmowane na nich będą sprawy dotyczące miasta i poszczególnych dzielnic. Będą także okazją do dyskusji o ogłoszonych w trakcie czerwcowych uroczystości 21. tezach o samorządzie - postulatów o dbałość o interesy lokalne i autonomię samorządu. Treść dokumentu będzie dostępna na miejscu, do końca sierpnia będzie można złożyć pod tezami podpis poparcia.

 

Radni i prezydent Gdańska przy fragmencie okrągłego stołu. Mebel w lipcu wyruszy w odwiedziny do gdańskich dzielnic, by mogli się przy nim spotkać mieszkańcy z władzami
Radni i prezydent Gdańska przy fragmencie okrągłego stołu. Mebel w lipcu wyruszy w odwiedziny do gdańskich dzielnic, by mogli się przy nim spotkać mieszkańcy z władzami
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Tematem poruszonym podczas konferencji z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz oraz przedstawicieli klubu Wszystko dla Gdańska i Koalicji Obywatelskiej, była także sama sesja Rady Miasta Gdańska, która rozpoczęła się o godz. 9:00. Obecni podkreślali jej nadzwyczajny charakter - po raz pierwszy w historii w porządku obrad znalazła się dyskusja nad Raportem o stanie miasta, z udziałem mieszkańców - kilkunastu reprezentantów.

 

SZCZEGÓŁOWY PORZĄDEK XII SESJI RMG - TUTAJ

 

- Dzisiejsza sesja jest nie tylko bardzo ważna, ale przełomowa - powiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska. - Często dopytujecie Państwo, co my przez ostatnie miesiące robiliśmy. Dzisiaj wprowadzamy uchwały, nad którymi pracowaliśmy przez parę ostatnich miesięcy.

 

Przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska
Przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Podczas XII sesji Rady Miasta Gdańska radni będą dyskutowali i głosowali m.in. w sprawie uchwalenia „Miejskiego programu zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na lata 2019-2021”, i przyjęcia „Programu profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdańska na lata 2019-2021”.

- Mam nadzieję, że jednogłośnie i bez większej dyskusji przeprowadzimy uchwałę dotyczącą HPV. To jest rzecz, którą śp. prezydent Paweł Adamowicz obiecał w 2018 roku, a która się właśnie dzisiaj materializuje. W poprzednim miesiącu zarezerwowaliśmy kwotę 3 milionów złotych na trzy lata, na szczepienia dla młodych gdańszczanek i gdańszczan - bo będziemy szczepić chłopców i dziewczęta - podkreśliła Dunajewska.

Pozostałe tematy, nad którymi radni pochylą się w czwartek, 27 czerwca to m.in. uchwała w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Gdańska wotum zaufania, i uchwała Rady Miasta Gdańska w sprawie ustalenia zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego oraz wysokości opłat dodatkowych i opłat manipulacyjnych.

 

Zobacz zapis całej konferencji przed XII sesją Rady Miasta Gdańska: