• Start
  • Wiadomości
  • Okaleczona. Wystawa prezentująca ogrom zniszczeń wojennych w Charkowie

Okaleczona. Wystawa prezentująca ogrom zniszczeń wojennych w Charkowie

W poniedziałek, 20 lutego, w Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25 odbyła się inauguracja wystawy „Okaleczona”. Na 9 wielkoformatowych planszach prezentowane są zdjęcia zniszczeń, jakie w Charkowie w czasie trwającej wojny spowodował rosyjski agresor. Wystawę można oglądać do 19 marca 2023 roku.
20.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Plakat, na nim głownie powielony napis OKALECZONA
Okaleczona. Wystawa prezentująca ogrom zniszczeń wojennych w Charkowie
mat. Fundacja Wspólnota Gdańska

 

Charków znajduje się w Ukrainie 38 kilometrów do granicy z Rosją. Przed 24 lutego 2022 roku żyło tam 1 500 000 mieszkańców.

Poczynając od 10 marca 2022 roku Centrum Monitorowania Informacji Majdan systematycznie dokumentuje zniszczenia domów mieszkalnych i infrastruktury cywilnej w Charkowie dokonane przez rosyjskie wojsko. We współpracy z władzami ukraińskimi wykonuje zdjęcia i filmy, które będą służyć jako dowody w postępowaniach karnych. Od czasu do czasu dokumentują też zniszczenia w sąsiednich rejonach, które są wszędzie podobne – zburzone szkoły, uniwersytety, przedszkola, centra kultury, domy mieszkalne, sklepy, szpitale i kliniki.

- Nie mogę oddzielić mojego życia od wojny. W marcu 2022 roku w mojej wcześniej spokojnej okolicy bombowiec uderzył w biurowiec oddalony o 600 metrów, dwa pociski balistyczne uderzyły w centrum handlowe po drugiej stronie ulicy, oddalone o 150 metrów. Biuro naszej organizacji społecznej zostało zniszczone przez falę uderzeniową z pobliskiej potężnej eksplozji bomby, co uniemożliwiło jego użytkowanie - mówi Natalia Zubar, przewodnicząca Centrum Informacyjne „Majdan Monitoring”. - Skala bombardowań i ostrzałów mojego rodzinnego miasta Charkowa była tak ogromna, że postanowiliśmy pomóc ukraińskiemu śledztwu w uzyskaniu fotograficznego dowodu ataków na infrastrukturę cywilną. Ja i mój zespół jesteśmy zaangażowani jako niezależni eksperci przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Większość zdjęć, które można zobaczyć na wystawie, włączono do materiałów śledztwa przedprocesowego i mamy nadzieję, że pewnego dnia opowiedzą one naszą historię w międzynarodowych sądach. 

Wernisaż wystawy "Okaleczona" odbył się w poniedziałek, 20 lutego, w Oliwskim Ratuszu Kultury.

Organizatorami wystawy są:

  • UMG oraz Biuro Senatorskie Bogdana Borusewicza Wicemarszałka Senatu RP
  • Fundacja Wspólnota Gdańska
  • Gdański Archipelag Kultury

Wystawę można oglądać do 19 marca 2023 roku.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYSTAWY