• Start
  • Wiadomości
  • Ogromny Okrągły Stół postawiono przy ECS. To na obchody Święta Wolności i Solidarności

Ogromny Okrągły Stół postawiono przy ECS. To symbol obchodów Święta Wolności i Solidarności

Jeszcze nie jest okrągły, ale już wkrótce będzie - w czwartek, 30 maja, rozpoczął się montaż ogromnego Okrągłego Stołu, który na czas obchodów Święta Wolności i Solidarności stanie pod budynkiem ECS, przy fontannie.
30.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ogromny biało-czerwony okrągły stół w czwartek, 30 maja, stanął przed Europejskim Centrum Solidarności. Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie od 1 czerwca - wtedy w Gdańsku rozpoczynają się obchody Święta Wolności i Solidarności
Ogromny biało-czerwony okrągły stół w czwartek, 30 maja, stanął przed Europejskim Centrum Solidarności. Do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie od 1 czerwca - wtedy w Gdańsku rozpoczynają się obchody Święta Wolności i Solidarności
mat. ECS

 

Mebel zaprojektowali specjalnie na 30. rocznicę 4 czerwca artyści-wzornicy z Gdańska, ze Studia 1:1.

- Ideą nawiązuje do Okrągłego Stołu, przy którym opozycja i władza wynegocjowali porozumienie. Łączy, wzmacnia relacje i wspiera porozumienie. Służyć będzie rozmowom, działaniom warsztatowym, muzykowaniu i dzieleniu się posiłkiem. Zapraszamy do wspólnego, gdańskiego okrągłego stołu - zachęcają pomysłodawcy projektu z Europejskiego Centrum Solidarności.

Stół powstaje przy fontannie na Placu Solidarności 1, przy budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Jego wymiary są imponujące - całkowita powierzchnia płyt sklejki użytej do wyprodukowania blatów i siedzisk to 168m2. Stół składa się z 12. różnych modułów, które w obrębie swojego okręgu można dowolnie konfigurować (w sumie jest ich 41). Dodatkowo, jego budowa pozwala na powiększenie jego wielkości poprzez dostawianie kolejnych okręgów z blatami i siedziskami.

 

Tak prezentuje się Okrągły Stół pod ECSem w pełnej okazałości
Tak prezentuje się Okrągły Stół pod ECSem w pełnej okazałości
Fot. Maciej Kosycarz / KFP

 

Wyjątkowy mebel zostanie oddany mieszkańcom i turystom do codziennego użytku w sobotę, 1 czerwca. W ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności, które potrwa w Gdańsku od 1 do 11 czerwca, Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na wiele ciekawych wydarzeń dla dorosłych i dla dzieci, które będą miały miejsce właśnie przy okrągłym stole.

- Od 1 czerwca czekamy tu na Was - zarówno na młodych, jak i starszych. Przygotowujemy kilka stoisk z warsztatami, gdzie będzie można zrobić torbę na sprawunki, przypinkę, botaniczną pocztówkę; zaprojektować autorski breloczek lub pamiątkę ze stoczniowymi dźwigami - wymieniają organizatorzy.

Warsztaty zaplanowano na 1-2 i 8-9 czerwca w godz. 10-16, natomiast 4 czerwca potrwają w godz. 14-18.

Przy stole odbywać się będą także „Rozmowy na temat” - to cykl dyskusji z udziałem interesujących gości: Adama Wajraka (1.06, godz. 18:00), Andrzeja Bliklego (2.06, godz. 18:00), Jerzego Bralczyka (5.06, godz. 18:00), Magdaleny Fikus (6.06, godz. 18:00), Ryszarda Praszkiera (7.06, godz. 18:00), Danuty Hübner (8.06, godz. 18:00), Jakuba Wygnańskiego (9.06, godz. 18:00). Atrakcje muzyczne zapewnią koncerty - 1.06 o godz. 16:30 wystąpi zespół Remont Pomp, a 2.06 o tej samej porze - Tomasz Chyła Quintet.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim