• Start
  • Wiadomości
  • Ogrody deszczowe. Miasto chce, by była w Gdańsku na nie moda - będą granty

Ogrody deszczowe. Miasto chce, by była w Gdańsku na nie moda - będą granty

Spółka Gdańskie Wody stworzyła pierwszy „ogród do zadań specjalnych” i zaprosiła mieszkańców na pokaz. W sobotę, 25 sierpnia, na Stogi przyjechało około 100 osób (w kilku turach), zainteresowanych przygotowaniem swoich ogrodów deszczowych. Wszyscy mogli na własne oczy przekonać się na czym polega specyfika takiego miejsca, a na pytania można było od razu uzyskać fachowe odpowiedzi.
( 26.08.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przygotowany przez Gdańskie Wody ogród deszczowy na Stogach ma nie tylko działać przeciwpowodziowo, ale też inspirować mieszkańców do zakładania własnych ogrodów i ogródków deszczowych
Przygotowany przez Gdańskie Wody ogród deszczowy na Stogach ma nie tylko działać przeciwpowodziowo, ale też inspirować mieszkańców do zakładania własnych ogrodów i ogródków deszczowych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ten nietypowy ogród założono przy Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym na Stogach, u zbiegu ul. Wosia Budzysza i Kaczeńce.

- Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik - mówi Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody. Ich głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych.

Efekt zwiększonej chłonności wód opadowych uzyskuje się poprzez sadzenie roślin hydrofitowych, czyli wodolubnych. Do grupy tej należą m.in. irysy, knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny, czy strzałka wodna.

- Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów - przekonuje Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód. - Takie ogrody zmniejszają ilość spływających wód opadowych (a co za tym idzie - ryzyko powodzi), filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców.  Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Przy okazji można było zwiedzić Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy
Przy okazji można było zwiedzić Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Do zrobienia ogrodu deszczowego jest oczywiście potrzebny kawałek ziemi przy domu, ale specjaliści podkreślają, że nie mniej ważne jest tworzenie “ogródków deszczowych” - te mogą powstawać na tarasach, balkonach, a nawet przy okienku do piwnicy, które zalewane jest przez deszczówkę. Wystarczą doniczki i odpowiedni zestaw roślin.

GDAŃSKI PORADNIK MAŁEJ RETENCJI. OGRÓD DESZCZOWY W 5 KROKACH - zobacz TUTAJ

Miasto Gdańsk będzie wspierać wspólnoty mieszkańców, które zdecydują się utworzyć ogród deszczowy na swoim terenie.

- Przygotowujemy program Ekologiczna Rodzina, którego częścią jest właśnie wsparcie dla powstawania takich ogrodów - mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. - Warunkiem grantu będzie wydzierżawienie podwórka. Chodzi nam o to, by wspólnoty miały poczucie, że są gospodarzami tego terenu.

Planowane jest też tworzenie kolejnych miejskich ogrodów deszczowych, na wzór tego na Stogach. Mają powstać m.in. na skwerze przy ul. Za murami w Śródmieściu oraz na Placu Biskupa O'Rourke we Wrzeszczu.

Gdańskie Wody zadbały nawet o atrakcje dla najmłodszych
Gdańskie Wody zadbały nawet o atrakcje dla najmłodszych
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Osoby, które w sobotę skorzystały z zaproszenia Gdańskich Wód na Stogi, dowiedziały się, jak wykonać ogród deszczowy w pięciu krokach i otrzymały pierwszą część Gdańskiego Poradnika Małej Retencji. Przy okazji zorganizowano zwiedzanie Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego, gdzie zgromadzonych jest ponad 100 typów różnego rodzaju sprzętu i materiałów od łopat do piasku po potężne agregaty prądotwórcze. Były też atrakcje dla młodszych uczestników spotkania: m.in. warsztaty tworzenia kwiatów z papieru, kreatywne tworzenie Neptuna czy zabawy ekologicznymi klockami. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał drobny upominek.